Mezarlik Krokisi (Görsel)

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum.
Bugun piknik yaparken bir arkadasimiz kaya uzerinde.oyuk olan bir yer var dedi. Yakindik o alana gidip baktim. Sizin icinde birkac fotograg cektim.
Bu sekilde olan yerlerde bilgi ve tecrubesi olan paylasabilir. Gariban fakir mezari deyip cok kaale almayiz. Lakin seyrek de olsa kiymetli birseylerin olabilecegini soyleyen ustalarimiz var.

1-Tasin yuzeyi -eğimi- fikir verir mi?
2-Aralarindaki mesafe, fiili mezarlar arasini da ifade eder mi?
3-Statusu yuksek olanlar burada yatmadigina gore onlarin mezari nerededir?
4- Derinlik ne kadar olur?
5-Bu mezarlar bu krikoye ne kadar uzaktadir genellikle?
5-Mezarlarin sekli nasildi? Daha once bulduysaniz.?
Vs.vs. soru ve cevaplari....?

Ekli dosyayı görüntüle 273108

Ekli dosyayı görüntüle 273109

Ekli dosyayı görüntüle 273110

Ekli dosyayı görüntüle 273111

Turko

Uzman
Boylu boyuna uzanmış insan şekilde durması kayanın başka bir mevzu tabi. Göğüs kısmına oymalar işlenmiş. Baş kısmı doğuda yada güneyde ise yüzü batıya bakıyor dur muhtemel mezarlar fotoğrafı çekmek için durduğun an sol tarafında kalmıştır.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
j
Selamun Aleykum.
Bugun piknik yaparken bir arkadasimiz kaya uzerinde.oyuk olan bir yer var dedi. Yakindik o alana gidip baktim. Sizin icinde birkac fotograg cektim.
Bu sekilde olan yerlerde bilgi ve tecrubesi olan paylasabilir. Gariban fakir mezari deyip cok kaale almayiz. Lakin seyrek de olsa kiymetli birseylerin olabilecegini soyleyen ustalarimiz var.

1-Tasin yuzeyi -eğimi- fikir verir mi?
2-Aralarindaki mesafe, fiili mezarlar arasini da ifade eder mi?
3-Statusu yuksek olanlar burada yatmadigina gore onlarin mezari nerededir?
4- Derinlik ne kadar olur?
5-Bu mezarlar bu krikoye ne kadar uzaktadir genellikle?
5-Mezarlarin sekli nasildi? Daha once bulduysaniz.?
Vs.vs. soru ve cevaplari....?

Ekli dosyayı görüntüle 273108

Ekli dosyayı görüntüle 273109

Ekli dosyayı görüntüle 273110

Ekli dosyayı görüntüle 273111
Sayin ustam yakin ve gecmis donem soygunu yemediyse bu kayanin ustune cikip pusula yonunde dogu ya bakilmali maalum yigmalar yada çökmeler gibi emareler 100 mt mesafede belli olmali ayni sulaleden kisilerin barindigi bu mezarlik alanda inanisa gore nizami 3 oyuk olan yerde ayni aileden digerlerinde akrabalardan mefta bulunur.enfazla erozyonu doga yipranmasinida hesaplarsak 2 mt derinde mezar emareleri mevcuttur ancak oda mezar yuksek statu olmadigi icin .maddi anlamda tatmin edici olmaz.cunku sizinde maalumudurki tum medeniyetlerde yuksek elit burjuva takimi mezari ya anitmezar ya hayvan figurlu mezar yada bariz diini sembollu mezar olur lahit dahil.
Bence durum budur

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Taşın uzunlamasina yattığı yerin sağ tarafına doğru nekropol alan maximum 300 m içerisinde olması lazım.
Değerli olanlar, coğrafyanın uygun şekline göre nekropole maximum 1 km mesafede olması yüksek muhtemeldir.
Benim krokiye çok benziyor. Benimkinin çözüm mesafeleri bu mesafelerdi.

Alan taramayla maximum 3 saat içinde hepsinin üzerine kırmızı bayrak dikilir..

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Taşın uzunlamasina yattığı yerin sağ tarafına doğru nekropol alan maximum 300 m içerisinde olması lazım.
Değerli olanlar, coğrafyanın uygun şekline göre nekropole maximum 1 km mesafede olması yüksek muhtemeldir.
Benim krokiye çok benziyor. Benimkinin çözüm mesafeleri bu mesafelerdi.

Alan taramayla maximum 3 saat içinde hepsinin üzerine kırmızı bayrak dikilir..
Reis var mı kullandığın alan tarama. Yazsana bana özelden. Az sohbet edelim.

deli firat

DOĞACI
Genelde kıymetli birşey olmaz fakir fukara mezarı ama tepe yerin iki yamacındaki iki mezar iyidir bunlar genelde atıyorum o köyün zenginlerinin mezarı olur tahminimce iki ayrı mekanda tecrübe etiğim kadarı ile benzer şekilde

KULT

Aktif Üye
Ustam oymaların olduğu kaya, üzerinde anlatılmaya çalışılan tüm mezarları görmek zorundadır. Oymaların düzeni ve aralarındaki mesafe arazideki mezarların düzenini birebir temsil etmez. Burada tek gerçek oyma sayısınca mezar olduğudur. İşçiliği çok kolaydır. Gariban mezarı deyip geçmeyin, zamanın değersiz bir tanrısal heykelciği yada kutsal kitabı bile benim diyen statü sahibi mezarına 10 basar. Etraftaki çökmeler zaten sizin gibi bir ustanın deneyiminden kurtulamaz. En çok ama en çok 200-300 metre etrafında rastlarsınız. Selametle...