Midye ve Kursun Metali Sinyali İlişkisi..!?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum
Cubuk kullananlarin dikkatine...!

Kardaslarim,
Gecen hafta Konya da bir tespitte yanildim.
Aklima gelmeyen seyler başima geldi...:

Acilmis bir cukurun yaninda hem bosluk hemde Kursun sinyali aldim.
Bildiklerimin tamamini uyguladim hem boslum hende kursun sinyali icin. Emin oldum, olma olasiligini da %96 olarak belirledim. %90 olasilik benim acimdan işlem yapilmasi gerekliligini verir.

Belirledigim mesafeye inildiginde gidip baktim. Ne bosluk nede kursun sinyali yoktu. Cukuru tekrar analiz ettigimde 13 cm kalinliginda farkli bir katmani gordugum halde daha once kiymet vermemistim, tekrar inceledim. Baska dikkat ceken birsey yoktu. Bu katmandan 2 avuc kadar aldirip cukurun uzagina gittim. Kovanin icindekine ileriden cubukla yurudum. Yaklastikca cubuk hareketlenmeye basladi. Tam uzerine geldigimde KURSUNUN hareketini verdi. Ben şoktayim. Halbuki mineral elemesinden gecirmistim bu yeri. Mineral yoktu. Asagidaki resmen metaldi.
Aksam eve geldim. Sebep aradim bulamadim. Sonra sitemizdeki cubukdaki bilgi ve tecrubesine guvendigim bir kardasimiza bu durumu yazdim, bir iki soru sordu, cevapladim ve hukmunu verdi:
" Abi bu durum o katmanda bulunan MİDYELERDEN Kaynaklanmistir " dedi.

Hemen midyeleri arastirmaya basladim. Gordum ki, midyede en fazla kursun ve civa varmis. Midyenin gorevi buymuş zaten.

Bahsettiğim katmanin %90 dan fazlasi midyelerden olusuyordu. Konya da midyenin ne isi var demeyin, tum dunya onceden komple denizdi, karalar sonradan yaratildi. Memlekette bizim bagin bitiminde tavsan kayasi denilen bir kayalik var. Cocuklugumda bu kayalardan cok fazla miktarda midye fosili kopartmisligim var.

Ozetle ben yanildim.
Siz yanilmayin.
Kursun sinyali aldigimiz yerde, benim bu anlattiklarim kulaginizda kupe olarak kalsin insallah.

Son düzenleme: