Mineral ve Demiri eleme adına...

Ibrhm

Aktif Üye
Tastan ustam şu an aranan bilinmeyen bir çubuk bütün mineralleri eleyen anlamında. Şu ana kadar minerali en çok eleyen çubuk gümüş çubuk anlamında.

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Arazide 100 mt de toprak yapısı değişiyor bu mesafede belkide yüzlerce farklı mineral var hangi birini bulup çubuğa koyacaksınız çok zor. Mineral eleme yöntemi ve yalın çubuklar üzerine yoğunlaşın daha az yorulur daha çok tecrübe edersiniz.

Karlıdağ

Yeni Üye
Çubuk kullanımında renklerinde etkisi var mavi kundakla çubuk tuttugumda sinyal yerinde mavi renkte kapak çıktı

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25 üstad kıymetli bilgiler için teşekkürler rabbim iyi niyetlerinizi ve enerjinizi daim eylesin inşallah x:3480 nedir merak ettim bilmedigimiz bir metalmi acaba.?
Piyasada cok cesitli cubuklar var.
Krom
Demir
Celik
Titanyum
Cam
Cesitli agaclardan yapilanlar
Plastik
Nano malzemeli cubuklar
Vd.
Biz bunlarin ne kadar mineral eledigini bilmiyoruz. (o minerale tepki vermemesi.)

Bu mesele su tankina benziyor:
1 ton
5 ton
100 ton
Burada asil soru şu olsa gerek..:
Bize hangisi lazim?
Biz ne bulmak istiyoruz.?
Altini, saf altindan yapilan cubuk bulmuyor.
Genel hukum olarak soyle diyelim:
Aranan metal, o metalden yapilan cubukla bulunamaz..

Hal boyle olunca 20-30 senedir cubuk isi gelistirilmeye devam ediliyor.
İşin en onemli püf noktasi da:
Cubukda kisiselligin cok buyuk etken olarak onumuzde durmasi.
Her cubukcunun sinyali almasi ve bu sinyali okumasi farkli farkli...

Bugun gelinen nokta bile bizlere cok seyler kazandirdi. Bu da bir gercek.

Calismaya devam.

Ibrhm

Aktif Üye
Neden olmasın; Bilimselliğin dışında,bir nedene bağlanmamış okadar bilinmeyen varki akış hızına yetisemeyeceğimiz. Bu nedenle yazarak tecrübe etmek geri döndüğünde, tekrar çıkış noktanı bulmakta büyü yarar sağlar Karlıdağ

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25 ustam ben 3.2 alüminyum kaynak teli buldum ve çubuk yaptım boşlugu bulmak için lakin bana çok ince geldi ve biraz rüzgar olunca rüzgardan etkileniyor saglıklı sonuç alamıyorum rüzgar olmasa tamam sıkıntı yok.

KUVVETLİ RUZGARDA KULLANİLMİYOR HAKLİSİN.

Diyorum ki alüminyumun şöyle 6mm yada 8mm ve hatta 10 mm olanını kullansak olur mu?
6 mm 8 mm yada 10 mm alüminyum kaynak teli yok bunun yerine metal satan firmalardan alacagımız bu alüminyum çubuklar diger alüminyum kaynak telinin yerini tutar mı?

BENDE 1 CM KALİNLİGİNDA ALEMİNYUM CUBUKDA VAR. SİTEDE DE YAZMİSTİM. İNTERNETTEN ALANLAR OLDU. LAKİN YARİYA YAKİNDA BU CUBUKLAR CALİSMADİ. BUNUN NİCİNLERİNE BAKİNCA, İCİNE KONAN MALZEMEDEN KAYNAKLANMİS OLABİLECEGİNE İHTİMAL VERDİK. BAZİ KARDASLARİMİZ BUKMEKTE BİLE ZORLANDİKLARİNİ SOYLEDİLER. ESKİ TELEVİZYONLARA AİT CATİ ANTENLERİNDEKİ ALEMİNYUM BORUDAN YAPABİLİRSİN. BİR ARA ONLARDAN DA YAPTİGİMİZ CUBUKLAR VARDİ. BOSLUKTA İS GORUR.

Benim şahsi fikrim daha kalın olan alüminyum çubukların daha stabil ve net sonuçlar vermesidir yanılıyor muyum acaba?
Eger ki 6 mm 8 mm yada 10 mm alüminyum çubuk kullanacaksak bununda boyu uzunmu olacak yoksa kısa mı ne kadar olacak?

BOY 50 CM. OLSUN. HEM KALİN HEM UZUN CUBUK 1 SAATTE SİZİN ENERJİNİZİ BİTİRİR. SAGLİKLİ TESPİTE ENGEL OLABİLİR...

Birde ustam siz degerli tespitini gümüş çubukla mı alüminyum çubukla mı yapıyorsunız?

GUMUS CUBUK METAL TESPİTİNDE İYİDİR. ALEMİNYUMLA METAL TESPİTİ YAPİLMASİ TEFERRUATLİ İSLERDE OLUR. YOKSA ALEMİNYUM METAL TESPİTİNDE KULLANİLMAZ. ELE CELİK YUZUK ALMADAN DA METALİ GOSTERMEZ. METALİ GOSTERSEDE HANGİ METAL OLDUGUNU SOYLEMEZ. YİNE SONUC DA GUMUS CUBUKLA TESPİT YAPMANİZ GEREKİR.

Bu gümüş çubugun 2mm den kalın olanı yok piyasada biz iki tane 2 mm gümüş çubugu birbirine lehim yapmak yerine birbirine koli bandı sararak yapıştırsak olurmu?

ELEKTRİK BANDİ DAHA İYİ OLUR..

Ustam bu konularda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum degerli bilgileriniz için Allah ebeden sizden razı olsun selametle kalın.

ALLAH CC SİZDENDE RAZİ OLSUN. AMİN.
Sorularinizin cevaplarini BUYUK HARFLERLE sorunuzun altina yazdim.

Kolay Gelsin.

Son düzenleme:

baykan

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam Allah c.c sizden ebeden razı olsun.

baykan

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam ben pazar günü 3 oda tespit ettim yalnız bu odaların iki tanesi tünelliydi ve tünelin bittigi yerde sakız agacı vardı orda olmaması gereken konma taşlar vardı ve dikkatimi çeken şey tespit yaptığım 3 odanın 3ündede sadece değerli olarak gümüş tespit ettim başka metale tepki vermedi çubuklarım sence tespitim dogru mu?

Son düzenleme:

odin

Editör
BulursamKader25 ustam ben pazar günü 3 oda tespit ettim yalnız bu odaların iki tanesi tünelliydi ve tünelin bittigi yerde sakız agacı vardı orda olmaması gereken konma taşlar vardı ve dikkatimi çeken şey tespit yaptığım 3 odanın 3ündede sadece değerli olarak gümüş tespit ettim başka metale tepki vermedi çubuklarım sence tespitim dogru mu?
açip bakman en iyisi, hem kendini hemde cubuklarini sinamis olursun. farkli zamanlarda tekrar tespit yap.

kayamezar1

Yeni Üye
bence önce çubuklarla tek tek yada herhangi bir metal maden arama yöntemlerini bırakmak lazım çubukla asıl aranması gereken mezar oda boşluk tünel olmalı.
ben hazneli ve rulmanlı çubuk kullanma taraftarı olmadığımdan saf bakır çubuk kullanıyorum tek tek metal maden vs vs aramıyorum..
arazide bir tepki aldığımda önce hattı çiziyorum oda mezar vs gibi ve çizdiğim hatta geometrik bir şekillendirme yapıyorum..yapıya uymuyorsa kaale alıp vakit harcamıyorum..
En önemliside açık bulduğum mezar oda mağara gibi yerlerin önce içlerini başlangıç ve bitim yerlerini inceleyip daha sonra üstlerine çıkıp test ediyorum ki arazide karşılaştığım yerlerde gözümde canlandırma yapıyorum ve tastikliyorum.
(arazide çizmiş olduğum bir odanın tesbitini yaptım ve geze geze tesbit yaptığım yerin altına dolaştım açılmış bir mezar odasıyla karşılaştım tesbit ettiğim yer ile açılmış mezar odasının yüksekliği 7-8 metre vardı)

BEN KENDİ ANLAYACAGİM SEKİLDE YAZAYİM. HALA TAM ANLATAMADİGİM YER OLURSA SORUN LUTFEN.
İsin bilim noktasina girmeden anlatacagim.
Frekans-Atom vs.olmayacak.Bu is ehline ait ben anlamam zaten. Tavuk yumurtluyorsa, bana gore islem dogrudur :)

1- Her cubugun yakalanmayacagi alt seviyede " mineraller" var. Bunlar icin ozel bir islem yapilmasina da gerek yok. Zaten " o cubuk " bu minerallere tepki vermez.

2- Misal Pirinc Cubuk.
Hangi mineralleri gormez?
Elimizde buna dair bir bilgi var mi?
El cevap: Yok.
Peki biz pirinc cubugun bazi mineralleri gormedigini nereden biliyoruz?
El cevap: Tecrube ile.

3- Arazide bazilarina gore 3 bin bazilarina gore de 4 bine yakin mineral var. Hadi biz diyelim 300 adet mineral olsun.

Minerali gormesin diye hazneye mineral konuyor. Kac tane mineral koyabilirsiniz bu 300 adetten?

Bu islem mantikli mi?
Akil, mantik, kalp bunu kabul eder mi?
Etmemesi lazim.

4- Cubugun haznesine koyacaginiz, bentonit de koydugunuzu dusunursek, mineral sayisi 100 olsun. Geriye kalan minerale denk geldiginde cubuk ne yapacak?

5- Pirinc Cubuk, misalen 200 minerale hareket vermiyorsa, siz hazneye koydugunuz 100 cesit mineralle bu sayiyi ancak 300 e cikarmis olursunuz. Mineralden kurtulmus olmuyorsunuz.
Yakalanacaginiz minerali azaltmis olursunuz.

6- Hal boyleyse ne yapmamiz lazim?
En fazla mineral gormeyen malzemeden yapilmis cubuk kullanmak en akillica olacak istir.
Bu cubuk hangisidir?
Bana gore; Gumus Cubuktur.

Misal olarak yazayim melese daha iyi anlasilsin:
Cubuklarin eledigi mineral sayisi:

Agac------------------- 50
Bakir------------------- 150
Pirinc------------------- 380
Aleminyum---------- 740
Gumus ---------------- 2990
X cubuk -------------- 3480
(Ornek olsun diye yazdim)

Hangi cubukla calismak avantajli..?
Bakir cubuga 1000 element ekleseniz Gumus cubuga hala erisemiyor.

7- Baska bir husus:
Hazneye koydugunuz minerallerin bir kismini zaten o cubuk gormuyorsa, bunun hangi sakincalari oluyor biliyor muyuz?
Bilmiyoruz...

Maddeler daha uzar gider.
Arif olanada bu kadar yeter, insallah...

Bu zamana kadar kimsenin sistemine karismadim, gorus beyan etmedim. Bu beyanim 2 nci oldu.
Bosuna yorulmayin kardaslarim,
Hazneli cubuga minarel ilave etmek sizi net sonuca ulastirmaz. Kesin sonuc olarak kabul etmeyin. Sebeplerini yukarida yazdim.

Piyasada Bilinen cubuklar icinde su ana kadar en fazla mineral eleyen cubuk cinsi Gumus Cubuktur arkadaslar.

Kullananlar bana hakverecektir...

Not: İsi bilen ustalarin haydaaa diyecegi yerler var biliyorum. Lakin olayi da ancak bu seklide ifade edebildim, hoşgörüle insallah...
Bayram bey, hırdavatçıya gittiğimizde gümüş çubuk alacaz ne diyecez, nasıl gümüş çubuk cm kalınlığı nasıl olacak...