Mozaik

baykan

Bilgili Üye
Hemen 3 mt yanında kuyu

baykan

Bilgili Üye
Video yükleyemiyorum. Video olsa çok daha iyi olurdu.Saygılar

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Antik çağdaki zengin kimselerin konutları ,
Bizler nasıl bu zamanda yere fayans seramik , laminat vs gibi döşemeler yapıyor isek onlarında aynı şekil .
Kuyu da o kimselerin su ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile açılmış tarihsel yapılardır .

baykan

Bilgili Üye
kazama usta o su kuyusu degil ustam. O kuyudan mozaikin altına giden bir tünel ve tünelin sonunda odalar. Burayı gözlerimle gördüm kuyudan aşagı ve ordan odalara gittim. Görsele bakıp yorum yapmakla olmuyor görmek yaşamak lazım.

baykan

Bilgili Üye
kazama ustam bakın bu kuyular çok önemli. Çogu defineci bunun farkında degil. Büyük bir kaya işlenerek kaplumbaga haline getirilmişti. Gittik gördük gezdik. Birtane abi var bu işin kurdu ben ona abi bir kaplumbaga var çok büyük dedim. Bana tek bir soru sordu; Yanında kuyu var mı? Aradık ardık 50 mt ileride kuyuyu bulduk ama iş işten geçmiş tabi saygılar

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Görsele bakıp yorum yapmakla olmuyor görmek yaşamak lazım.
Napabiliriz başka ?
Özel güçlerim yok , ışınlanamıyorumda , yedinci boyuttada yaşamıyorum , gelecekten veya geçmişten gelen biriside değilim .
E250 kızaklı telefonla çekilmiş gibi olan flu görsellerine bakmaktan başka bir yeteniğimiz olmadığı için görsele bakıp yorum yapmaya devam .
Eğer canlı yayın yapabilirsen buyur istersen birde spiker tut tek tek anlatsın bizlere , kuyuya girsin odaları gezsinki bizde görüp ona göre yorumlayalım.

Pirana

Bilgili Üye
Mozaiklerin bazilarinin altinda derinde lahit oldugunuda dudum nedir gercekligi tecrubesi olan var mi

odin

Editör
Mozaiklerin bazilarinin altinda derinde lahit oldugunuda dudum nedir gercekligi tecrubesi olan var mi
mozaikleri parcalamak için bahane aramayin lutfen.

Antakyada bir otel insaati sirasinda roma donemine ait 1000+ m² mozaik bulunmus. Ve tek parça.

Hadi diyelim lahit var, buldugun mozaik 3 5 m² birseydir. sagindan gir solundan gir. Ki altindan lahitte cikmayacak.

baykan

Bilgili Üye
Pirana kardeş dogrudur bazılarının altında lahitler bazılarının altında kral, kralice mezarı ve hazine odaları oluyor. Tabi hepsinde degil yani mozaikin üzerinde işlenmiş figür çok önemli. İşte o figür orada yatan zenginligi ifade ediyor. Ordaki mezarın ve mezar odasının statüsünü mozaikin üstündeki figür belirliyor. Bakma çok şeyler var ama söylenmiyor bizlere saygılar.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
.
Pirana
Arkeologların üzerinde çalıştığı 4. yüzyıl
Roma döneminden kalma mezarın daha önce çıkarılan diğer lahitlere benzemediği görüldü. Mermer lahit kapağının hemen üzerinde mozaikli alan tespit edildi. Alanı genişleten arkeologlar, opus tesselatum tekniğinde işlenmiş kare bordürler içerisinde kırmızı, yeşil, sarı, mavi ve siyah renkte, geometrik desenli mozaik alanı ortaya çıkarıldı. Akroterli denilen dört bir yanında çıkıntısı olan lahit mezarın üst kapağına da ulaşıldı. Mozaik ve lahit mezarın tamamının gün yüzüne çıkarılmasının ardından kesin bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, "Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından General Lysimakhos, M.Ö. 301’de İznik’i teslim aldığında şehrin adını karısı Nikaia olarak değiştirmiş. Bulunan o mezar Nikaia’ya ait olabilir" dedi. İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen ise, "Nikaia’nın mezarı olduğu konusunda kesin bir şey söylemek için vakit henüz erken. Kazı yaptığımız alanda mozaik var. Mozaiğin hemen altında da lahit mezar var. Daha henüz mezarı açamadığımız için Nikaia’ya mı ya da başka birine mi ait olduğunu söyleyemeyiz" dedi.
Daha önce 2 lahit mezarın bulunduğu Hisardere köyü yolu Bayırdibi mevkiinde