Ne anlam taşıyor

karakartal88

Aktif Üye
OYMA SAYISI KADAR MEZAR İFADE EDER BULMAK İÇİNSE BOŞLUK TESPİT LAZİM BENCE İYİ Bİ ÇUBUKÇU BULUN

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oymaların olduğu kaya nekropol alan ve sütun parçası da köy değil de daha gelişmiş bir şehir olduğunu gösterir diye düşünüyorum.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Nekropol alanındaki sıralı oymaların şekli biraz daha başka oluyorlar. bunlar kesim izleri.
diğeride ustalarımızında belirttiği gibi sütun altıdır. bu sütun altı aynı yerinden oynamadı ise çevrede başka kalıntılarda olmalı. Tabiki bu yerde antik bir yerleşim vardı ise nekropolü de olmalıdır. Şayet suya yakın bir yerde ise özellik ile su kenarlarındaki mezarlara uygun kayaları gözlemleyiniz. Şu anda belkide kuru dere haline gelmiş olabilir o suyun olduğu yer

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
1. Fotoğraf murç deliği ise kesim izi değil. Mezarlara yormalısın.
2. Fotoğraf sütun kaidesi. Bölge medeniyete ev sahipliği yapmış.
Lahitlerrr.
Nerdeler acaba??

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kaya yüzeyinde ki oymalar bulunduğum bölgede ( kapadokya ) nekropoller de olur. Kaya kesim yerleri ayrı ve başka yerlerdir ve kendisini bariz belli eder. Oymaların olduğu kayanın nekropol de olduğu benim açımdan sabittir ama ulaşılması zor kaya mezarlarıdır. Açabilecek varsa buyursun gelsin, aynı oymaların olduğu nekropol de belki beş tane tespit edilmiş zemin üzeri kaya mezarı var. Hem vallahi hem billahi beş kuruş bile istemiyorum, bileğine güvenen gelsin ben mekanları göstereceğim ve gideceğim kim ne yapar nasıl yaparsa ve yardıma ihtiyacı da olursa yardımcı olacağım, söz bir Allah bir. Ama bu oymalar kaya mezar işareti, konu sahibi arkadaş çevre fotolarını da paylaşırsa nokta atışı bile yapılır.

Ledun

Bilgili Üye
Ilk fotograf:
Saginda ve solunda bu alanin 2 tane patika olacak. Tahminim solundaki patikanin kivrim yerinin karsisindaki alanda yigma veya cokuntuye bakmalisiniz.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Kaya yüzeyinde ki oymalar bulunduğum bölgede ( kapadokya ) nekropoller de olur. Kaya kesim yerleri ayrı ve başka yerlerdir ve kendisini bariz belli eder. Oymaların olduğu kayanın nekropol de olduğu benim açımdan sabittir ama ulaşılması zor kaya mezarlarıdır. Açabilecek varsa buyursun gelsin, aynı oymaların olduğu nekropol de belki beş tane tespit edilmiş zemin üzeri kaya mezarı var. Hem vallahi hem billahi beş kuruş bile istemiyorum, bileğine güvenen gelsin ben mekanları göstereceğim ve gideceğim kim ne yapar nasıl yaparsa ve yardıma ihtiyacı da olursa yardımcı olacağım, söz bir Allah bir. Ama bu oymalar kaya mezar işareti, konu sahibi arkadaş çevre fotolarını da paylaşırsa nokta atışı bile yapılır.
Sevgili ustam siz tespitini yapmış iseniz eyvallah. Şimdi bu oymalara tekrar şöyle iyice bir baktım.
Resmi daha y6akından inceledim. Delikler arasındaki kanallar doğrusu benimde dikkatimi şimdi çektiler. O yüzden haklı olabilirsiniz. Doğrusu ben bu türüne hiç rastlamadım. Çok yerde görmüşlüğüm var lakin bu şekilde değil idi delik ler . Belkide yöresel vede medeniyet ler farklılığı diyebiliriz bu sonuca. İnşallah sizin tezinizi çürütmek için böyle yorum yaptığımı düşünmemişsinizdir. Siz değerli ustalarımızı ben her daim ilgi ile okur ve takip ederim ve fikirlerinize de son derece saygılı yaklaşırım. Kesinlik ile sizin dediğinize de hayır öyle değildir demem daha doğrusu diyemem. Çünki her fikre her zaman saygılıyımdır. Eğer yanlış anlamış iseniz inanın sizi incitmek için bunlar kesim izleridir demedim. Sadece kendi gördüğümü belirttim. İnşallah bana kırılmamışsınızdır. Eğer kırıldı iseniz hakkınızı helal ediniz sevgili ustam. İnanın niyetim sizi kırmak değil idi. Resimdeki bu kanallar bendede başkja düşünceler uyandırdı
IMG-20220722-WA0002.jpg