Nöbetçi karakollar boyalı sarı kaya

paytoncu

Aktif Üye
Cümleten selamün aleyküm.
Arkadaşlar vezir tepenin veya sarı meşeliğin batısında güney kuzey ve doğu batı ekseninde kervan yolları var. Burda karakol adıyla anılan bir yer var tepe üzerinde eskiden karakol imiş Roma dönemi . Ve bu alanda askerlerin sakladığı paralardan bahsediliyor ve burada kayaları boyayla figür yaptıkları bir yer var. Buranın hakkında bilgisi olan varmıdır? @root ustanın bilgisi olduğunu duydum lakin yinede kendisine şimdiden teşekkür ederek bütün ustalardan yorum bekliyorum. Saygılarımla

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Vezir tepenin tam zirvesinde 12 adım uzunluğunda bir mezar olup bu mezarın ahali taş kaldırım döşelidir. Vezir tepenin eteğinde 2 dönüm araziyi kaplayan bir göl vardır. Gölün 2 adı olup biri sazlı göl diğeri katır boğan gölüdür. Gölün ortasında siyah bir taşın üzerinde karşılıklı şekilde 2 güvercin resmi vardır. Bu gölün ufak bir ayağı aksu deresi ve yahut harami dere ile birleşmektedir. Bu suyun birleştiği mevkide aynı yerde aynı mevkide etrafı ana kayadan oyma bir su değirmeni vardır. Su arkının solunda 9 basamak mevcuttur. İçeri 3 merdivenle inilir. Değirmenin tam karşısında ufak bir mağara vardır. Karşısında ise kesme bir yol mevcuttur.

Bu mevkide sarı göl veyahutta katır boğan gölünün suyunun birleştiği harami derenin üst tarafında daha 3 değirmen vardır. Bu mevkii sarı meşeliktir. Bütün bunlar vezir tepenin batı yönündedir, vezir tepenin yayan olarak 2 saat yukarısında erikli yurt yaylası ile batı kuzeyinde kirazlı yayla bulunmaktadır. Demek oluyorki bu tepe bu iki yayla arasında kalmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: nik

balkaya34

Bilgili Üye
Cümleten selamün aleyküm.
Arkadaşlar vezir tepenin veya sarı meşeliğin batısında güney kuzey ve doğu batı ekseninde kervan yolları var. Burda karakol adıyla anılan bir yer var tepe üzerinde eskiden karakol imiş Roma dönemi . Ve bu alanda askerlerin sakladığı paralardan bahsediliyor ve burada kayaları boyayla figür yaptıkları bir yer var. Buranın hakkında bilgisi olan varmıdır? @root ustanın bilgisi olduğunu duydum lakin yinede kendisine şimdiden teşekkür ederek bütün ustalardan yorum bekliyorum. Saygılarımla

@paytoncu Selam.

Yazınızda Vezir TEPE ve Sarı meşeligin Batısında ve diger yönlerindede yollar oldugunu bahsettiniz , Iyide burasının Vezir TEPE ,Ve Birde sarı meşelik olduğunu nerden anladınız, Ne işaret gördünüz ki burası vezir tepe, Burası Sarı meşelik dediniz ?

paytoncu

Aktif Üye
Vezir tepenin tam zirvesinde 12 adım uzunluğunda bir mezar olup bu mezarın ahali taş kaldırım döşelidir. Vezir tepenin eteğinde 2 dönüm araziyi kaplayan bir göl vardır. Gölün 2 adı olup biri sazlı göl diğeri katır boğan gölüdür. Gölün ortasında siyah bir taşın üzerinde karşılıklı şekilde 2 güvercin resmi vardır. Bu gölün ufak bir ayağı aksu deresi ve yahut harami dere ile birleşmektedir. Bu suyun birleştiği mevkide aynı yerde aynı mevkide etrafı ana kayadan oyma bir su değirmeni vardır. Su arkının solunda 9 basamak mevcuttur. İçeri 3 merdivenle inilir. Değirmenin tam karşısında ufak bir mağara vardır. Karşısında ise kesme bir yol mevcuttur.

Bu mevkide sarı göl veyahutta katır boğan gölünün suyunun birleştiği harami derenin üst tarafında daha 3 değirmen vardır. Bu mevkii sarı meşeliktir. Bütün bunlar vezir tepenin batı yönündedir, vezir tepenin yayan olarak 2 saat yukarısında erikli yurt yaylası ile batı kuzeyinde kirazlı yayla bulunmaktadır. Demek oluyorki bu tepe bu iki yayla arasında kalmaktadır.
Selamun aleyküm hakkınızı helal ediniz bayağı geç kaldım cevap veremedim. Evet konuyu açalım iyiye vezir tepeyi net snlatalım ohalde . Vezir tepe diye bahsettiğim yer kesinlikle vezir tepesidir ki şöyleki bir tabanca var namlusu suyu aykta içilen kostantin çeşmesi diye adlandırılan tarafa bakıyor . Taş kaldırım çevrili mezarı tahrip etselerde boş olduğu biliniyor sazlı göl vezir tepenin tam doğusuna kalıyor sarı göl batısına işin aslı ise vezir tepe güney kuzey şeklinde büyük bir tepe olduğu için işi zorlaştırıyor zaten burdaki derelere girdiğinde çıkacak yer bulamıyorsun ya geri döneceksin yada saatlerce dere yukarı gidip ordan tahliye yollardan çıkarsın ki zaten gökyüzünden başkası görünmüyor. Sarı göldeki çanakların içleri toprakla dolu. Kuşun bulunduğu ilk gölün olduğu yere yakın bir dikili taş var at bağlama yeri var başka bir taşta. Vesaire.. başka şeylerde var ama kısa kesiyorum ayrıca o tabancanın olduğu yere yakın açık bir mağara mevcut ..

paytoncu

Aktif Üye
@paytoncu Selam.

Yazınızda Vezir TEPE ve Sarı meşeligin Batısında ve diger yönlerindede yollar oldugunu bahsettiniz , Iyide burasının Vezir TEPE ,Ve Birde sarı meşelik olduğunu nerden anladınız, Ne işaret gördünüz ki burası vezir tepe, Burası Sarı meşelik dediniz ?
Selamun aleyküm geç kaldığım için hakkınızı helal ediniz lütfen. Konuya direk başlayacak olursak vezir tepedeki tek tabanca ve uzunca olan mezar hala duruyor vezir tepenin güney eteğinde katır gölü vezir tepenin doğusunda sazlı göl batı eteğinde ise sarı göl mevcuttur. Sarı gölün suyu öyle geçilmez veya fazla bir su değil belki yaz aylarında kuruyacak denilecek kadar az akıyor. Vesaire. Vezir tepenin batı eteğinnin bitipte diğer tepenin bulunduğu alanda sarı Meşelik iki öküz kıç kıça ve doğudaki öküzün bulunduğu yere yakın bir kız bir bağ otu öküze uzatır halde. Bu alanın tam batısına yaklaşık kuş uçumu 10 km uzaklıkta ise çukur canbaz köyüdür. Çok şeyler var bunlar en basit anlatımı vesaire.

balkaya34

Bilgili Üye
@paytoncu ( suyu ayakta içilen kostantin çeşmesi ) dediniz bu çeşmeyi gördünüz mü Resmi varmı,

Yoksa bunları bir belgedenmi okuyorsunuz ?

paytoncu

Aktif Üye
@paytoncu ( suyu ayakta içilen kostantin çeşmesi ) dediniz bu çeşmeyi gördünüz mü Resmi varmı,

Balkaya ustam yanlış anlamayın bende belge olsaydı neden burda paylaşma gereği duyaydım yada bu konuda size yer hakkında bilgi edinmek isteyeyim. Belgem yok lakin burasını gören bilen biri olarak söylüyorum hatta geçenlerde ben kudret kale hakkında yazdım kimseden ses çıkmadı. Ve kudret kale ise vezir tepenin çok hafif güney batısı çok hafif ama kıbleden az açık hatta yok denilecek kadar az batılı yani . Ben size konuyla ilgili herşeyi bildiğimi iddia ederek diyorum lakin sesim çıkmıyor demekki kimse duymuyor 😁😁

balkaya34

Bilgili Üye
Balkaya ustam yanlış anlamayın bende belge olsaydı neden burda paylaşma gereği duyaydım yada bu konuda size yer hakkında bilgi edinmek isteyeyim. Belgem yok lakin burasını gören bilen biri olarak söylüyorum hatta geçenlerde ben kudret kale hakkında yazdım kimseden ses çıkmadı. Ve kudret kale ise vezir tepenin çok hafif güney batısı çok hafif ama kıbleden az açık hatta yok denilecek kadar az batılı yani . Ben size konuyla ilgili herşeyi bildiğimi iddia ederek diyorum lakin sesim çıkmıyor demekki kimse duymuyor 😁😁

@paytoncu Selam ,, ( Suyu ayakta içilen çeşme, ) Bunu bir resimle koy bakalım bir ,Merak ediyoruz,,Tabiiki mümkünse,,

paytoncu

Aktif Üye
@paytoncu Selam ,, ( Suyu ayakta içilen çeşme, ) Bunu bir resimle koy bakalım bir ,Merak ediyoruz,,Tabiiki mümkünse,,
Yok ustam şuan için imkansız çünki burası öyle hemen istediğinde gidilecek kadar benim yakınımda değil. Zaten bu çeşmenin tam batı yönü alibey değirmeni diye adlandırılıyor ki burada Ali bey değirmeni alanına sular kuzeye akıyor iki dere yan yana kuzeye akarak ana dereyle birleşip tekrar doğuya sonra Z çizdiği yer diyelim ve güneye akarak aşağıda 3 dere çatağı oluşuyorki derenin biri doğudan batıya biri batıdan doğuya biride kuzeyden güneye birleşerek ana dere oluşumuyla aşağı yani güneye doğru tek dere halinde akıyor . Batıdan doğuya akan derenin kuzeyi sarı Meşelik sarı meşelikten kuzeye gidersen alibeye gidersin daha yukarı kısımlar sarı göl sarı gölğn batısında iki köy harabesi ve köylere varmadan tek öküz boynunda çan var . Vesaireler ...

paytoncu

Aktif Üye

Ha bu arada çeşme ayakta içilmesinin sebebini herkes çok merak ediyor nasıl bir çeşme diye adamlar zamanında yapmışlar çeşme normalde yerden çıkıyor ama üzeri kapalı ark gibi yapmışlar Ho
Ustam size daha önceden de bir konuda birşey demiştim dedimki işaret dediğiniz şeyler göz kadrajı dışında olduğundan ve orman olduğu için resim almak aşırı zor nedeni ise orman örtüsü var ben dronla anca göre bilirsin bazı yerleri yoksa oda yok

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Belgeden okur gibi anlatmış usta, Tebrikler. Rastgele.