Oda Mezar Bulundu

İnnovia

Aktif Üye
Muğla'nın Milas ilçesinde tarlasını süren bir çiftçi tarihi keşfe imza attı. Sabana takılan büyük taşın ne olduğunu anlamaya çalışan çiftçi, taşın etrafını temizleyince tarihi bir kalıntıyla karşılaştı. Milas Müze Müdürlüğü'ne haber verilmesi üzerine inceleme yapan ekipler, taşın yaklaşık 2 bin 400 yıl önce inşa edildiği tahmin edilen 'oda mezar' olduğunu tespit etti. Korumaya alınan 'oda mezar'da kurtarma kazısı başlatıldığı bildirildi.

Sizlere denk gelse ne yapardınız ?

capture-20221009-001504.jpg
capture-20221009-001543.jpg
capture-20221009-001641.jpg
capture-20221009-001730.jpg

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustam biz de müzeye haber verirdik yapacak bir şey yok. Sonra oturup kara kara izlerdik :) Zemin altı oda mezar ama bu asla tek değildir arazi yapısına baksana. Neler var burada neler.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bu tarlanın nesini sürüyormuş acaba??
Ne ekesin ki ne biçesin?
Saban taşa takılmış falanmış filanmış. @toyalp abi doğru söylemiş. Burada her metrede o saban illaki bir taşa takılacak.
Adamın gözünü korkutmuşlar o da gitmiş müzeye söylemiş, oğluyla kavgalıktır şimdi😂hep aynı hikaye.

kanije

Bilgili Üye
Zemin ile arasinda kot farki bile yok.
Adam gibi bir hikaye uydurun bari.
İcini bosaltmislardir buyuk ihtimal ile

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Yav he he bizde yedik :)

t 964 R

Member
BU tek bence lahittende değerlidir gaz çıkınca varsa gaz altın yapmaz ya tedbir olsun maksat direk dalayımderimbelki dublex olabilir bu .:rolleyes:

Yeni bir bakış

Yeni Üye
Arkadaşlar yeni bir söylenti geziyor, lahit içinde biriken gaza paha biçemiyorlar... ne işe yaradığı hakkında çeşitli süpekilasyonlar var. İşin aslını bilen varmı. Bu gaz ne işe yarıyor. Yada lahidi açmayıp gerekli kişileri beklenmesi için ortaya atılan bir hikayemi?

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar yeni bir söylenti geziyor, lahit içinde biriken gaza paha biçemiyorlar... ne işe yaradığı hakkında çeşitli süpekilasyonlar var. İşin aslını bilen varmı. Bu gaz ne işe yarıyor. Yada lahidi açmayıp gerekli kişileri beklenmesi için ortaya atılan bir hikayemi?
Yenimi :LOL: Hep anlatılır bir gaz hikayesi... Bilimle akılla mantıkla alakası olmayan bir uydurma .. Aksini idda eden ispatlamakla mükelleftir....

The Thing

C*
Süper Moderatör
Ölünce içimizdeki organlar çürürler, buradaki yararlı zararlı bakteriler, parazitler vs. vücudu yemeye başlar ve ölü şişer, açığa çıkan o parazitler METAN gazıdır, yani hiç bir halta yaramaz...

Lahiti açılmamış alırız diyen kurnazlar şunun için açmanızı istemezler;
Özellikle hayat geçişi mezar üzerine işlenmiş mezar kültünün içinde helbette ileri gelen vasıflı kişi yatıyordur! Ya tacı vardır yada bileklikleri, asıl sorun taç yada bileklikler değil onun üzerini süsleyen yüksek karatlı yakut, zümrüt veya elmastır.
Bu gaz şaşfatası tamamen ayaktır...Birde civası var bunun (!) İnanmayın....
Müzeye teslim ederseniz iyi olur, yok ben açacam derseniz ganimet sizin olur...
İster verin ister vermeyin sonrası ne olur bilmiyorum.
Ya aydınlığa giden yol karanlıktan geçer yada içinizden JANDARMA geçer...Çok ihtimalli. :)
Bence müzeye vermek...

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Gaz maz yalan dolan, ustalar cok guzel anlatmislar..lakin bu manna denen şerbet cok enteresan. Bir tanesine de denk geledim. Bir kac kere muzayede izlerken gordum cok deli paralar veriliyor. Goz yasi sisesi kadar sivi, kadim uygarliklarda ki anlami buyuk ama gunumuzde ne cesit bir kullaniki vardir? Baska bir sey ile mix mi ediyorlar nedir anlamadim. Bir tek damar yoku ile alindigini biliyorum o kadar. Demem o ki olur da basimiza gelir, onumuze cikar dikkar dikkat etmek lazim.