Oda Mezar Bulundu

The Thing

C*
Süper Moderatör
Lahitteki cıva söylentisi de epey yoğundur fakat mumya olayında cıva vardır.
Ülkemizde mumya var mıdır? Çokça bulunmuştur.
Mumya sadece Mısır'a has değildir.
Civa olarak bahsettiğim şu meşhur ölümsüzlük iksiri dedikleri şeydir, "KIRMIZI CİVA" bana göre tamamen söylenti ve hava civadır...
Günümüzde de dolandırıcılık ve gel gel yöntemleri devam etmektedir ve uzak durulmalıdır.

Mısır ve Roma ölü kültlerinde izlediğim belgesel yada argümanlarda reçine edilerek yada yağlanıp mumyalananan meftanın civasından bahsedildiği görmedim.
Ama etrafta çok duyduğum için bana şaşfata gelmesinin sebebi budur.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Civa olarak bahsettiğim şu meşhur ölümsüzlük iksiri dedikleri şeydir, "KIRMIZI CİVA" bana göre tamamen söylenti ve hava civadır...
Günümüzde de dolandırıcılık ve gel gel yöntemleri devam etmektedir ve uzak durulmalıdır.

Mısır ve Roma ölü kültlerinde izlediğim belgesel yada argümanlarda reçine edilerek yada yağlanıp mumyalananan meftanın civasından bahsedildiği görmedim.
Ama etrafta çok duyduğum için bana şaşfata gelmesinin sebebi budur.
Belgeseller, kurgular, filmler ; mutlak doğruyu ya da gerçeği sunmaz.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Arkadaşlar yeni bir söylenti geziyor, lahit içinde biriken gaza paha biçemiyorlar... ne işe yaradığı hakkında çeşitli süpekilasyonlar var. İşin aslını bilen varmı. Bu gaz ne işe yarıyor. Yada lahidi açmayıp gerekli kişileri beklenmesi için ortaya atılan bir hikayemi?
Lahitin gazı mevtanın içinde birikmiş çürüyen gazdır :) yaksan yakılmaz satsan satılmaz hiçbir işe yaramaz. Ancak lahitin açılmamasını sağlar ve içindeki malın miktarı ve değeri bilinmeden ucuza gitmesini sağlar. İlk gelen güvenlik güçleri değillerse bile onlara satmadığın halde seni ispiyonlama ihtimalleri çok yüksek olduğundan şüpheye düşersin. Lahit bu çeyrek değil ki cebinde taşıyasın. Bu nedenle sakın ha açmayın bize onun içindeki gaz lazım derler. Gerisinin hiç önemi yok gaz sakın uçmasın :) O zaman bir balon al gel bir delik aç sadece gaza lahit parası ver git dersen de çok kızarlar :) İşin şakası bir yana lahit bulunduysa o kapak açılacak aga yoksa kalp atmaz bilirsin kalp önemli ve atmalı :)

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bu konuda yerli döküman ve de eserler kadar bir o kadar da yabancı kaynakları okuyup izliyorum. İnanıyorum ki çok daha doğruları yansıtıyor yabancı kaynaklar. Bizim kültürümüzü öğrenmememiz için ellerinden gelen her şeyi yapmış adamlar, doğruları kendilerine saklamışlar. O yüzden ellerinde harita ile gelip nokta atışı yapıp gidiyorlar.
Eşkiya belgelerine takılmıştım bir ara fena halde. Bir kaç gerçek olduğunu düşündüğüm belge de bulmuştum Bulgar muhaciri bir amcadan. Okuyorum, devamlı Küçük Asya Küçük Asya yahu nerede bu küçük Asya?? Sonunda bulgar bir gezginin günlüğünde yakaladım. Daha sonra da TRT de bir belgesel vardı, bir bayan yapımcı ve sunucuydu. Baktım aynı yeri söylüyor o da. O kadar tarihi belgesel, falan filan izledim bir tek o TRT de ki programda gördüm.
Yani doğru bilgiye ulaşmak kendi kaynaklarımız ile çok zor.