Osmanlı sikkesi olabilir bi bakınız :)

İlkayodabas

Yeni Üye
Arkadaşlar bizim buralarda çok kazı yapıyorlar bende bir yere giderken bunu buldum acaba nedir bayağı eski bişeye benziyor.

akyol

Bilgili Üye
üzerinde osmanlı turası var arabça bilen arkadaşlar tarihini söyleyebilirler

Ege33

Member
Belki 15 yıl önce bende böyle osmanlı sikkesi bulmuştum osmanlı turası aynı lakin hayal mayel hatırlıyorum sonra neyaptığımı unuttum...sayfadaki arkadaşlar değerini ve geçmişini söyler saygılarımla

kalem

Yeni Üye
gramını ve çapını söylerseniz ne olduğunu söylerim. bir de belkide istemeyerek yaptınız, sahte olup olmadığını teyit edebileceğim yerinde başparmağınız var. ilgili kısmı yeniden fotoğraflayın.

06_YuNuS

Yeni Üye
1327 - 1911 yılına ait V.Mehmed Reşad dönemi bakır para. Resim kalitesi güzel olmadığı için nominal değerini buradan anlamak mümkün olmuyor. Bir de bizim 50 krş veya 1 TL ile yan yana çekin fotoğrafını. Selamlar

06_YuNuS

Yeni Üye
1327 - 1911 yılına ait V.Mehmed Reşad dönemi bakır para. Resim kalitesi güzel olmadığı için nominal değerini buradan anlamak mümkün olmuyor. Bir de bizim 50 krş veya 1 TL ile yan yana çekin fotoğrafını. Selamlar

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
2-3 dolar eder.

kalem

Yeni Üye
yapılan yorumlar maalesef tamamen bilgisizce. burada insanlar sizlere güvenip soru soruyor. bilmediğiniz konuysa bilmiyorum deyip geçin.
bu para kalıbı sultan reşatın para kalıbıdır doğru. çapı 15 mm ise 25 meskuk kuruş, 18 mm ise 50 meskuk kuruş, 22 mm ise 100 meskuk kuruş, 27 mm ise 250 meskuk kuruş ve 35 mm ise 500 meskuk kuruştur. Söz konusu kalıptaki tüm paralar %91,7 oranında altındır. arkadaşın paylaştığı resimdeki sikkenin orjinal olup olmadığı ile ilgili istediğim fotoğraf gelmedi bu yüzden orjinalliği hakkında bir şey söyleyemiyorum. para orjinalse saklama kapsülü 2-3 dolar eder yalnızca.

kalem

Yeni Üye
ilgilenenler için bir de dipnot geçeyim. bu paranın kostantiniyye darbında ilk aşamada bir kaç gümüş madenden deneme baskısı basılmıştır. bilinen ve günümüze saklanan 14 örneği vardır bu gümüş basımın (bir tanesini yurt dışı mezattan almıştım yıllar önce). Ama bakırı filan yoktur.