Papaz mezarı

kertenkele

Editör
Ustalar sorum şu çevrede bulunan paralar konstantinapolis yazıyor büyük bir kare oyma var bizanslılar bu oymayı mezar için yapıyormuydu kayalar kum kaya çıkan odalar zemin altı oyularak yapılmış odalar ben roma dönemi diye düşünmüştüm kayada mesela işaret buldum kırmızı boya ile yapılmış işaret ikinci sorumsa dönemini tam bilmediğimden hangi dönemse papaz mezarı buldum acaba bu mezar dan ekmek çıkarmı uğraşmama değermi bilen varsa yardımcı olursa çok sevirim şimdiden tşkl herkese

kertenkele

Editör
Bulduğum işaretin anlamını goglede araştırdım gömüsü olmayan papaz mezarı diyor ama doğrumu bilemedim

The Thing

C*
Süper Moderatör
Bu oyma geç roma dönemini verir, fakat doğu roma (bizans) dönemi geçişinde bu oymalar tek tük de olsa devam edildi, ne zaman ki hristiyanlık tam olarak bir din sayıldı bu tip sunak, kare yada niş gibi oymalarda lağv edildi.
Devşirme bir alanda da olabilirsin.
Bir ikincisi bulunduğun yer kilisemi?
Kilise ise eğer bu tip nişler biblo yada kutsal amaçlı süs, kandil, heykel vs.kullanım amaçlıda olabilir.
Yani çok çelişkili bir yerdesin, nekrpolmu kilisemi tam anlayamadım, papazda demişsin :D
O yüzden fotolamanın önemi çok büyük.
Kolaylıklar.