Petra Antik Kenti

kazama

??? ?????? ?????...
Süper Moderatör
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
4,315
Tepkime puanı
1,993
Puanları
20
Konum
꧁꧂ ❝Çorum/Province❝
Petra; Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir.

Petra, oyulmuş olduğu kayaların renginden dolayı Gül-Kızılı Şehri olarak da bilinir

Tarihçe[HR][/HR]
MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüştür. 400'lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. Petra'nın yapım amacı tarihçiler tarafından bulunamamıştı. Ancak yapılan son araştırmalarda Petra'daki El-Khazneh'nin (El-Hazne) altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.


Yapımı
[HR][/HR]
Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. El-Hazne ve Roma döneminde yapılan amfitiyatroen bilinen yapılardır.
Kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuş tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyeflerden oluşan yapı, yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılmaktadır.


Yakın dönemde verilen değer
[HR][/HR]
Kent, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından yeniden keşfedilmiştir. 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilen antik kent, 7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir. Peru'da yer alan Machu Picchu ile kardeş şehirdir.


Petra'da çekilen filmler ve oyunlar
[HR][/HR]
Ad Deir ("manastır"), 1839, David Roberts tarafından çizilen resmi
El_deir_petra_1_1839.jpg


[HR][/HR]


 

The Thing

C*
Süper Moderatör
Katılım
27 May 2017
Mesajlar
8,133
Tepkime puanı
9,050
Puanları
24
Emeklere sağlık.
 
Üst