Pınarhisar ipek yolu

MendereS

Bilgili Üye
Üstad emeğinize sağlık
ben şahsen eşkiya volçanla ilgili
hiçbir resmi belge görmedim duymadım
açıkçası çokta merak ediyorum bu adamları
inşallah denk gelirsiniz.
bizim arşivlerde hiç denk gelmedim, emin ağaya denk geliyorum. hatta o dönem bulgaristanda hasköy ilinde ayan olarak geçiyor. ayanı biliyorsun lider denilebilir. yani eşkiya gurupları arasında volçanın gurubunda ayan emin ağa geçiyor. volçanın adına hiç rastlamadım belkide adı farklıdır. lakin şu linke bak burada volçan çok net anlatılıyor kaynak vikipedia. türkçeye çevirebilirsen yarım yamalak anlaşılır.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Вълчан_войвода

Kristof34

DogacıyıZ
Bahsettigin bölgeler cok rahat cirit atabilinecek bölgeler. Sen cöz halledelim baskan kahkaha

SelçuK

DogacıyıZ
selam arkadaşlar biraz devlet arşivlerini kurcalayayım dedim, ilk dikkatimi çeken Kırklareli Pınarhisar ilçesi eşkiyaların en büyük soygunlarını yaptığı yermiş. pınarhisardan ipek yolu geçer soygunlar ipek yolunda yapılıyor, tam mevki çavla bayırı; tarihte emin değilim ama büyük ihtimal 18 yüzyıl yani volçanla aynı dönem. bu eşkiya gurubuna ait bilgilere ulaşmaya çalışacağım belki volçan belki başka bir eşkiya gurubu bakalım bulabilecekmiyim. Kırklareli, Pınarhisar, ipek yolu, çavla bayırı. bu adımlar soygunların yapıldığı adımlar nereye gömdüklerini bilmiyorum araştırmaya devam ediyorum.
boşuna uğraşma ben hepsini patlattımmm kahkaha

MendereS

Bilgili Üye
şimdi sizlere tam yerleri vereceğim, tüm arşivlerin ve bildiğimiz belgelerin birleştiği nokta.

belgelerdeki karadeniz sahilleri diye geçen yerde yine burasıdır aynı ıstanca dağlarının karadeniz sahillerine uzanan kollarından bahseder. kısacası tüm meblağ ıstanca dağlarında şimdiki adı yıldız dağlarıdır.

ayrıca burada bir volçan gurubu yok bir çok eşkıya gurubu var özellikle ali molla oda iyi işler çıkarmış onun paraları edirne tarafında belkide yunan sınırları içinde emin değilim. ali mollanın emin ağayla ara ara görüşmeler yaptığı kaynaklarda sık sık geçiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 117823

ÖMER HATTAB

Editör
bizim arşivlerde hiç denk gelmedim, emin ağaya denk geliyorum. hatta o dönem bulgaristanda hasköy ilinde ayan olarak geçiyor. ayanı biliyorsun lider denilebilir. yani eşkiya gurupları arasında volçanın gurubunda ayan emin ağa geçiyor. volçanın adına hiç rastlamadım belkide adı farklıdır. lakin şu linke bak burada volçan çok net anlatılıyor kaynak vikipedia. türkçeye çevirebilirsen yarım yamalak anlaşılır.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Вълчан_войвода
üstad bilgiler için teşşekkür ederiz
emin ağa volçanın beyin takımından
saray hazinelerini bu adamın yardımlarıyla soyduğu muhakak
bu adamlar ruscuklu,kimisi paşa kimisi ayan,kimiside profosyönel eşkiya
bir kısmıda,sarayın dışladığı yada aradığı,o zamanki padişahın muhalifleri
bunlar bir araya gelmiş ekip oluturmuşlar,
volçan lider olmakla birlikte,amin ağa ali ağa papaz,bunlar da aynı paylara sahip ortaklar
emin ağa burda ayrılıyor,hisseler üçe bölünüyor
ya erken öldürüldü,çünkü dede mezarı dedikleri dede emin ağa
kudret kalesinde kanlı elbiseleri olan zatta bu
belliki çok değer verdikleri birisi.

ÖMER HATTAB

Editör
Bunların osmanlı erşivlerinde bilgileri vardır
bu kadar büyük soygunlar yapıp kayıtlara geçmemesi mümkün değil
fakat bu belgeler(osmanlı arşivleri)hurda kağıt değerinde cumhuriyetin ilk yıllarında
bulgarlara yunanlara satılmış,
ordaki arşivleri araştırmak gerek(,tabi bedava değil belli bir ücret ödeyerek)
kendi arşivlerimizi para vererek inceliycez,hazin bir durum
lakin ben şu kanatteyim, bu adamlar belgelerde geçen isimleriyle eşkiyalık yapmadılar,
muhtemelen genel isimleri vardı,rum çeteleri veya ermeni çeteleri,veya eşkiyaları diye,
yukarda verdiğiniz belgelerde( acizane görüşüm)eşkiya volçana ait gibi
şöyleki işaretinde istavroz kullanıyor,eşkiya belgelerindeki yerelere de benziyor aynı dili de kullanıyor.

Son düzenleme:

ÇALKAYA 28

Moderatör
Moderatör
volçan işi bişi karışık ilk önce beykoz şile civarı sonra izmit kandıra bolu karamürsel yalova tabiii birde ilk olarak işe başladığı gemileri soydıgu liman karanlık liman milletin yıllardır kovaladığı karanlık dere pınarhisar muhitinde volçan soygunu yok bulgaristandaki volçan halk kahramanı bizdeki eşkiya başi iki ayrı kişiler

ÖMER HATTAB

Editör
eşkya volçan bulgar ve ruscuklu
ruscuk romanya sınırına yakın biryer
belgelerin ali ağadan romanyadan ortaya çıkması
tesdüfü bir şey değil
küçük asyadaki yerlerini boşaltıp,tekrar geldikleri yer olan ruscuğa döndüler
bu güzargahta karadeniz,ve kıyıları yol güzergahı
buralarda soygun yapma olasılığı çok yüksek
bu dediğiniz yerleri sayıpta,diğer yerlerin olasılık dışında tutulması bana pek makul gelmedi.

elribertador

Member
özel kapalı evet özel açık olunca adam üye oluyor direk bana yazıyor mecbur kapatıyoruz.

konuya gelince kırklareli ilçelerinde vizede aynı pınarhisarda her ikiside komşu ilçeler yani ne olduysa burada olmuş.
Ustam poyralı Kartal Kaya mevkisinde çobanın biri bi oda bulmuş içinde silahlar varmış çürümüş almış satmış içinde iki odalı bir yermiş taş masa varmış aramaya hiç gitmedim yeri bilen kişi sayısı az

elribertador

Member
Ekli dosyayı görüntüle 118357
internete düşmüş şöyle bir belge var. bu belgedeki molla mustafa ali galip eşkıyasına ait. benim arşivlerde yakaladığım ip uçları bununla çakışabilir yada volçanla çakışacak.

BELGE: Kırklareli muhiti taş tepe köyü civarında Ahmet Baba Türbesi köyün yakınındaki taş tepeye bir saat mesafede iki vadi, vadi içine girilince göze çarpan çökmüş bir deveyi andıran bir taş vardır. Bu taşı karşınıza aldığınız vakit taşın alt kısmında 3 arşın derinlikte üzeri toprak örtülerek gizlenmiş büyük bir demir kapı mevcuttur. Üzerinde 18 okka gelen bir asma kilit vardır. Mevcut variyet kapı arkasındaki mahsende olup Mücevherat ve heykeller burada toplanmıştır. Dikkatli bir şekilde gözetlendiğinde gözetleme tepesi Tiranova yolu ve civarına hakim noktasında olduğu görülür. Bu aranılan bölgenin doğruluğunu gösterir.

Büyük köprü civarında toplama taşlar mevkiinde arazi oldukça bir birine benzer. Dikkat edilirse bu toplama taşlar arasında doğadan kapı şeklinde arasında bir adam geçebilen tam ortasında 3 arşın derinlikte toprak küp iki kulpu olup içinde altın ve gümüş meblağ küpün ağzı balmumu ile kapatılmıştır. Bu kayıtlar 305 rakamından çıkarılmış olup büyüt maşatlık hariç yörede tek bir kara ağaç olup üç adım mesafede 2.5 arşın derinlikte kapak altında yine değerli meblağ gömülüdür. Saray vize arasında bulunan gür su vizeye 15-20 dk. Mesafededir. Saraya ise 1 saat mesafededir.

Bu mevkiye söğüt kaynağı veya söğüt kaya denir. Bu tepede yığma bir tepe tümülüs vardır. Bu tepeden saray ve vize görünür. Suyun çıktığı istikamette arazinin dağ dibinden ve iki kola ayrılır. Su kavis yapar kavis yaptığı yerde adamsı insana benzer kayaya dikkat bir arşın derinlikte 35 okka altın gümüş bir bakır kap içinde gömülmüştür. Pınar hisar civarında büyük surlar mevkinden geçit kapı noktasında bir adım sağda çıkma taş var bu taşın önünde iki arşın derinlikte bir toprak küp içerisinde altın gümüş karışık bu taş bir kapı şeklinde kayanın sağındadır. Vize sarayın doğu kısmında bulunan birinci kapı önünde büyük mahzen var. Mahzen 3 basamaklı merdiven altında olup bu kapı doğuya bakar. Saray altta kalır. Bu kapı doğu 5. kapıdır. Bu kapıya arkamızı verdiğimizde önümüz sarayı görür. Sağ istikamette iki oyuk ve üstünde bir istavroz mevcuttur. Bunlar gereken işaretler olup 3 basamak altında bir arşın derinlikte en fazla hazinemiz buradadır. Heykel ve külçelerden ibarettir.

Demir köye batı iki saat mesafede kur maşatlık ( mezarlık ) mevkinde bulunan köy ve büyük taşlık ve büyük mağara bu mağaranın güney doğusunda büyük bir kaya bir biri üzerine binmiş bir şekilde olup bu kayaların alt tarafında 3 merdivenli demir kapılı mağara aynı kapak gibi olup kapı maskelenmiştir. Bu mağara oldukça önemlidir planlı ve tuzaklı olup dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Kapıdan geçtikten sonra 3 basamak ile inilecek düzlüğe adımınız atmayınız. Sağ tarafınızda bir baykuş kuşu resmi canlı gibi kuş size bakar gibi kuşun alt tarafında el girecek kadar bir delik var. Bu deliğe elinizi soktuğunuz zaman elinize gelen halkayı çekiniz. Çektiğiniz zaman bir gürültü oluşur korkmayınız. Halka tam yerine gelmende gürültü kesilmez halkayı içeride bırakmayınız önünüze gelene kadar çekemye devam ediniz. Sonra ilerleyebilirisiniz. Ortada gördüğünüz suyun arasında bir büyük mermer taş göreceksiniz. Büyük hazinemiz buradadır. Bu hazinemiz 3 e bölünmüş olup demir kapı açıldıktan sonra 3 oda oldukça mücevher altın gümüş ve heykellerimiz burada olup ayrıca 9 demir sandık içinde değerli meblağlar vardır. Bu mağara içinde 80 küsür altın heykel mevcuttur.
deve olan taş bu olabilirmi usta

yuans

Aktif Üye
Bende bir ufak link vereyim dedim. :)
Belki birkaç arkadaşımızı bilgilendiririz. Valchan Vojvoda, Kral Martin, Kara Kolyo, İnciya, Alton Stoyan Emin Aga için

Benim araştırmalarımı da kısaca söyleyeyim,

Volchan Voyvoda: Belli birkaç olaylar yaşadıktan ve örgütlenmeyi kurduktan sonra, (Busüreç biraz uzun.)

Bulgaristan'da Emine Reis Burnu (Emona)'dan deniz ile Pomorie geçerek bu bölgede karaya çıkmıştır.
Burgaz bölgesine varıp buradan Malko Tarnovo bölgesine vardığında örgütlenme başlarını burada toplamıştır.
İlk işlerini "Mutludere" bölgesinde çiftlikleri yağmalayarak başlamıştır. Ardından daha büyük işler yapmak isteyen Volchan ,
İğneada bölgesine gemisini getirterek,
Istranca Dağlarını kendilerine mesken haline getirerek, Demirköy, Vize, Aksicim, Balkaya, Kazandere, Saray gibi bölgelerde yaptığı soygunları Istranca Dağları ve bazı yedekleme bölgelerinde mağaralara ve gizli mahzenlere yerleştirmiştir.

Belli Bir süre sonra, Çatalca bölgesindeki yaptıkları yağmalamalar sonrası istanbul'a gelmiştir. Boğaza yakın bir konakta 1 yıla yakın süredir durduktan sonra, Armutlu burunundan karaya çıkarak, Hayriye köyü üzerinden Erikli Yayla'dan geçerek, Yalova Termal bölgesine buradan Kurtköy üzerinden MemiReis oradan Gemlik, Karacabey Boğazı, Erikli, Kirazlı üzerinden Seyran Gölyazı (Apollont Manastır) buradan Tahtalı, Çalı köylerinden Çaybaşı (Göndöret - Günderet) Köyü üzerinden, Bağlı üzerinden Kirazlı Yayla'ya çıkmıştır.

Devamı daha çok uzun beyler, hele ki detaylarına girersek aşırı uzun.. Sıkmayayım sizi boşyere..

Selametle..