Pirit ve demir tozu anlamı...

güzelkardeş

Yeni Üye
Arazide pirit ve benzeri materyal gördüğüm zaman veya demir tozunun hakim olduğu kısımlarda Savak ile yaklaşık 5-6 kova kum döküyorum ve ağır olan materyal savakta takılı kalacağı için , savaktaki malzemeyi (yaklaşık 1 kilo civarı) eve getiriyorum. Daha sonra bu ekipmanlarla eleyip , eğer birşey bulamadıysam birdaki gidişimde aynı malzemeyi aldığım yere geri döküyorum usta :D

güzelkardeş

Yeni Üye
Arazi durumu falan 1.sayfada yazılı ustam. Bu sistemi normalde satın almaya kalktığımda 2000 lira civarı para ödemek zorunda kalıyorduk , o yüzden kendim yapmak istedim. Elimden geldiğince yardım ederek video'ya da aldım belki meraklı olan arkadaşlara fikir sağlar diye. Toplam maaliyet 350 - 400 civarı değişiyor ancak elinizde neredeyse her aletiniz oluyor

mayhem

Co Admin
Co Admin
geri neden götürüyorsun :D Güzel paylaşım bizim bu işler için dere tepe gezmemiz lazim gerçi kimsede demez bu dağ yamacinda çok çıkıyor diye :D

güzelkardeş

Yeni Üye
Bence hobi niyetine yapılabilecek çok güzel bir iş. Çünkü hem dere tepe görüyorsun , hem spor yapmış oluyorsun kum taşıyarak hemde altın bulabilme heyecanı var tabi :) Geri götürmemin sebebi de doğaya zararda bulunmamak. Ufakta olsa kum oranın kumuydu hocam :)

Hakanbaba

Member
Ekli dosyayı görüntüle 257616Ekli dosyayı görüntüle 257617Ekli dosyayı görüntüle 257618Ekli dosyayı görüntüle 257619
Arkadaşlar herkese merhaba forumu uzun süredir takip ediyorum ancak yeni üye oldum ve bende doğa yürüyüşü yaptığım zamanlarda akarsuda altın eleği ve tavaları ile kendi çapımda aramalar yapmaktayım. Ancak şu ana kadar herhangi bir siftah yapamadım :) Bildiğim ve buralardan öğrendiğim kadarıyla yasa dışı bir şey yapmıyorum Allah'a şükür. Ancak sizden öğrenmek istediğim şudur , geçenlerde bir akarsuda çok sayıda parlayan tozlar olduğunu gördüm ve buraları elediğimde , inanılmaz fazla sayıda pirit olduğunu ve aynı zamanda demir tozu bulduğumu farkettim. Küçük yapraklar halinde kırılgan ve altın sarısı renginde pirit parçaları , akarsunun durulduğu bir bölgeye pusuya yatmış şekilde bulunmaktaydı. Zaman geç olduğu için yüzeylerden örnek alıp eve döndüm ve aramalara devam ettim. Sizce bu derede altın bulabilme ihtimalim , bu dere için konuşulursa , artmış mıdır? Yani bu pirit ve demir tozlarına bir anlam yüklemeli , dolayısıyla araştırmalarıma devam etmeli miyim? Umarım yardımcı olan tecrübeli ve benden daha bilgili arkadaşlar yardım eder. Teşekkür ederim :)
Merhaba yer kaz dağları hikaye aynı say sene geçen sene getir ayrıştır erit sonuç elde var sıfır ?şahsi tavsiyedir bununla vakit harcayacağına teke tek bul bir güzellik devam ..Saygılar kardeşim .

Hakanbaba

Member

Gleipnir

Yeni Üye
Hocam topladığın örnekleri akarsu faal ise derinden almaya gayret et. Yabancı bir kaynakta görmüştüm bir pompayla çalışıyordu toplayıcı arkadaşlar bulabilirsem linkini atarım. Bende pompa yaptırmıştım kendime. Kaya diplerinde kaymak dediğimiz tabakayı 20 cm sıyırıp kenara alıyordum pompayı 20 cm içeri koyup çekerek savakta ayrıştırıyordum. Bu şekilde 5-6 sefer nugget bulmuşluğum var. En büyüğü 4,5 gram idi. Bu arada elinde pirit çok ise ve temel kimya bilgin varsa Aqua regia solisyonuyla piriti ayrıştırabilirsin.