Radar ile baktırdık mezar ve değerli taşlar göründü

burak_yaman

Yeni Üye
Roma döneminden kalma eski bir han olan arazimizde bir çeşme var ve bu çeşmenin başında çiçek vs gibi enteresan işaretler var. Hep bir şey olduğundan şüpheleniyorduk fakat bir

şey yapmıyorduk geçtiğimiz ay bir arkeolog radar cihazı ile gelip görüntüleme yaptı ve alet değerli birçok şey gösterdi. Ayrıca diş taraması da yaptı ve bir mezar tespit etti. Buraya

kadar her şey bizim için çok iyi. Önce karsımıza 1.25 kg altın çıkacakmış kazmaya devam edersek de o çok değerli taşlar. Fakat problem şu bu değerli madenler yerin 8 ile 10

metre altındaymış. Bizde detaylı olarak yaklaşık 20 m2 gibi bir alanı kaldırıp her yere bakmak istiyoruz. Nasıl bu kadar büyük bir kazı yapabiliriz önerileriniz nelerdir.

Cani bebe06

Bilgili Üye
Büyük işlerin büýk sorumluluk ister.herşy para pul demek degil önce caaan güvnligı .evde sizi sevdikleriniz bekliyor bunları unutmayalm vee birkez daha gözden geçirelim hayat Yaşamaya deger dostlar vesseam rast gele.aman dikkat

burak_yaman

Yeni Üye
deniz_efe Henüz hiçbir çalışma yok 1 aydır düşünüyoruz nasıl yapsak bilemiyoruz. Açıkcası jandarmaya yakalanmaktanda korkuyoruz.
Bizim arazinin eski han olduğunu ilçede herkes bilir yıllardır insanlar gelip çesmeyi incelemek isterler ama izin vermeyiz bir ay önce babamın çocukluk arkadası bir adam ile geldi adamda kendini bize arkeolog olarak tanıttı yalaktaki ve çeşme basındaki şekilleri inceleyip burda mezar var dedi direk olarak. Arrdından demir çubuklarla yer tespiti yapmaya çalıştı ve bi noktayı gösterip burada altın var ama ne kadar var bilemem dedi.
Bu olayın ardından babamn cocukluk arkadası baska bir adam getirdi. Bu adam almanyada yaşayan eski elektronik mühendisiymiş ve genelkurmayla ortak iş yapıyormuş. Bahsettiğim radarıda bu adam getirdi. TSK yer altındaki mayınları temizlemek için bu aleti kullanıyormuş hatta bizimle görüştükten sonraki gün Ankaraya genelkurmaya sunuma gideceğini söyledi. Diş tespitini ve maden tespitini bu adam yaptı. Ben bu makinalardan hiç anlamam ama tam elektronik güvenilir bir makina olduğunu söyleyebilirim. Kendileri geldiği için de ücret de talep etmedi.
Kazacağımız yer toprak değil taştan oluşuyor kepçeyi çağırıp gömüye ortak etmek istemiyoruz kazma ile 10 metre kazabilir miyiz ? Yerde kapak olduğunuda söyledi bu kişi.Kepçesiz bu kazıyı yapabilir miyiz

burak_yaman

Yeni Üye
Büyük işlerin büýk sorumluluk ister.herşy para pul demek degil önce caaan güvnligı .evde sizi sevdikleriniz bekliyor bunları unutmayalm vee birkez daha gözden geçirelim hayat Yaşamaya deger dostlar vesseam rast gele.aman dikkat
Hocam ne alaka can güvenliğimiz tehlikedemi define bulduk diye ?

burak_yaman

Yeni Üye
Dostum gerçekten burnuma hoş olmayan kokular geldi şu üstteki mesajını okurken.
Kısa ve öz naçizane tavsiyem; sıkıntı olmayacaksa şu çeşmenin fotoğraflarını biz de bir görelim derim.
Akıl akıldan üstündür, görelim bakalım ne dermiş figürler.
Cihaz vs. konular tespitten sonra gelir, elimizden gelen yardımı yaparız merak etme.
Anlamadım hocam ne tarz kötü kokular geldi açıklar mısın.
Bu çeşme memlekette yanımdada resmi yok ama internette çeşmedeki çiçek işaretinin tıtatıp aynıları var.
Ben ikna etmeye değilde size danışma fikir almaya geldim aslında. 20 m2 alan ve 10 metre aşağısı kazılacak. toplamda 200 m3 yer sen bana kolay olur diyosun. Kepçesiz yapabilir miyiz bu işi arkadaşlar önerisi olan varmı nasıl kazılır bu yer ?

Cani bebe06

Bilgili Üye
Hayatda bir canın olsun birde can dostun her can dost olmaz haberin olsun candaan dostlara canlar kurban olsun.Allah ne verdiyse dalın gitsin.kardeş

Cani bebe06

Bilgili Üye
Kardeş dalgamı geciyon .bn arkadaşlarn güvenligi icin dedim .yanlşmı söyledim dalga gecilecek zaman degil.Arz ederim

Nikneym

Member
Anlamadım hocam ne tarz kötü kokular geldi açıklar mısın.
Bu çeşme memlekette yanımdada resmi yok ama internette çeşmedeki çiçek işaretinin tıtatıp aynıları var.
Ben ikna etmeye değilde size danışma fikir almaya geldim aslında. 20 m2 alan ve 10 metre aşağısı kazılacak. toplamda 200 m3 yer sen bana kolay olur diyosun. Kepçesiz yapabilir miyiz bu işi arkadaşlar önerisi olan varmı nasıl kazılır bu yer ?
Merhaba Burak hocam,

Bizim köylerde eskilerden kuyu kazılırdı 10 m civarı ama 2-3 kişi için bile en az aylık iş. Ayriyeten sert kayalar çıkma ihtimaline göre de değişir.
Bence araştırmanı yap eğer büyük bir kütle varsa resmi kazıya başvur. Yerde tapulu malınsa yarısı senin olur tarihi eserler hariç.

Benim nacizane görüşüm bu.
Resmi kazı için masraflar oluyor biraz araştır.

Rast gele.

burak_yaman

Yeni Üye
Merhaba Burak hocam,

Bizim köylerde eskilerden kuyu kazılırdı 10 m civarı ama 2-3 kişi için bile en az aylık iş. Ayriyeten sert kayalar çıkma ihtimaline göre de değişir.
Bence araştırmanı yap eğer büyük bir kütle varsa resmi kazıya başvur. Yerde tapulu malınsa yarısı senin olur tarihi eserler hariç.

Benim nacizane görüşüm bu.
Resmi kazı için masraflar oluyor biraz araştır.

Rast gele.
Teşekkür ederim hocam bilgilendirici ve aydınlatıcı bir mesaj oldu çok teşekkür ederim.
Şimdide ne tarz gömüler tarihi eser sınıfında onu merak etmeye başladım. Atıyorum cenazenn boynunda asılı bir altın kolye bu sınıfa girermi ?

Nikneym

Member
Burak hocam inan benim de bu konuda net bilgim yok.
Çok daha deneyimli arkadaşlar var sitede.
Onlar daha net cevap verecektir.
Yada gidin konuşun direk müze müdürüyle prosedür nedir diye. O sizi bizden daha iyi aydınlatacaktır kanaatindeyim.
Tabi bu konuşmadan sonra telefonlar izlenebilir o ayrı :))

Sır

Member
Radar cihazları para görmez idda ediyorum aksini ispat eden varsa buyursun yazsın hiçkimse insanları kandırmasın hikaye Bunlar sadece mezar oda tünel gibi yapay olan yapıyı ayırt ederek görüntü verir yani doğalı ve yapayi ayırır şansinada içinde ne varsa gözüyle görür kullanmadığım radar kalmadı çamurda kesinlikle görüntü alamazsın radar sensörü ile zemin aralığı kesinlikle çok yakin olcak önemli olan doğruyu konuşmak insanlar ümitle bu işleri yapıyor radar sadece yapayi dogaldan ayırır.... bunu unutmayın değerli arkadaşlar eleştiri olsun diyede yazmadım isterse olsun şimdiden peşin yazayım eleştiren kişiler ispatlasin

ölmezada

Aktif Üye
deniz_efe Henüz hiçbir çalışma yok 1 aydır düşünüyoruz nasıl yapsak bilemiyoruz. Açıkcası jandarmaya yakalanmaktanda korkuyoruz.
Bizim arazinin eski han olduğunu ilçede herkes bilir yıllardır insanlar gelip çesmeyi incelemek isterler ama izin vermeyiz bir ay önce babamın çocukluk arkadası bir adam ile geldi adamda kendini bize arkeolog olarak tanıttı yalaktaki ve çeşme basındaki şekilleri inceleyip burda mezar var dedi direk olarak. Arrdından demir çubuklarla yer tespiti yapmaya çalıştı ve bi noktayı gösterip burada altın var ama ne kadar var bilemem dedi.
Bu olayın ardından babamn cocukluk arkadası baska bir adam getirdi. Bu adam almanyada yaşayan eski elektronik mühendisiymiş ve genelkurmayla ortak iş yapıyormuş. Bahsettiğim radarıda bu adam getirdi. TSK yer altındaki mayınları temizlemek için bu aleti kullanıyormuş hatta bizimle görüştükten sonraki gün Ankaraya genelkurmaya sunuma gideceğini söyledi. Diş tespitini ve maden tespitini bu adam yaptı. Ben bu makinalardan hiç anlamam ama tam elektronik güvenilir bir makina olduğunu söyleyebilirim. Kendileri geldiği için de ücret de talep etmedi.
Kazacağımız yer toprak değil taştan oluşuyor kepçeyi çağırıp gömüye ortak etmek istemiyoruz kazma ile 10 metre kazabilir miyiz ? Yerde kapak olduğunuda söyledi bu kişi.Kepçesiz bu kazıyı yapabilir miyiz
Piyasa genel kurmay ve devletle çalışandan geçilmiyor, ne kadar basitmiş bu mercilerle çalışmak anlmadım gitti. Geçenlerde bi yerde tesadüfen bi sohbete tanık oldum. Adam eline almış 18-20 parça malzeme, taş çatlasın 2 tanesi gerçek onlarda 500 lira etmez. Ama adamı bir dinlesen MİT e çalışıyormuş , devletin adamıymış mış ta mış. Tek kelimeyle tokata çıkmış adam. Elindekilerede 100bin istiyormuş 80 bin vermişler. Devletin adamı piyasaya malmı satar, insanları bu kadar aptal yerine koyuyorlar artık. Dikkat edin derim, başta para pul istemezler sonra çıkar işin rengi.