Roma dönemi olduğu kesin ...

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Şaka yapmıyorum ustam, ciddiyim. Tektek iyidir. Hangi bölgede ne aradığını bilirsin, tarihi ip ucu verir tektek... Bazen 3 metre de bulamadığını tek tek sayesinde 30cm de bulursun.
Ustam diğer konuda bahsettigin ucuz yollu dedektör tektekte ekmek yedirirmi ? Siz en derin kaç cm.den malzeme çıkardınız ?

jeodek

Bilgili Üye
cihazınız ne?
40 cm den bu büyüklükte sikke almanız güzel. cihazı ve başlığı merak ettim.
arazide kurşun, sikke vb şeyler topluyorsanız bölgeyi ya ilk siz bulmuş yada başka tek tekçinin işi yarım kalmış bitirmemiş demektir.
işin yarım kaldığını anlamak için:
eğer ağaç altlarında, kenar kıyı köşelerde, kaya taş üstlerinde yada daha önce açılmış tek tekçi çukurlarında sinyal alıp değersiz (aluminyum teneke ,bira yada şişe kapağı ,folyo, ilaç ambalajı vb) çıkıyorsa amatör tek tekçi gezmiş demektir. profesyonel tektekçi hiç birşey bırakmaz. açtığı çukuru kapatır.
bu bölgede değerli birşey çıkar mı sorusunun cevabı "nasip" bu işlerde üşenme olmaz. çöp bölgesinde gezilse bile her sinyali üşenmeden bakmak gerek.
ufak bir anımı paylaşayım.
alan kiremit kırıklı tam tek tek yapma alanı. ama yerleşim yerine yakın olduğu için çöp ,hurda çok.
bölgeyi iki arkadaş tarıyoruz bir yakada ben bir yakada o.
hava sıcak toprak beton gibi. hilti lazım. o derece :) çapayı vurunca geri sekiyor.
sinyalin %90 bira teneke parcası(tarla sürülmüş parçalanmış)yada folyo.geriye kalan kondisyon bitmiş konstantin follis yada bakır islami. psikolojik olarak "bunun için çektiğin çileye değmez" havası var bende
zaten hava sıcak. çoraplara bir sürü kene otu dikeni yapışmış ayaklarım kaşınıyor,ter bir yandan toprak desen beton.
bir sinyal aldım. bir karış toprağı kazmak ölüm. çıka çıka bira kutusu parçası.
hemen yanında bir sinyal daha aldım. tabiki bakmadım.birşey çıksa bile bitmiş konstantin bakır çıkar düşüncesi var.
geçtim bir ağacın altına gölgeye oturdum. arkadaşı izliyorum.o daha acemi. toplasın konstantinleri.çok mutlu oluyor.
bakmadığım yere geldi. oda sinyal aldı. hemen heyecanla kazdı.
"Allah" diye bir bağırdı. "abi nasıl bakıyon sen böyle yahu. yoksa makinen mi bozuk" dedi.
"noldu lan, ne çıktı iskender mi" diye alaylı seslendim.
"gel. gel abi bak" dedi 5.1 gr gümüş aslan boğa.....
gevezelik etmeyelim hikayenin ana fikri 1.nasip 2.azim
Sayın ustam hikayeni hevesle okudum çok güzel. Bir de kullandığınız makinanın ismini yazarsanız çok sevinirim

Yabgu

Bilgili Üye
Ustam diğer konuda bahsettigin ucuz yollu dedektör tektekte ekmek yedirirmi ? Siz en derin kaç cm.den malzeme çıkardınız ?
Kesinlikle iş görür, ekmek yersiniz. Bir çok pahalı cihazlara göre çok çok iyi. Tek tek de profesyonel cihazlar var, minelap, xp deus vs. Gibi. Başlangıç için söylediğim nokta makro simplex çok çok iyi. Kullanmadığım makineyi tavsiye etmiyorum.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Kesinlikle iş görür, ekmek yersiniz. Bir çok pahalı cihazlara göre çok çok iyi. Tek tek de profesyonel cihazlar var, minelap, xp deus vs. Gibi. Başlangıç için söylediğim nokta makro simplex çok çok iyi. Kullanmadığım makineyi tavsiye etmiyorum.
Teşekkürler ustam yaza doğru bir cihaz alma niyetim var sanırım makro simplex olabilir.

Karabulut

Operatör
Ustam benim sismik cihaz var üçgen işaretinin arkasındaki kayada ayrıma degerli dedi ne olabilir acaba

Yabgu

Bilgili Üye
Bilmediğim cihaz hakkında şahsım adına yorum yapmak istemem, ayrıca soru bana mı yöneltildi bilmiyorum...