Sağım solum 19, ne var bu 19 da

GERMO

Engellendi
@OsiriS cigerim inanki kimseye bir sözüm yok, ayıp sizin ayibiniz gardassssssss, 3 aydır dilimde su kalmadı, abeyyy bi kırtik cihaz abeyyy bi kırtik alan taramanin içeriği valla kimse vermedi, bi yigit çıktı @ZİKRULLAH kardesimiz, onunda başına gelmeyen kalmadı, değilmi @sef_er ustam, güzel kardeşlerim yanlış düşünmeyin, ummadığın daş, gelir kırar baş demişler. Değilmi @Mal bulanındır ustam.

:19::176::244::12:

@mayhem Ustam kızma ama, bak site müdavimleri uyuşmuş bir köşede kara kara düşünüyor, çeşit çeşit hayaller kuruyor, herşey tamam bir türlü hedefi vuramiyor, ellerinin ayarı bozulmuş sanki, hade bakalım GEZ-GÖZ-ARPACIK Ayarına yiğitler.

Kardeşlerim ustalarım konularda yazamıyorum, onun için burdan diyorum, şu 5 10 yıllık konuları hortlatmayin, site yararına yeni bir konuda yeni bilgilerle gelin, hani moderatörlüğe oynamak için bu kadar taklaya gerek yok bazı güzel kardeşlerim, makam mevki hakedene verilir zaten.

@Mal bulanındır ustam korkma korkma cihaz sistem yöntemde istemiyorum, güzel kardeşlerimin güzel yüreklerini dünyalara değişmem, olanda bilende vermiyor bilgisini cihazını nasılsa, herkesin canı sağolsun, Allah cc hepinizden razı olsun inşallah kardeşlerim, ne yapalım bende, yayınızı tümülüş inşan, yayınızı lahit ananas olayak göyüyoyum işte.

@ZİKRULLAH @sef_er @Gönül_Eri ustalarım ne var bu 19 un hikmetinde,

kur'ân'ın Matematik Mucizesi

Kur'an'da 19 sayısının büyük bir hikmeti vardır. Bir çok âyetlerin kelime ve harf sayıları 19'un katları kadardır. Ayrıca Besmele 19 harflidir. Kur'an'da Sûre-i Yusuf'da insanın 19 özelliği gizlidir. Bu nedenle 19 sayısının çok önemli yanı vardır.

A) 19'UN KUR'AN'DA BİLDİRİLMESİ:
Kur'an bilindiği gibi Alâk suresinin ilk beş âyeti ile başladı. Bu beş âyet 19 kelimeden kurulu idi ve harf sayısı 19 un tam katı idi (4x19 = 76).Sonra Sûre-i Müzzemmil ve sonra Sûre-i Müddessir'in ilk 30 âyeti geldi. Kureyşin en akıllısı geçinenVelid Bin Mugeyre, ilk inzal olan âyetleri dinlemiş, ondaki olağanüstü kelâmın farkına varmıştı. Sonra da Kureyş kâfirleri onu gurura sevk ettiler; insan kelâmıdır dedi.

Bunun üzerine Sûre-i Müddessir'in ilk 30 âyeti inzâl oldu.
Âyet 18 : Zira o düşündü, taşındı, ölçtü, biçti.
Âyet 19: Canı çıkası, ne biçim ölçtü biçti.
Âyet 20: Sonra, canı çıkası, tekrar nasıl ölçtü biçtiyse
Âyet 25: «Bu insan sözünden başka birşey değil» dedi.
Âyet 26: Onu sekara sokacağım;
Âyet 30: Üzerinde 19 vardır (üzerine 19 musallat edilmiştir).

Bu âyetler topluluğu, düşünen, ölçüp biçmesini bilenler Kur'an-ı inkâr ederse onlara bu 19 lar sırrını musallat ederim, Kur'an'ın Allah kelâmı olduğu inkâr edildikçe bunalımdan bunalıma düşeceklerdir buyuruyor.

Bu 30 uncu âyetten sonra Kur'an'ın şifre hikmetinin anahtarı Besmele ve Fatiha inzal oldu.

Ne varki dünya velilerden ibaret değildir. 20. yüzyılın sonuna doğru Amerika'nın en ünlü matematikçileri Kur'an'ın bu sırrına hayran olmuşlardır.

Bu bilim adamlarının yaptığı matematik incelemeye göre Kur'an'daki bu 19 ve katları hikmetinin var olabilmesi 616x10 üstü 25 dir; yani 626 septrilyonda bir ihtimaldir. Bu yüzden Kur'an ancak Allah Kelâmıdır.

B) BESMELEDE 19 SIRRI:
Besmele 19 harfdir, besmeledeki 4 kelime Kur'an'da 19 un katlarınca geçer.
İsim, 19 kez geçer, Allah, 19x142=2698, Rahman, 19x3=57,Rahim, 19x6=114 defa geçer.

(Kur'an'da S-9, A-128'de Efendimiz için geçen Rahim ismi elbette bu sayıya dahil değildir.)

Kur'an'da Besmele 6x19=114 defa geçer ancak 9'ncu sûrenin besmelesi yoktur. Kaybolmuş bu besmele 19 sûre sonra Sûre-i Neml'de (S-27, A-29) geçer. Bu eksik Besmele dahi bize Allah'ın Kur'an matematiği içinde 19 sayısına verdiği önemi beyan içindir.

Acaba Besmelenin bu 19 lar hikmetinin sırrı nedir? Bu sorunun cevabını tüm mana hikmetlerinin saklı olduğu Sûre-i Yusuf’da, buluyoruz.

12 nci Sûre, Sûre-i Yusuf'da 19 şahıs vardır. Ve bunlar insandaki 19 özelliği temsil eder. Bunlar:

1 - Hz. Yakub : Ruh.
2 - Hz. Yusuf: Kalb (Gönül)
3 - Züleyha: Nefs.
4 - Bünyamin: İman.
5 - Kıftir: Dünya bağlantısı.
6 - Sultan: Akıl.
7 - Şarapçı: ilim.
8 - Şarapçının yanındaki tutuklu: Mantık.
9 - Yusuf'u kuyudan çıkaran kervancı: Menfaat.
10 - Yusufun on kardeşi: Hisset-Kin-Reyb-Gurur- Zulüm - Şehvet - İhtiras - Cebânet - Meskenet - Seyyaliyet.

İşte Besmele insandaki bu hassalara her bir harf ile hakim olan ilâhi bir teminattır.

Be harfi bedene, Sin harfi nefse, Mim gönle, sonraki Elif ruha birer teminat sigortasıdır.

C) RUMUZLARDA 19 İNCELİKLERİ, DİĞER HİKMETLER:
Kur'an'da 7 sûrede Elif-Lâm-Mim şifresi vardır. Bu yedi surede geçen Elif, Lâm, Mim harflerinin toplamı26676=1404x19 dır.

Kur'an'da 7 Hâ-Mim şifresi vardır. Bu şifrelerin geçtiği sûrelerde geçen Ha ve Mim harflerinin toplamı 2147= 113x19 dır.

Sure-i Şûrâ'da 5 mukatta'a vardır ve iki âyet halindedir:
a) Hâ-Mim
b) Ayn-Sin-Kaf

Bu surede 5 harfin toplamı: 5700=30x19, suredekiAyn,Sin,Kaf toplamı: 209=11x19, suredeki Kaf toplamı:57=3x19 dır.

Yedinci sûre, Elif-Lâm-Mim-Sad la başlar, sûredeki bu harfler toplamı: 5358=282x19,

Sûre 19 da mukatta'a harfler: Kaf-Ha,Ya,Ayn-Sad dır. Bu harflerin toplamı: 798=42x19,

Sad şifresi bulunan 7,19,38 inci surelerde geçen Sadtoplamı: 152=8x19,

Nun suresinde N harfi sayısı: 133=7x19 dır. Böylesine kesin bir matematik inceliği görmezlikten gelerek, bunları akıl almaz mucize olarak fark etmemek, gerçekten Fatiha Suresi'nde emredildiği gibi ancak mağdubin olmaktır (nasipsizlik).

Bu haftalık bu kadar yeter, @mayhem ustam ve @Kafkaslı ustalarımı zor durumda birakmayalim, çünkü agzi olan olmayan ortalığı bulandiriyor, sonrası kalp kırmalar, aklı olan tövbe Estağfurullah larla utanıyor rabbimizden af dilerken, Arsızmı boş konuşmaya devam nasılsa, hepinize iyi geceler diliyorum, Allah cc işinizi gücünüzü rast getire inşallah.

Alıntıdır

Son düzenleme:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
usta gene kaylamissin.benim dogum gunumde 19 ekim..bilirim 19 un kiymetini..cihaz yontem konulari karisik bu ara..cunku net onermeler.olamiyor.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
GERMO abi yine döktürmüşün maşallah :D hocalar gelip sabote etmese bari konunu

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Mal bulanındır kardesim net onermeler oluyorda donusler olmuyoar galiba tahminen GERMO usta buna deginmis..ben bugune kadar donus yapanini gormedim goren duyan varsa yorumlasin.

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
@Mal bulanındır kardesim net onermeler oluyorda donusler olmuyoar galiba tahminen @GERMO usta buna deginmis..ben bugune kadar donus yapanini gormedim goren duyan varsa yorumlasin.
Adamlar evi barkı , karıyı , çoluğu çocuğu memleketi diyarı terkediyor sırra kadem basıyor .Bunların terkedip giden gelip burda ''Arkadaslar ben malı buldum haydi eywallah hakkınızı helal edin '' demesini beklemek zaten bence boş ümid yani .Geçen demiştim Döner'se senindir , biz köfte söyledik diye :)
19 Benim memleketin plaka kodu :)

OsiriS

Moderatör
Moderatör
kazama ustam ben malzeme bulan bulmuş yada o tarz icin soylemedim ben konu icindeki baska biseye deginmek istedim..

eski

Editör
Defineciliğinde temel sayısı 19 : karataş
Her yol taşa çıkar.
Ya taşın içinde, ya taşın altında.

odin

Editör
usta gene kaylamissin.benim dogum gunumde 19 ekim..bilirim 19 un kiymetini..cihaz yontem konulari karisik bu ara..cunku net onermeler.olamiyor.
Benimkide 19 ama ayini soylemeyim. Zaten basligi ilk gorunce aklima 19 mayis 1919 geldi. Yaziyida okuyunca demekki var bunda bir keramet dedim.

Gerci yeni nesil bu tarihi bilmeyebilir, 1 senede kac gun oldugundan bile bihaberler. Masallah gumbur gumbur geliyorlar :200:

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
GERMO kurbanım seni seviyorum bunu belirteyim
Evet. 19 gizemli sayı ama benim
Favori sayım 21 bulan kazanır
artık işaret çözümünde ustalığın bir anlamı kalmadı cihaz ve çubuk bu işleri hallettiği kanaatindeyim

Bu işler nasip iş mübarek

Son düzenleme: