Şapeller

Babilli

Aktif Üye
Kristof34 söylediğim gibi, şapel veya manastır kilise adına ne dersen. Nef bölümünde zemindeki taşlara, mihrabın altına 1 metre civarı yada narteks tarafında zeminde arama yapmalısınız. Boşluk bakarak daha kolay bulursunuz. Ayrıca bu bölümlerde duvarları da yoklamanizda fayda olacaktır.

gurcumansur

Member
Ustalarım bir soru sormak istiyorum. Kliseler de yer altından 2-3 m yuksekliğinde çıkan boş küpler ne anlama gelir ? Burada bir eski kilise altı komple kazdırılıyor sadece bu 3 m ye yakın boş küpler çıkıyor.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar kiliseler ile ilgili malum bilgiler ortada lakin şapellerde bakılacak fazla nokta yok aslında. Şapeller de cihaz ile boşluk sinyal alınamıyorsa bir duyuma göre elmas vs. Değerli taşların olduğu doğrumudur? Bu konu hakkında kimler ne bilgiye sahip şahit olunmuş örnekler nelerdir? Bu başlık altında şapelleri inceleyelim.
altınları bı cıkaralımda elmaslara sonra bakarız o buyuk sıkıntı kıme verecez hem onları

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustalarım bir soru sormak istiyorum. Kliseler de yer altından 2-3 m yuksekliğinde çıkan boş küpler ne anlama gelir ? Burada bir eski kilise altı komple kazdırılıyor sadece bu 3 m ye yakın boş küpler çıkıyor.
kılısenın kıleri

yuans

Aktif Üye
Kristof34 hocam..

Ben başımdan geçen deneyimi anlatayım..

Şapeller herkesin bildiği gibi Küçük kilise anlamı taşır. Niş ler her azize ait olan bir kişiyi temsil eder.
Herkes kilisede malzemelerin yerlerini madde madde yazar.. Fakat bunlardan gerçek olanlarını yaşadığım kısa zaman önceki tecrübe ile söyleyeyim.

1- Mihrabın solunda yerdeki kayada, Papaz'ın kasası bulunuyor. Gümüş ve Elmaslar buradadır.
2- Nişlerden birinde Baş aziz olan kişinin nişinin önünde, Azizlerin Gümüş ve değerli paraları bulunur.
3- Güneydoğu yönünden tepeden saat 3 iken vuran güneşin ışığının düştüğü yerde, bölge halkının bağış yaptığı altınlar bulunur.
4- Narteks dedikleri bölümden yama aşağıya inen yerden, narteks in oradaki işaretdeki hesaplamadan büyük mahzenin yeri bulunur. Büyük horasan kapak vardır. Girişi iki yönlü olmalıdır.
5- Kilisenin kapısının karşısındaki 3 ağacın ortasındaki yerde hediye olayı da geçerlidir.
6- Kilisenin yakınlarındaki çeşme olayı da doğru arkasındaki yamadan malzemesi alınmış.

Benim yaşadığım tecrübe bunlardır.
deniz_efe hocam senin de bilgin olsun istedim. :)