Sardes kazıları 1910-1914 (Yağmalanan tarih)

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
makale hoşuma gitti, paylaşmak istedim.

(Sedat Kaya, Datça 2 Kasım 2017
DATÇA'DA BİR SOYGUN HİKAYESİ..
Yıl 1973..
Datça dediğin gözden uzak, gönülden ırak bir belde..
Kuş uçmaz, kervan geçmez..
Bir kadın geliyor, Amerikalı..
Havalı mı, havalı..
Prof. Iris Cornelia Love..
Arkeolog bu hanımefendi..
Elinde tapu gibi bir belge.
Angara'dan almış..
Knidos'u kazacak..
Mübarek sanki dişi Indiana Jones..
Elde kazma kürek 20 kişilik bir ekiple soyunuyor işe..
Vuruyor kazmayı..
Ne gözetleyen var, ne denetleyen..
Delik deşik ediyor güzelim Knidos'u..
Tıpkı bir köstebek gibi..
Parçalıyor mermerleri..
Kırıyor lahitleri..
Sözde Çıplak Afrodit Heykeli'ni arıyorlar..
Ne gezer!..
Gizli gizli çıkarılıyor seramikler, heykeller, büstler..
Ve yurtdışına kaçırılıyor güzelim tarihi eserler..
Angara uyuyor ama bizim köylü uyumaz..
"Bu Amerikalı kadın bir dolaplar çeviriyor" diyorlar..
Konuyu Yakaköy muhtarlığına iletiyorlar..
O dönemin Yakaköy muhtarı alemci adam..
İçkiye düşkün..
Hovarda..
Amerikalı kadın buluyor zayıf noktayı..
Bizim muhtarı içki masalarında alıyor kafa kola..
Gece körkütük sarhoş olana kadar içiriyor..
Muhtar gündüz uyuyor..
O uyurken Knidos'ta talan devam ediyor..
Aradan tam 4 yıl geçiyor..
Sene 1977..
Nihayet uyanıyor Angara..
Nihayet el koyuyor Knidos'a..
Kazı belgesini iptal ediyor Amerikalı kadının..
Hemen ülkesine postalıyor..
*. *. *
Prof. Iris Cornelia Love ülkesine gönderildikten bir kaç yıl sonra bir akrabası geliyor Datça'ya..
Sıradan bir insan gibi..
Adı Richard Rosenberg..
Bugün Reşadiye'de Güllerdağı Çiftliği diye tanınan yerde geniş bir arazi alıyor.
Sonra hemen Türk vatandaşlığına başvuruyor..
Richard oluyor Reşat..
Zeytinciliğe başlıyor bizim Reşat..
Ülkesinde de "Olive Farm" isimli bir şirket kuruyor..
Oregon'da..
Datça'da ürettiği zeytin ve zeytinyağı ürünlerini yine "Olive Farm" markasıyla Amerika'ya kendi şirketine ihraç ediyor..
Her ay tırlarca ürün gidiyor Amerika'ya..
Ama dedik ya, bizim köylü uyanıktır diye..
Bu Amerikalı'dan da huylanıyorlar..
Bizim Reşat'ı ihbar ediyorlar..
Çiftliğe yapılan baskında onlarca tarihi eser bulunuyor..
Zeytinyağlarının arasına gizlenmiş, Amerika'ya gönderilmek üzere paketlenmiş..
Suçüstü yakalanan Reşat hemen tutuklanıyor, hapse atılıyor..
Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki ifadesinde çiftlik kurulurken eserlerin bir kısmının çalışanlar tarafından çeşitli yerlerden satın alındığını, bir kısmının ise yine Datça'nın çeşitli kesimlerinden getirilerek çiftliğe yıllar önce konduğunu iddia ediyor..
Oysa kolleksiyoncu belgesi de yok..
Sonra Ankara'dan gelen bir emirle tutuksuz yargılanmak şartıyla serbest bırakılıyor..
Ve Reşat kayboluyor..
Nereye kaçtı, ne yaptı bilen yok..
Ama belki de siz bu satırları okurken, bizim Reşat ile Prof. Iris Cornelia Love Oregon Portland'ta binlerce dolarlık şarap içiyorlardır..
Knidos anısına..
Knidos'tan kaçırdıklarının şerefine..
Ekli dosyayı görüntüle 281215Ekli dosyayı görüntüle 281216
Yerel halktan haala reddeden yok bize gecirmediler bisey olmadiki bisey goturmediki eyi insandi diyen cok
nasil nemalaniyolsrsa haala yada onun baglantilariyla mal satiyolarsa halaa ahdevefa yapiyiilar

harunasln

Aktif Üye
Yerel halktan haala reddeden yok bize gecirmediler bisey olmadiki bisey goturmediki eyi insandi diyen cok
nasil nemalaniyolsrsa haala yada onun baglantilariyla mal satiyolarsa halaa ahdevefa yapiyiilar
Benim gariban saf, kötülük bilmeyen Anadolu insanım, ucu biraz kendilerine dokunsa ayıkacaklar ama giden benden gitmedi diye düşünüyorlar.

sandalci14

Operatör
amac sadrce eserleri goturmek degil anadolunun baskalarina ait oldugunu anlatmak istiyorlar.milli arkeoloji stratejisi lazim. yusuf kaplan bugun yazmis

Mustafakin

Member
Sardes 'teki ilk büyük arkeolojik keşif gezisi Howard Crosby Butler tarafından organize edildi.
Bu büyük yağmaya bizlerde eşlik ettik :D
Artemis tapınağında ortaya çıkartılan eserler New York 'taki sanat müzesine sevk edilerek (kaçırılarak) orada sergilenmiştir.Ekli dosyayı görüntüle 270522Ekli dosyayı görüntüle 270523Ekli dosyayı görüntüle 270524Ekli dosyayı görüntüle 270525Ekli dosyayı görüntüle 270526Ekli dosyayı görüntüle 270527
Ellerine emeğine sağlık ben çalınan tarihimizi biliyordum ama bu kadar zengin bir görsel arşivinden haberim yoktu tekrardan ellerin dert görmesin

Yabgu

Bilgili Üye
Allah razı olsun gardaş, eline, yüreğine ve emeklerine sağlık. Bence dün ve bugün değişen bir şey yok, talan devam ediyor. Kahraman bir paşamızın kitabı vardı ''Unutulanlar dışında yeni bir şey yok'' diye... Ha bir de bunlar bilinenler, ya bilinmeyenler. En çok ne zoruma gitti biliyor musunuz? Bizim askerimiz bizim ülkemizden çalınanların başında nöbet tutmuş, hırsız rahat çalsın diye... Ama askerimiz ne bilsin, başında ki bile bilmiyordur bence durumun ne olduğunu... Ruhları şad mekanları cennet olsun askerlerimizin. Neyse söyleyecek çok söz var ama... Bilgi için çok teşekkürler The Thing Ustam.

deli firat

DOĞACI
Emeğine sağlık yüregi güzel insan görseller süper bu arada ben bu konuyu niye görmemişim halbuki bu tarihlerde buradaydım 🤔 hemide sarı idim 😂

The Thing

C*
Süper Moderatör
Emeğine sağlık yüregi güzel insan görseller süper bu arada ben bu konuyu niye görmemişim halbuki bu tarihlerde buradaydım 🤔 hemide sarı idim 😂
Tşk ederim kral,
valla niye görememişsin bende anlayamadım,
bir şekilde döndü dolaştı konu buraya geldi yine, ülkemizin tarihi mazisine güzel insan.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Allah razı olsun gardaş, eline, yüreğine ve emeklerine sağlık. Bence dün ve bugün değişen bir şey yok, talan devam ediyor. Kahraman bir paşamızın kitabı vardı ''Unutulanlar dışında yeni bir şey yok'' diye... Ha bir de bunlar bilinenler, ya bilinmeyenler. En çok ne zoruma gitti biliyor musunuz? Bizim askerimiz bizim ülkemizden çalınanların başında nöbet tutmuş, hırsız rahat çalsın diye... Ama askerimiz ne bilsin, başında ki bile bilmiyordur bence durumun ne olduğunu... Ruhları şad mekanları cennet olsun askerlerimizin. Neyse söyleyecek çok söz var ama... Bilgi için çok teşekkürler The Thing Ustam.
Allah rahmet eylesin,
aynen dediğin gibi onlarında haberi yok olan bitenlerden, emir almışlar bir yerlerden belli.