Sayılar ve İkilemleri - Defineciler İçin

MendereS

Bilgili Üye
Sayıların Anlamları: Selam arkadaşlar, defineci arkadaşlara faydası olabileceğini düşündüğüm sayıların ne anlama geldiğini bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. burada ilk dikkat etmemiz gereken işaret ve sembol arasındaki fark. özellikle semboller bir düşünceyi ifade etmek için kullanıldığını bilelim, işaret ise sembolden farklı olarak vücut hareketi gerektirir şeklinde tasarlanmıştır.. örnek olarak 3 sembolü bize kutsal üçlemeyi anlamamızı sağlarken 3 işareti bizim vücut hareketi ile 3 tepe, 3 ağaç 3 kuyu aramamızı anlatabilir.

1 Sayısı: Başlangıç noktasıdır, var olan her şey ondan oluşur ve ona dönecektir. Tek olanı, mutlak olanı simgeler, dikme, tek tepe, dikiliş taş gibi. bazende son noktadır.

2 Sayısı: İkilikleri vurgular; Patika yol, geçit, taş geçit gibi,, işaret başlangıcı olarak iki tepe, iki ağaç, iki taş, iki yol olabilir.
İlk işaret yeri olup, araştırmaya ilk buradan başlanabilir.

3 Sayısı: Özellikle hıristiyan toplumunda yetişen biri için bu sayının kutsallığına aşına'dır. Hristiyan inancında Baba-Oğul-Kutsal Ruh üçlemesi şeklindedir. 3 sayısı sembolik olarak üçgen işareti kullanılmıştır. Yürütülmesi gereken mantık ise 3 tepe, 3 ağaç, 3 kuyu, 3 yol, 3 dere şeklinde olmalıdır. mutlaka 3 olması gerekir. malın nerede olduğunu verir yada yardımcı işaretle gösterir.

4 Sayısı: Yere dengeli şekilde oturmuş taşı verir. bu çoğunlukla yapı taşı şeklindedir, rengi biraz farklı olur, altı mezardır.

5 Sayısı: Genelde malın yerini verir. pınar, çeşme, küçük taş öbeği gibi. bu el işaretide olabilir, 5 parmaklı bir elin malı altında olabilir. 5 köşeli yıldızda 5 sayısına karşılık olarak kullanılmıştır. antik çağda cadılar tarafından kutsal kabul edilen rakamdır..

6 Sayısı: Hedef seçilerek yapılan gömülerde görülür. Değirmen, kuyu, yaşlı ağaç gibi. özellikle daire yapan yerlerdeki hedefler önemlidir.

7 Sayısı: Ana kaya, sergen sıra kayalar gibi, çevrede göze batan kayalık dağ. Dağın altına ulaşmayı ifade eder. yedinin olduğu yerde siperli kayada yada mihrap kaya aranır.

8 Sayısı: Hıristiyan inancına göre gök yüzü tahtını 8 melek taşır. 8 bazen hilal işaretine şifrelenmiştir, kırmızı taş, kırmızı toprak önemlidir bunlar yön veren işaretlerle desteklenir.

9 Sayısı: Bitiş noktasıdır, burada bulunan farklı nesle aranmalıdır.. 3 ayrı üçgen, yada 6 köşeli yıldızın yanında üçgende buranın son yer olduğunu anlamamızı sağlayabilir.

10 Sayısı: İhtişamlı olan, büyük olandır..örnek olarak patika yolu değil ana yolu verir. büyük dağ, deniz ve nehir gibi.

Son düzenleme:

tevfik

Aktif Üye
S.a. Güzel konu ve Güzel Paylaşımınız Teşekkür ederiz Sayın Ustam Elinize ve Emeğinize Sağlık Saygılarımla.

olgun

Yeni Üye
gerçekten güzel konu açmışsın ustam.

light_celal1

Yeni Üye
menderes usta 10 a kdar vermişsin bide kendinmi yorum kattın merak ettim elerine sağlık

MendereS

Bilgili Üye
menderes usta 10 a kdar vermişsin bide kendinmi yorum kattın merak ettim elerine sağlık
ben 10 a kadarını bulabildim diğerlerini'de araştırıp yayınlarım. dediğin gibi biraz fark var ben yakın tarih değil biraz daha antik döneme doğru iniş yaptım. aşağı yukarı aynı sayılır, belkide yazı karakteri farklı olduğu için size değişik gelmiş olabilir. ben burada şunu belirtmek isterim bir yuvarlak oyma normal yuvarlak gibidir ama her dönem insanı tarafından farklı şekilde şifrelenmiştir. bir yuvarlağın bile kendi içerisinde 40 çeşit işleyiş şekli var. bu sayılarda aşağı yukarı aynı, her dönem insanı aynı olmadığı için sayılara'da koydukları şifre aynı olmayabilir. dediğim gibi aşağı yukarı aynı sayılır.

MendereS

Bilgili Üye
şimdi sizlere geçmiş dönemde kullanılan bazı sayıların sembol görüntülerini veriyorum, bu sayılar her dönemde aynı olmayıp bir sonraki kuşağın kullandığıyla bir önceki kuşağın kullandıkları arasında farklar var buyurun örneğe bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle 27778

MendereS

Bilgili Üye
gördüğünüz gibi V işareti, ters V işareti, U işareti, ters U işareti hepsi 5 sayısına karşılık gelmektedir.

bu işaretlerden birini arazide bulduğunuzda 5 adım çevresinne baktıktan sonra işaretlerin sayısal karşılığınada göz atmak lazım. hemen konumuzdaki 5 sayısına bakalım.
5 Sayısı: Genelde malın yerini verir. pınar, çeşme, küçük taş öbeği gibi. bu el işaretide olabilir, 5 parmaklı bir elin malı altında olabilir. 5 köşeli yıldızda 5 sayısına karşılık olarak kullanılmıştır. antik çağda cadılar tarafından kutsal kabul edilen rakamdır..

şimdi ne anladım ? yani bulduğunuz sıradan bir V işareti size farklı anlatımlar sunabilir.

tevfik

Aktif Üye
gördüğünüz gibi V işareti, ters V işareti, U işareti, ters U işareti hepsi 5 sayısına karşılık gelmektedir.

bu işaretlerden birini arazide bulduğunuzda 5 adım çevresinne baktıktan sonra işaretlerin sayısal karşılığınada göz atmak lazım. hemen konumuzdaki 5 sayısına bakalım.

şimdi ne anladım ? yani bulduğunuz sıradan bir V işareti size farklı anlatımlar sunabilir.
S.a. Sayın Ustam Elinize ve Emeğinize Sağlık :4: Saygılarımla.

azeri

Yeni Üye
Tesekkurler Menderes ustam

MendereS

Bilgili Üye
ben tşk ederim. sayılardan devam ediyorum. define işareti çizgiler konumda kaç çizginin hangi sayıya karşılık geldiğini kaç oymanın veya çizgi üzerinde oymanın sayı karşılığını ayrıntılı şekilde anlatmıştım. burada bir örnek daha vermek istiyorum 2 yatay çizgi 10 sayısına karşılık gelebilir buda bize İhtişamlı olan, büyük olan, patika yol değil ana yolu verebilir. büyük dağ, deniz ve nehir gibi, her zaman büyük olana bakacaksın.