Selam arkadaşlar bu benim ilk gönderim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kdemirbolat

Member
Hayır ateist değilim deist sayılırım fakat yeniden dinime dönmek istiyrum.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Madem öyle bir seçim yaptın yani islamı seçtin demektir buda akıl ve fikirde biter yani sizde. eyer öyle değilse bu şekilde sorgulamalar devam ediyorsa bir sağlık hekimine görünün öncelikle derim sizi bilgilendiriceklerdir eyer aramızda psikolog arkadaşlar varza yazarlar dini yöndende bilgisi kuvvetli arkadaşların katılımı olur .

Gazzali

Yeni Üye
Peki arkadaşlar Allah neden kendini saklıyor peygamber neden yollamıyor neden bir kitaba inanmamızı istiyor anlatmak istediklerini gökyüzünede yazabilir dualar neden arapça neden kur'anda hiç kadınlarla ilgili ayet yok cennet cehennem varsa neden burada cennet ve cehennemi yaşıyoruz?
Herşeyden önce yaşınızı merak ettim @Kdemirbolat

İlk sorunu sana şöyle açıklayayım ;
Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız. KAF-16
Bence sadece bu ayet bile ilk ve son sorunun tüm cevaplarını sana veriyor olmalı..

Çünkü son peygamber Hz.Muhammed efendimizidir..son din islamdir,son kitap kuranı kerimdir..
Gökyüzüne yazabilirmi? tabii bundan kimsenın kuşkusu yok ancak sencede anlamsız bi soru olmadımı bu?,yani sorun kurgusal olarak anlamsız bir defa
Allah peygamberimizi (coğrafya olarak) arap yarım adasında Mekke'de resul luğe görevlendirmiştir..Mekkede de ingilizce konuşulmadığı için arapça..
Hafız değilim ama ufak bi araştırmam sonucu kelamullahda 80 adet kadınlarla ilgili ayet olduğunu tespit ettim..
Cennet ve cehennmemi görmeden bu soruyu sorman fazla iddaali olmadımı sence?

Sordukça soruyorum aşırı derecede kuşguluyum ALLAH'a inanmak istiyorum lütfen kolay cümleler kurarsanız çok sevinirim[/QUOTE]

Günde 1000 salavat çeken dua eden cumaya giden namaz kılan ALLAH ın isimlerini söyleyen hergün insanlara yardım eden asla küfür etmeyen biriyidim.
Ehh güzel kardeşim zamanında Şeytanda bir melekti..

Peki zaten kaderimiz belliyse neden yaşıyoruz belli zaten ozaman cennet veya cehenneme gideceğim
İnsanın kaderinde değişmeyen şeyler "Levhi mahfuzda geçen kaderdir." Allahın iki farklı kader defteri vardır.bunlardan bir tanesi: "Levh-i Mahv-ı İsbat"tır diğeri ise "Levh-i Mahfuz"dur.Levh-i Mahv-ı İspat denilen kader defteri; Cenab-ı Hakk’ın yazar - bozar bir tahtasıdır. Burada yazılı kadere, "muallâk kader" denilmektedir. Bu defterde yazılan her şey bazı şartlara bağlanmıştır ki, bu şartlar yerine getirilmezse, yazı kaza edilmez ve değişir.

işin özünü Levh-i Mahv-ı İsbat ve Levh-i Mahfuz u araştırarak öğrenebilirsin..

Allah yardımcın olsun,sana hidayet versin..

Son düzenleme:

Kdemirbolat

Member
Yaşım 16 Kurgusal diyorsun fakat Din oldu olası bir kurgu olarak adlandırılabilir saygısızlık yapmak istemiyorum fakat ALLAH zaten herşeyi yapabilir ayrıca şunu anlatmak istiyorum BEN ALLAH'IN OLDUĞUNA İNANIYORUM DİN LERİN OLDUĞUNA İNANMIYORUM

ayrıca din neden milattan önce değilde milattan sonra geldi milattan önceki insanların suçu neydi

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Değerli kardeşim kaderin bellidir evet lakin sana aklımın yani yüce yaratanın verdiği bir organ ile sadece bir saniyesini anlatayım sen de ona göre karar ver. Bir yol kavşağındasın sağa gitsen gömü bulacaksın, sola gitsen kaza yapacaksın ama ölmeyeceksin, düz devam etsen kaza yapıp öleceksin, sağ çaprazdan gitsen fakirleşeceksin, sol çaprazdan gitsen imansız öleceksin, geri dönsen ailene gideceksin ama bir de öyle bir yol var ki o yol üzerinde olduğun sürece nereye gidersen git başına ne gelirse gelsin hakka yürüyeceksin. İşte o yol islam yoludur. Allah Azze ve Celle herşeyini saniyelik defterine yazmış yolu da göstermiş lakin iradeyi sana bırakmış. Sende ki sıkıntı herşeye neden diyerek başlaman. Sen sorulara gelmişsin yargılama sürecine girmişsin bu süreç sonunda yol değiştirirsen, yolunun sonunu görmek için çevrende aynı hataya düşenlere bak. Yıkılan yuvalara bak. Maddeden ölen gencecik bedenlere bak. Kumarla harap olan servetlere bak. Tabi ki Allah Azze ve Celle herşeyin en iyisini bilendir. Seni kusursuz yarattığı gibi kaderini de kusursuz yazmıştır. Mesela ben profesör olmadığım için Yaradana sırt dönebilir mıyım? Haşa. Çünkü okula gitmem gereken yerde pikniğe gittim. Evde ders çalışmak yerine evden kaçtım. Kalem tutacak ellerle sigara tuttum. Peki aksini yapanlar ne oldu profesör. Lakin sonradan baktım ki profesör olmakla da adam olunmuyor. Tabii benim bu halimden beni bu duruma bilinçli getirenler de sorumludur. O ayrı bir mevzudur okuluna engel olanlar camiden kovanlar medresede sövenler vs. vs. Sana bir mesele anlatayım. Adamın biri çok zenginmiş ve adam ölünce çocukları babası kabir azabı çekmesin diye yerine kabre girmek için büyük para karşılığında adam aramışlar. Hayatı hamallık yapmakla geçen, hayatı boyunca hamallık yapmak için sahip olduğu tek serveti sırtındaki ip olan gariban birini bulmuşlar ve ilk gece kabre koymuşlar. Melekler başlamış bunu sorgulamaya. Önce dini sorular sonra dünyevi sorular. Bu ipi nerden getirdin? Kaç paraya aldın? Parayı nerden getirdin? İplen falan gün şu işi yaptın hakkın bu kadardı neden fazla aldın? Sabaha kadar iple sorgulanır ve sabah adam mezar açılır açılmaz mezar çıkar ve kaçar. Zengin adamın çocukları peşinden koşar ve adamı durdurur. Abi ne oldu neden kaçtın paranı almayacakmısın diye sorarlar. Hamal: kardeşim paran da senin olsun mezarda senin olsun. Ben bir hamalım ne evim var nede barkım. Tek servetim sırtımdaki ipim. Ben bu ipin bir günlük hesabını bir gecede veremedim. Senin baban o servetin hesabını nasıl verecek otur düşün. demiş. Allah Azze ve Celle bizi veremeyeceğimiz bir hesaptan bizi korusun. Kafana takılan ne varsa bu konu altında tek tek sorabilirsin. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız İnşaEllah.

Son düzenleme:

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Yaşım 16 Kurgusal diyorsun fakat Din oldu olası bir kurgu olarak adlandırılabilir saygısızlık yapmak istemiyorum fakat ALLAH zaten herşeyi yapabilir ayrıca şunu anlatmak istiyorum BEN ALLAH'IN OLDUĞUNA İNANIYORUM DİN LERİN OLDUĞUNA İNANMIYORUM

ayrıca din neden milattan önce değilde milattan sonra geldi milattan önceki insanların suçu neydi
Din milattan sonra gelmedi milattan önce de vardı. Lakin o zamanın insanları dinlerine ve kitaplarına sırt döndükleri için tekrar peygamberler geldi. Taki insanlar yazıya inanmaya başladıklarında din önem kazandı. Çünkü köklü ve sıkı kurallar adil yasalardan bahsederdi Allah'ın gönderdiği peygamberler. Bu da bazı kralların mesela firavun gibilerinin işine gelmezdi. Bu yüzden son peygamber hz. Muhammed (S.a.v) gönderildi. Sana gönderilen bu kitabı kendisi için tehdit olarak gören bu dönemin firavunları ellerinden geleni yapıyorlar yok etmek için ama başaramayacaklar. Bunu başarabilirlerse artık peygamber ve kitap gelmeyeceği için istedikleri gibi at koşturacaklar. Kuralları kendileri koyacaklar. Onlar efendi biz köle olacaz. Bu bir kurgu değil. Bunu görmek istiyorsan suriyeye ıraka lübnana mısıra filistine arakana ve nice islam ülkelerine bak. Günümüzün firavunları başımızda üşüşüyorlar. Tek laf geçiremedikleri ülke Türkiye onu da içeriden kafaları karıştırarak yıkmak istiyorlar. Senin kafana bu soruları kim sokuyorsa onlardan uzak dur kardeşim. Bir mürşide git. Kendi kafana göre yorumlama hayatı. Yoksa yoldan çıkarsın Allah muhafaza.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
öncelikle şehadet getir ölüverırsın kafir gıdersin ebedi cehennemde kalırsın kardeş sordugun sorulara gelınce cevapları cok basıt allah nıye peygamber gondermıyor demısın cunku bu dunyanın sonu yaklaştı kuranda belırtılen kıyamet yaklaştı insanlara gonderılen dın tamamlandı neden arabça demıssın kıtablar hangı topluma gonderılmısse o toplumun dınlıne uygun geldıgı ıcın nasıl tevrat ibranice ıse kuranda bu yuzden arabcadır arablara ındırılen bu kıtan ıbranıce olsaydı ınsanlar nasıl anlayacaktı peygamber ınsanlara bılmedıgı bir dille nasıl anlatacaktı sana ingılızce bır konu anlatsalar karsınsda bılmedıkten sonra ne anlarsın bu kadar basit dinler dıye bır sey yok zaten tek dın ıslamdır hrıstıyanlıkta yahudılıkte gerçek anlamda ıslamı antıp aynı uygulamayı ıstıyordu zaten yani içerıgı aynı ısmı farklıydı ınsanlar gıbı ıcınde ve dısında olanlar her ınsanda var bunun gıbı düşün din milattan sonra gelmedi zaten sadece isanın dogumunu milat kabul edıyoruz kuranda 25 tane peygamber ısmı gecer peygamberımız sorulan bır soruda 315 resul geldıgını soylemıstır 124000 peygamber oldugu ve bunun 315 inin resul oldugunu bıldırmıstır hz muhammed sav

Sarıyerli34

Bilgili Üye
Peki zaten kaderimiz belliyse neden yaşıyoruz belli zaten ozaman cennet veya cehenneme gideceğim
Bak güzel kardeşim ..durumun vahim..sana burda güzel güzel açıklama yapıyorlar izah etmeye çalışıyorlar ..kaynak kuran ve hadis..eskiden dindarmışsın iyi güzel sanada ilk bunu sordum sahip olduğun dindarlığı bi açıkla bakalım diye ama cevap yok..niye? Dindarlığı geçelim şimdi senin inanç noktasında sıkıntın var..yaşın küçük ama söylediğin kelimeler çok büyük ve arızalı...konuları birbirine karıştırmadan sade sade sor burda herkes elinden geleni söyler yardımcı olur Allah rızası için..

Burda abilerinin kardeşlerinin sözlerini ciddiye al oku araştır sonra gene sor...şüphe içerisine düşmüş olabilirsin buda iman zayıflığıdır..sen dindarlığı felan artık düşünme itikadını düzeltmeye bak..ateist değilim dehistim demişsin..bu dehistlikte ara segment oldu müslüman ve ateist arasında...

Sözlerim sana sert gelebilir ki serttir çünkü konu varolma yokolma!!! Ateistlerin hıristiyanların evet işte aradığımı buldum diyip müslüman olduklarını görüpte kendi kardeşimizin bu durumda oluşu üzüntü verici...

Özetle şunu söyliyim önce ne olduğuna bi bak sonra ne olacağına karar verirsin..kimse kimseyi kurtaramaz hidayet Allahtandır rabbim yardımcın olsun..

Sarıyerli34

Bilgili Üye
Herşeyden önce yaşınızı merak ettim @Kdemirbolat

İlk sorunu sana şöyle açıklayayım ;
Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız. KAF-16
Bence sadece bu ayet bile ilk ve son sorunun tüm cevaplarını sana veriyor olmalı..

Çünkü son peygamber Hz.Muhammed efendimizidir..son din islamdir,son kitap kuranı kerimdir..
Gökyüzüne yazabilirmi? tabii bundan kimsenın kuşkusu yok ancak sencede anlamsız bi soru olmadımı bu?,yani sorun kurgusal olarak anlamsız bir defa
Allah peygamberimizi (coğrafya olarak) arap yarım adasında Mekke'de resul luğe görevlendirmiştir..Mekkede de ingilizce konuşulmadığı için arapça..
Hafız değilim ama ufak bi araştırmam sonucu kelamullahda 80 adet kadınlarla ilgili ayet olduğunu tespit ettim..
Cennet ve cehennmemi görmeden bu soruyu sorman fazla iddaali olmadımı sence?

Sordukça soruyorum aşırı derecede kuşguluyum ALLAH'a inanmak istiyorum lütfen kolay cümleler kurarsanız çok sevinirim

Ehh güzel kardeşim zamanında Şeytanda bir melekti..

İnsanın kaderinde değişmeyen şeyler "Levhi mahfuzda geçen kaderdir." Allahın iki farklı kader defteri vardır.bunlardan bir tanesi: "Levh-i Mahv-ı İsbat"tır diğeri ise "Levh-i Mahfuz"dur.Levh-i Mahv-ı İspat denilen kader defteri; Cenab-ı Hakk’ın yazar - bozar bir tahtasıdır. Burada yazılı kadere, "muallâk kader" denilmektedir. Bu defterde yazılan her şey bazı şartlara bağlanmıştır ki, bu şartlar yerine getirilmezse, yazı kaza edilmez ve değişir.

işin özünü Levh-i Mahv-ı İsbat ve Levh-i Mahfuz u araştırarak öğrenebilirsin..

Allah yardımcın olsun,sana hidayet versin..[/QUOTE]

Düzeltme; Şeytan melek değildir.cinlilerden olup dumansız ateşten yaratılmıştır..

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kader konusu cok detaylıdır kaderın bellıdır nıye yasıyorum demıssın sen dunyaya gelmeden allahım benı dunyaya gondermeden cehenneme atdın nıye sen boyle boyle yapacaktın bu yuzden senı attım dedıgınde ya ben yapmassam ya senın dedıklerıne uyarsam cennetını hakedersem demıyecekmıydın bu dunyada bıle bır cok seye ıtıraz ederken orda boynunumu bukecektın allah ınsanları bu tarafa getırıyorki kendı yasantılarını gorup sorguda ısat acısından yani adalet içinanladınmı kucuk kardeşim basit anlatıyorum ki anlayasın dıye bu konular ınsanın kafasını cok karıstırır bu yuzden cok ırdelemeden sana verılen emırlere uyman yeterlı namazını kıl orucunu tut annene babana saygılı ol ınsanların hakkını yeme gerısını allaha havale et allah affedıcıdır affetmeyı sever ınsallah benıde affeder dıye dua et ama en başta yapman gereken şehadet geıtrmek bunu unutma

Sarıyerli34

Bilgili Üye
Kaderimiz bellidir ..ama bunu biz değil sadece Allah bilir..biz sadece seçim yapacağız..mesela sen bu kadar soru soruyosun ,sormadan cevap alamayacağın gibi yaratılıp imtihan edilmedende hesaba çekilmeyeceksin..yol belli 2 tane, biri cennete diğeri cehenneme...

Kdemirbolat

Member
Açıkcası hiç böyle yorumlar beklemiyordum anladım ki benim ortamım yanlışmış yarın hemen dine dönmeye çalışayım hemen olacağını sanmıyorum hala cennete gidebilirmiyim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...