şifreli yazi - taş üzerine oyma - çözüm araniyor

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
orjinal hali buysa.normal ciziktirme ile yazilmis.gunes isiginin bellidongulerinde gozukmesi gibi siradisi bir ozelligi yok olamazda.konu basligindaki yazilan cozumu ve ne olup alindigini sirf bu yazi icin gelen arkadasin aciklamis..yazinin anlamini bilmese ordan 70 kilo altin alindigini aciklamazdi.simdi ne yapilmasi gerekiyor .extra bilgi fikir istiyosan.mekanin ayrintili resimlerini yukle konuya..

Cann

Editör
Bana kilise nin doğu batı kuzey Güney kaç girişi var miraplarin ici bu yönlerin dışarıya bakan fotoları lazım tavanı kaç mihrap var kac tane kuyu var detaylı fotoları gerek sadece bununla çözüm zor rastgele

murat5164

Bilgili Üye
Toprağım Bu kilise gümüşhanenin hangi tarafında

zaz12

Bilgili Üye
Kiril alfabesi kullanılmıştır. Doğu Bizans da Katolik Kiliseler ile Alakalıdır. Yer Van , Ağrı, Muş yani doğu bölgesi olur diye düşünüyorum

sprtcs

Member
mason işaretleri var sanki yazılarda biraz kafa yorar bu iş

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yazı olarak anlam aramayın. yazıya benzetilmiş şekiller diyelim. aslında kroki. O harf degil kuyu, L değil ağaç, T değil merdiven.. gibi. geniş bir zamanımda tekrar bakarım inşallah. sizde bölgeyi buna göre araştırın.

mavikorku

Moderatör
Moderatör
Neden tek foto? Geniş açıdan fotolarını eklerseniz çevresine bakabiliriz.. Mesela sağ tarafta ne var? Kilise sağ tarafında bu yazının?

Arkeolog29

Yeni Üye
Merhabalar Can bey.Kilse 5 x 8 küçük bir yer.Tek giriş kuzey-batı Tek mihrap .Bölgede uzun zaman kuyu arandı ama tespit edilemedi.Kilise arazisi özel mülk arazi olduğu için detaylı resim atamıyorum