Sikkeler Hakkında Yorum

codex

Aktif Üye
Turistik yerlerde satilan replikalardan. Kiymeti yok.

Dogo

Aktif Üye
Dikkatli bakıldığında fotokopi gibi deforme olan yerleri bile aynı çakma be üstad bu benim düşüncem tabi

Slatrokh

Member
Bana da çakma gibi geldi ama arkadaş ısrarla ninesinin bir değirmende bulduğunu söylüyor incelemek için bir tanesini istedim. Bakalım.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kesinlikle replika

Börükan Tatar

Aktif Üye
Bir sikkede hiç mi aşınma olmaz? Darp edildikten sonra hiç kullanılmamış olsa bile geçen asırlar sonucunda bu halde olabilmesi neredeyse imkansız..

sef_er

Operatör
İlk resimde dordununde kenarinda aynı çizik mevcut, bencede cakma

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ön yüz fotosunda kralın ense hizasında görülen yazılımın ONLEOPE kelimesinde ortadaki E harfininin arkasında görülen sözde baskı ve zamana bağlı oluşan kılcal çatlak herşeyi anlatıyor. bu dört paranın hepsindede aynı yerde kılcal çatlak oluşması ancak böyle paralarda görülür.ayrıca kalıbı büyük tutmuşlar.paranın darp edildiği yüzeysel alan dar görünüyor.taşmaların olabileceği hiç kenar artığı görülmüyor.para üzeri silik görünüm ve ezilmeler hep aynı noktalarda.biraz daha mı uğraşmaları lazım.

Son düzenleme:

Metehan0770

Aktif Üye
Bana da çakma gibi geldi ama arkadaş ısrarla ninesinin bir değirmende bulduğunu söylüyor incelemek için bir tanesini istedim. Bakalım.
Çok klasik bir hikaye, hala bunu yiyen var mıdır diye düşünüyordum, varmış, aman ha! Belki sana gösterdiği bir tanesi gerçek olacak, gidip biryerlerden iyi bir fiyat alacaksın, sonra bir hesap kitap (kaç tane var dediyse), 3 te 4 e biri fiyat verceksin o kadeşinin arkadaşı da kabul edecek, parayı verip malı aldıktan kısa bir süre sonra geri kalanının sahte olduğunu öğreneceksin ama iş işten geçmiş olacak.