Sualtı dedektör tavsiye ?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@Can9393 Anladığım kadarıyla dip kısımlarda arama yapacaksınız. Peki ne bulmayı umuyorsunuz? İnsanlar tarafından denizde düşürülüp kaybolmuş değerli metalleri mi? Yoksa tarihi değeri olan metalleri mi?

odin

Editör
plajlarda arama yapabilirsiniz (izin konusunu bilmiyorum). yuzerken takisini dusuren illaki olmustur kismetinizde ne varsa o artik. antik bir objeye denk gelme olasiliginizda bir hayli yuksek.

hatta ingilizin birisi bu sekilde 13 tane sikke bulmus toplam. yurtdisina cikartirken yakalanmisti yanlis hatirlamiyorsam.

Can9393

Yeni Üye
Abiler açıkcası şimdilik öyle tüple dalmicam o materyelleri alıcak bütcem yok sadece sıcak tutaun diye dalgıç giysisi ve dedektörüm olucak, buna rağmen bir sıkıntı olur mu ?

akıltopağı

Operatör
yaşadığım konum, yani amatörce plajlarda yapmak istiyorum şimdilik nefesimin yettiği kadar derinlikler :)

abim bir arkadaş bana garret sea hunter mark 2 yi önerdi birde tesero sand shark ı, bunlar hakkında ne düşünüyorsun, garret sea hunter mark 2 daha güçlü sanki, sanırım 2. el güzel bir şey bulabilirim umarım tabi dolandırılmazsam 0 lar çok pahalı
Garret bu işi iyi yapan bir firma ürünleri hep kalite mesafe az ama kararlı bir cihaz.sen plajlarda arama yapacaksan su altına gerek yok minelap ekinox 600 birkac metreye kadar su almaz ve tam senin tarzın olur net sonuçlar alırsın.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Madde 160 - (1) Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Şikayet olsun veya kolluk kuvveti tarafından dedektörle görüldüğünüz anda sahilde sit alanı olmayan yerler dahil kesinlikle hakkınızda işlem yapılır.Derdinizi savcıya anlatırsınız.İzinsiz araştırma yapmak dahi suçtur.Mağaraya bile girip sadece araştırma yapmak dahi izne tabidir.İlgili kanunlarda maddeleri açıktır.Yazdıklarım işin yasal boyutudur.Hatta bir ara change.org sitesinde dedektör ile yüzeysel araştırma serbest olsun diye kampanya bile başlatmışlardı.

Son düzenleme:

Ahmanamra

Member
Madde 160 - (1) Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Şikayet olsun veya kolluk kuvveti tarafından dedektörle görüldüğünüz anda sahilde sit alanı olmayan yerler dahil kesinlikle hakkınızda işlem yapılır.Derdinizi savcıya anlatırsınız.İzinsiz araştırma yapmak dahi suçtur.Mağaraya bile girip sadece araştırma yapmak dahi izne tabidir.İlgili kanunlarda maddeleri açıktır.Yazdıklarım işin yasal boyutudur.Hatta bir ara change.org sitesinde dedektör ile yüzeysel araştırma serbest olsun diye kampanya bile başlatmışlardı.

Vakko Usta o zaman işimiz iş desene. Bizde youtuber abileri izleyip gaza geliyoruz . Doğrusunu yapmaya çalışırsakta çokta verimli olacağını sanmıyorum. Yinede bölgesel karakollardan izin alma şansımız olabilir sanırım. Yasalarda esnetme yapan amir memura denk gelebilirsek gayri resmi izinlerle bir şansımız olabilir belki. Kaynaklarla bilgilendirdiğin için teşekkür ederim usta.Dikkate alarak hareket edeceğim kendi adıma.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Vakko Usta o zaman işimiz iş desene. Bizde youtuber abileri izleyip gaza geliyoruz . Doğrusunu yapmaya çalışırsakta çokta verimli olacağını sanmıyorum. Yinede bölgesel karakollardan izin alma şansımız olabilir sanırım. Yasalarda esnetme yapan amir memura denk gelebilirsek gayri resmi izinlerle bir şansımız olabilir belki. Kaynaklarla bilgilendirdiğin için teşekkür ederim usta.Dikkate alarak hareket edeceğim kendi adıma.
Türkiye ye girişte Atatürk Havalimanında faturalı cihazim için kılıfında ve özel çantasında oldugu halde bana işlem yapmışlardı. İlginç şekilde ( Tehlikeli madde taşımaktan ) Form doldurup imzalattılar 2 veya 3 saat beklemiştim.

Ado35

Member
Dalgıçım balık çiftlikleri de çalıştım bir ara ama şimdi çalışmıyorum ara sıra zevkine dalıyorum.
Dalış konusuna gelirsek 5mm normal yada kuru elbise alsan bile üşümem diye bir şey yok çünkü anladığım kadarıyla serbest dalış (tüpsüz) yapacaksın yani max 40saniye su altı tekrar yüzey tekrar dalış.. Bu hem seni çok yorar hem su max 18derece olsa hava 5 derece.. İşini bitirip sudan çıktıktan sonrasını söylemiyorum bile. Bu bahsettiklerim kış için geçerlidir ilkbahar ve yaz aylarında 3mm ve şorti ile daha rahat olursun diye düşünüyorum

Can9393

Yeni Üye
Harbiden ozaman işimiz iş yani bende öyke özenipde başlamak istemiştim ama zor gözüküyor baksana başka arkadaşınızada havalimanında işlem yapmışlar ben biraz daha araştırayım konuyu