Sürekli Yıldırım Düşen Tuhaf Kaya ?!?

malibu_18

Bilgili Üye
Selamun Aleyküm arkadaşlar , cümleten hayırlı ramazanlar . uzun süredir konu açmıyordum daha doğrusu fırsatım olmuyor elimdeki görselleri ayıklayıp pcye atıp paylaşmaya . şimdi ramazan olduğu için kafa biraz daha sakin , fırsat buldukça paylaşım yapmaya çalışacağım .

resimlerdeki kayayı birden fazla kez yakından inceleme fırsatımız oldu , arkadaşı üzerine çıkarttık ama fotoğraflama güzel olmadığı için onları eklemiyorum . şahsi tespitim anıt olarak yapıldığı ve birden fazla parçanın birleştirilmesi ile oluştuğu . üzerinde basamaklar mevcut . hemen 10 metre önündeki kazılmış yerden lahit çıkarılmış . bu kayaya senede en az 4-5 kere yıldırım düşüyor , buda kaya içerisinde yada kayanın altında ciddi bir gömü olduğu fikri doğuruyor .

bizim insan yüzüne benzettiğimiz yerin baktığı yer manastır tepe olarak geçiyor , çalışma yapmanın artık imkansız olduğu bir bölge . hemen altında köy okulu ve yol var , kabak gibi ortadasınız yani . çevresinde tepelerde kasa tespiti için uzunca süre dolaştık fakat baharla birlikte bitkiler uyanmış her yer diken orman , 2 ay önce girdiğimiz yerlere giremiyoruz . bölge batı karadeniz , denize mesafesi kuş uçumu max 2 km . sizin değerli fikirleriniz nedir ?

malibu_18

Bilgili Üye
tecrübeli tecrübesiz her arkadaşımızın görüşü kıymetlidir , o yüzden yorum yapmaktan fikir belirtmekten çekinmeyin .

bu arada görünen o kayanın orada durmasının ne kadar imkansız olduğu , evet inanılmaz bir mühendislik harikası , harika bir hesaplama ile konulmuş oraya , yaklaşık 50 tonluk bir kaya kütlesi gördüğünüz gibi 10 cmlik bir yerinden yatay vaziyette havada asılıymış gibi duruyor . gezmek görmek isteyen arkadaşlar özelden sorabilir yerini , gidip görülesi bir güzellik .

buzisima

Yeni Üye
Merhaba bizim yapacagimiz yorumlarin hepsini zaten siz yapmissinizdir diye sesiz kaliyoruz acikcasi mesela z yazisinin uzeri kasa gibi geldi bana bir ses kontrolu yapin derim

malibu_18

Bilgili Üye
Merhaba bizim yapacagimiz yorumlarin hepsini zaten siz yapmissinizdir diye sesiz kaliyoruz acikcasi mesela z yazisinin uzeri kasa gibi geldi bana bir ses kontrolu yapin derim
kayanın büyük bir kısmında boşluk sesi almak mümkün ve evet o kısım özellikle resimlerde çok daha belirgin duruyor . her zaman söylüyorum fotoğraflama bu konuda çok önemli , hatta birçok bölgede canlı olarak göremediğimiz birçok yeri resimlerden fark ettiğimiz çok oldu . yakın zamanda kasa ve kapalı kaya mezarı/mahzen girişi paylaşımlarım olacak .

benim asıl merak ettiğim böyle bir kayayı kim neden diksin , ne ifade eder altında üstünde baktığı yönde ne olabilir ve neden bir kayaya birçok kere yıldırım düşsün ?

ÜstaD1

Bilgili Üye
Bildiğim kadarıyla erkek mezarı. Kayada tokmak ile boşluk tespiti yapın. Boşluk var ise ana kayadadır mezar. Boşluk yok ise muhtemelen kayanın önünde 1,5-2 m derinliktedir ama bu nokta da çok tehlikeli !!! benzer bir çalışmada geçenlerde 2 defineci kayanın üzerlerine devrilmesi sonucu öldüler. Dikkat edin.

adil_e

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 195962

arkadaşım mrb. resimde işaretlediğim kısımda boşluk ara derim kayanın altına doğru. birde burayı uzaktan görmek isterdim. kendi köyümde bunun gibi 2 tane yan yana dikili kaya vardı. küçüklüğümden buyana o bölgeden yolum geçerse aralarından geçer oyun oynardım. adamın biri bu kayanın birinin altına doğru çalışmış ve 6 - 7 metre gibi tahminim merdivenleri bulmuş içeriye girmiş. adam şuan zengin. her kayanın altı aynıdır diyecek değilim ancak yıllardır benim için yanar durur

malibu_18

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 195962

arkadaşım mrb. resimde işaretlediğim kısımda boşluk ara derim kayanın altına doğru. birde burayı uzaktan görmek isterdim. kendi köyümde bunun gibi 2 tane yan yana dikili kaya vardı. küçüklüğümden buyana o bölgeden yolum geçerse aralarından geçer oyun oynardım. adamın biri bu kayanın birinin altına doğru çalışmış ve 6 - 7 metre gibi tahminim merdivenleri bulmuş içeriye girmiş. adam şuan zengin. her kayanın altı aynıdır diyecek değilim ancak yıllardır benim için yanar durur
önceden çektiğim uzaktan resimleride vardı pcde bulabilirsem eklerim. şimdi burasının şöyle enteresan bir durumu var muhtemelen ters köşe bir olay. yakından baktığında o kaya kütlesi sanki altındakini saklamak için yapılmış gibi fakat kayanın birçok yerindede boşluk sesi var. şahsi görüşüm kayada birden fazla ufak kasa mevcut altındakini kurcalamasınlar diye üste bir kısmını koymuş olabilirler fakat esas olay dediğiniz gibi hiç umulmayan bir yerden çıkabilir. tek sorun uzun soluklu çalışma yapma imkanı yok, bende ufak kasaların tam tespitini yapıp aza kanaat etmeye karar verdim ama resmi olarak sit alanı vs... değil o yüzden tespit/resmi kazı seçeneğide bir köşede dursun diyorum.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Kayanın altında mezar olma ihtimali yüksek.kasa için kayada cihaz kontrolü gerekiyor.Göz önünde olduğu için mezarın peşine düşmeyin

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yer altındaki krokiyi vermişler. kademeli olarak tünele gireceksiniz. Karşınıza boş bir oda çıkacak. odanın sağ duvarından diger tünele girişi açacaksınız. Tünelin sonu gene boş bir odaya çıkacak. son odaya girmeden onceki tünelin sonunda asıl odaya giriş için sol tarafındaki girişi açacaksınız. Bingo. Ekli dosyayı görüntüle 196033

saftilki

Moderatör
Moderatör
uğraşmayın o kaya ile mazallah çok sakat yahu

bahtiyar00047

Yeni Üye
Yer altındaki krokiyi vermişler. kademeli olarak tünele gireceksiniz. Karşınıza boş bir oda çıkacak. odanın sağ duvarından diger tünele girişi açacaksınız. Tünelin sonu gene boş bir odaya çıkacak. son odaya girmeden onceki tünelin sonunda asıl odaya giriş için sol tarafındaki girişi açacaksınız. Bingo. Ekli dosyayı görüntüle 196033
Üstadım bütün bunları nasıl çözdünüz Bu işin püf noktası ne