Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

Erkan55

Member
dostlarım yukardaki görüntüleri şu şekilde elde ettim.Gsid from surfer ı tıklıyoruz.Açılan sayfada vithin sekmesini tıklıyoruz.mil 0.5 olarak ayarlıyoruz.bu 0.5 isteğe bağlı olarak değiştirilebilir.Yukarıdaki favori yi tıklıyoruz.srım globalın üzerini iki kez tıklıyoruz.sonra da ok i tıklıyoruz gelen sayfayı masa üstüne kaydediyoruz.Bu bizim grid sayfamız sonrada surferde yeni bir plot açıp calculusa gridi alıp out oluşturuyoruz.sonrada diğer işlemleri yapıp görünütyü ortaya çıkarıyoruz.Yapabildiğim bu kadar nil ustam ve diğer ustalarımla bu konu belki daha da geliştirilebilir.Zira bu şekilde elde ettiğim görüntüyü @Nil ustam beğenmedi.Kolay gelsin herkese.
within kkısmına 0,02 yazarsan mili metreye cevir 40x40 metre cekim yapmıs olursun giröiş oldugun kordinatlari duzgun gir ama surferda kordinat sistemi ters ornek ben samsundayim 41,557713 35,745162 kordinatlarim bu ama oraya longitudeye 35,745162 latitudeye 41,557713 yazman gerekli (v) ayrıca metre vermiyor surfer buda senin cekimini kesinlikle gecersiz klar

Son düzenleme:

lazopo53

Member
within kkısmına 0,02 yazarsan mili metreye cevir 40x40 metre cekim yapmıs olursun giröiş oldugun kordinatlari duzgun gir ama surferda kordinat sistemi ters ornek ben samsundayim 41,557713 35,745162 kordinatlarim bu ama oraya longitudeye 35,745162 latitudeye 41,557713 yazman gerekli (v) ayrıca metre vermiyor surfer buda senin cekimini kesinlikle gecersiz klar
Dostum mil tercih yapmasak yerine km tercih edebiliyoruz.Bide bu şekilde deneseniz.

safari255

Yeni Üye
dadas_25 GIS Datanın surferde grafiklendirilmesi kordinatların Z varyantını noktasal olarak yükseltilmesi ile alınan çöküntüler diye tahmin ediyorum ustam .

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar yukarıdaki görüntü gömünün uydu görüntüsü imiş. Bu yüzden bilgisi olan varmı diye sordum. jeolog Nil baye63 romAntik Erkan55 erol ve site içerisinde uğraş veren diğer ustalarım. Bu görüntüyü herhangi bir programda gören olmuşsa bilgisini bizimle paylaşırsa çok memnun olurum. Çünkü bu görüntü hangi programla alınmış ise piyasaya yeni türeyen ve kendilerini ifşa etmek istemeyen birileri bu görüntüleri kullanarak köylülere koordinatlar vererek kendilerini expertiz olarak tanıtıyor. Sonrasında şu koordinatta define var çıkar ben senden alayım diyerek yönlendirmeler yapıyorlar. Eğer bu görüntünün üretildiği sistemi öğrenirsek aradığımız sistemin bu olup olmadığını ve milleti kandırıp kandırmadıklarını ortaya çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Nil

Engellendi
dadas_25 ustam doğru söylüyorsun bu ve benzeri sahte görseller ile baya bir köylü bizim bölgede de dolandırılmış ve baya da bir işçilik yapmışlar garibanlar.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@dadas_25 ustam doğru söylüyorsun bu ve benzeri sahte görseller ile baya bir köylü bizim bölgede de dolandırılmış ve baya da bir işçilik yapmışlar garibanlar.
Şuan erzurumun çeşitli bölgelerinden bu ve benzeri görsellerle konum verilen kişilerin bazıları bana ulaştılar. Böyle birşey var doğru diye ben güvenmemeleri gerektiklerini söyledim ama gel görki sarı kıza lafı bile olsa ne kadar dayanabilirler bilemiyorum. Fakat programı öğrenirsem ikna etmem bir o kadar daha kolay olur ve onları bir o kadar koruyabilirim.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
başka bir sitede denk geldiğim yorum. şöyledir;
"bu uydu işine ben inanıyorum cumhuriyet ünüversitesinde uzaktan algıla yöntemi olarak maden yeri tespit ediliyor benim kaynım mermer madeni işletiyo aradıgı taşın numunesini götürdü frekans degerini ölçtürdü sonrada şüpelendiği dagın uydudan çekilmiş görüntusünü aldı ve bi programa attılar ve o programda numunenin frekansına denk gelen yerler mavi rengi aldı .diyorumki bu şekilde bir sistem olduguna göre altının frekans degeri girilse olan yerler belli olacak .yani bu işi profösyenel yapan kurumlar var onlarda bizim gibi definecilere haliyle yardımcı olmazlar"
Üstadlar ? var mı maden mühendisi aranızda ya da üni ile iletişim halinde olan ?