Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

saftilki

Moderatör
Moderatör

çıktıyı earth'a nasıl aktarıyorsunuz?

toyalp usta da bakmıştı buraya nasıl belirgin bişiler var sanki

Son düzenleme:

Erkan55

Member
Bense bugün formulle kordinat ürettim belirli bir kordinattan milim.atlamiyacak şekilde 190000 de sıkıldım sonuc 25 metee boy 2 metre enlik çekim yapabildim exelci lazim :)

kertenkele

Editör
Slm ustalar 1 yöntemle kendi bahçeme baktım kuyu var görmedi birde sondaj var kapalı içinde dalgıç pombpa kaldı kuyuyu kapattık yeni sondaj yapıldı o çalışan kuyuyuda sondaj kuyularınıda görmedi

kertenkele

Editör
Sondajcı bi arkadaşım var bu arkadaş sondaj vururken tizler içinde sıkışmış çıkaramadılar kaldı birtanesi 300 kg mı ne demişti unuttum 6 tane kalmış tiz dediğim bilen bilir kuyuyu vururken makinaya takılan demir borular arkadaşla baktık yerini demedi araziye baktık tek kırmızı daire şeklinde 5 mt falan yakınlarında çıktı ama o borularamı gördü başka birşeymi bilmiyorum yani metale kırmızı gösteriyor olabilir veya hiçbirşey göstermiyorda olabilir

papşen

Member
Yorumlarım şahsi olup resmi izinli kazılar için ge
Arkadaşlar bu sistemi geliştirmeye çalışıyoruz. Sadece buna bakarak "aha tamamdır hadi resmi izin alıp girelim" demek aptallık olur. Emin olduğumuz yerlerde dahi hafif yamaç varsa kordinatta sapma yapıyor. Bu sistemden bakarsınız, odayı boşluğu görürse, alan tarama cihazı ya da çubukları da kullanırsınız onlarda tamam derse sonra girmeye çalışın yoksa ömür yetiremezsiniz. Şu an bu sistemi tamamen deneme yanılma üzeri götürüyoruz. Resmi izinli bir kordinat geldi baktım yolladım derinliğine 6 m dedim, biz de de aynı bulgular var dediler. Özetle bu sadece yardımcı, destekleyici bir programdır. düşünün ki renkleri dahi çözemiyoruz. En son @pusula17 ile Mavi üstü siyah renk metali verir diye karar kıldık ama, şimdi dikkat ediyorum elimi nereye atsam lower ve upper filtrelerinde mavi üstü siyah veriyor. Belki de bu oralardaki su birikintisini gösteriyordur, malum ülkemiz coğrafi şartları buna müsait. hevesli olup da öğrenmek isteyen öğrensin ama kesin bulgu imiş gibi hayallere kapılmasın. Sezon açılır bir kaç üstadımız açtık bakın der o zaman bir çok şey netleşir oturur vesselam.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sondajcı bi arkadaşım var bu arkadaş sondaj vururken tizler içinde sıkışmış çıkaramadılar kaldı birtanesi 300 kg mı ne demişti unuttum 6 tane kalmış tiz dediğim bilen bilir kuyuyu vururken makinaya takılan demir borular arkadaşla baktık yerini demedi araziye baktık tek kırmızı daire şeklinde 5 mt falan yakınlarında çıktı ama o borularamı gördü başka birşeymi bilmiyorum yani metale kırmızı gösteriyor olabilir veya hiçbirşey göstermiyorda olabilir
kertenkele kardeşim çok azimlisin ama bir o kadarda aceleciisn. Burada baktığımız veriler geçmiş veriler anlık alınmış veriler değiller. O yüzden burada baktığında en az 5 - 10 yıl öncesinde bulunan yer altı verilerini incdelediğini unutma. Bugün koydum yarın bakayım gibi birşey bu sistemde mumkun değildir.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
@toyalp ustanın son yüklediği videoda 4:08 dk sında yaptığı işlem nedir o bir anda çizgilerin içini doldurdu?
Ustam orada herhangi özel bir işlem yok sadece video çok uzun sürmesin diye orada videoyu durdurup hepsini doldurunca devam ettirdim :)

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Slm ustalar 1 yöntemle kendi bahçeme baktım kuyu var görmedi birde sondaj var kapalı içinde dalgıç pombpa kaldı kuyuyu kapattık yeni sondaj yapıldı o çalışan kuyuyuda sondaj kuyularınıda görmedi
ustam kuyunun geçmişi kaç senelik. Şuan garminin sana sunduğu veri tabanının tarihi önemli. Mesela bizim bahçedeki kuyuyu gördü. 6 metre derinlik var dedi 2 metre su var dedi. Belki de son yüklediğim videodaki gibi bakmalısın yöntem hemen hemen aynı fakat koordinatlarda bir hata yapmış olma ihtimalin olabilir. Bu yüzden bence sade veri hazırlamak lazım. earth'tan - garmine, garminden - mapsource, sonra tekrar garmine ve surfere atıp üçüncü programlar kullanmadan koordinatları okutmak lazım diye düşünüyorum. Burada tekrar garmine atıp ordan surfere atmamın sebebi de mapsourcedeki koordinatların eartta farklı bölge vermesinden kaynaklanıyor. Lakin garminden otomatik düzenleme yapıyor. Veriyi txt olarak kaydetmek öyle surfere atmakta fayda görüyorum. Mesela surferden işlediğin koordinatlardan birini kopyalayıp ya da son hazırladığın csv uzantılı dosyadan bir koordinatı kopyalayıp earth üzerinden arattırdın mı? İşlem yapmak istediğin noktayı gösteriyorsa filtrelemede bir hata yapmışsın diye düşünüyorum. Yok eğer istediğin bölgeyi vermiyorsa veri hazırlama aşamasında bir hata yapmışsın demektir. Ayrıca başta da dediğim gibi kuyunun ve yapılan sondajların geçmişi de önemli. Tahminimce garminin şuan bize sunduğu veriler 2010 yılı öncesi diye düşünüyorum. Mesela google earth pro bundan 3 yıl öncesinin verilerini sunuyor. Bütün bunları da göz ardı etmemek lazım. Çalışmalarımızı ona göre yapıp işlemlerimizi bu duruma göre değerlendirmeliyiz.

Son düzenleme:

kertenkele

Editör
toyalp ustam kuyu 35 veya 40 senelik babam gençlik yıllarında kendi kazmış bizim kuyuda 6 veya 7 mt sondajın biri 10 senelik falan ben şu şekil baktım google earttan 4 tane kordinat aldım arazinin dört köşesinden mapsourceye geçtim arazinin içine bayrakları döşedim kordinatları excele ekledim silinecekler silindi noktalar kalktı n ve e kalktı biçimlendirdim virgüller kondu sonra metre dadaş ustamın exceldeki metreyi kopyaladım kaç kordinat varsa ona göre sonra kaydettim gerisi surfer dadaşın yolunu aynen takip ettim bu başka yok