tecrubesi olan yazsın

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Çok şükür ustam sen nasılsın iyisin inşallah
Dadaşım Turko da senin gibi kafayı O aleme taktı ))) Özelden arada yazışın )))
Beni kenarda tutun )))

Sitede yok kaç gündür bir sor istersen nerelerdeymiş !!!

Bu konular ulu orta konuşulmaz ama )))

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Bende tecrübelerimi ve büyüklerimizden öğrendiklerimi yazayım İnşallah faydası dokunur.

Gömü şekli defin işleminde aynıdır lakin katmanları malzemesi ve sıralaması her zaman değişir.

Her defin de kireç kullanılmaz .
Her defin de kil tabakası atılmaz.
Çökme ler engellemek için kimisi kesme taş kullanır kimisi kaya .
Derinlik hiç bir zaman aynı olmaz.
Çoğunlukla dövme toprak olur.
Her defin bölge bölge değişir.
Akdeniz de yapılan defin Karadeniz ile aynı olmaz.
Trakya da bulunan bir işaret Doğu da bulunan aynı işaret ile aynı anlamı taşımaz.

Lakin..

Her zaman mekanlar aynıdır. Günümüz de nasıl yaylaya yerleşim kurup orada zaman geçiyor isek ozaman da insanlar yüksek yerleri yaylaları kullanıyordu. Şimdi nasıl köyün kasabanın şehrin girişinde ve çıkışında mezarlık var ise ozaman da böyleydi. Şimdi nasıl bir merkez camisi oluyor ise şehrin ozaman da merkez kilisesi vardı.

Demek istediğim özetle şöyle dır..
İzmir de 800-1000 mt rakım da bulduğunuz tarihi olan yaşanmışlık olan yerleşim yeri araştırma yaptığınız da misal, mezarları batıya bakıyor ise kaya mezarların da 40 cm kapak kullanmış ise içerisi 2x2 m ise zeminde derinlik 4 mt ise girişi taş mıcır dövme ile kapatıldı ise Vs Vs .. Aynı mantık ile Güney Anadolu da 1200 mt rakım da batıya bakar pozisyonda 2 mt derinde 100 cm kapak ile kapatılmış girişi ise sadece kesme taşlar ile kapatılmış şekilde bulursunuz. Her zaman mekan tercihleri yönler amaç aynı olur ritüel işler lakin katmanları tamamen bölgenin coğrafi konumuna göre değişir.

Biri gözüne ağzına para koyar 3 mt kazar gömer üzerine kütük yatırıp dövme basar kırmızı toprağı serer geçer. Diğeri gözüne ağzına para koyar yakar yaktığı yere taş mıcır yığar. işlem yaparken kemik çıktı kül çıktı derler, yada çürümüş kütük ten dolayı küflü toprak çıktı devam edelim mi kül çıkacak mı kesme taş çıkacak mı derler. Hastalık lı kişiler dışında defin de her zaman kireç kullanılmaz bazen küflü mantarlı toprak kireç ile karıştırılır .

Umarım kabaca anlatabildim . Herkese hayırlı akşamlar . Sohbetiniz daim olsun.

Turko

Uzman
Dadaşım Turko da senin gibi kafayı O aleme taktı ))) Özelden arada yazışın )))
Beni kenarda tutun )))

Sitede yok kaç gündür bir sor istersen nerelerdeymiş !!!

Bu konular ulu orta konuşulmaz ama )))
Alakası yok iş güç peşindeyim , benimkisi refleks diyelim, takıntı diyince deli derler :)

hepastios

Editör
Tabi şöyle bir durum var ben sadece duvar eski bahçe duvarı yıkarken 150 tane kadar çeyregin biraz küçügü penez dedigim iz altınlardan çıktı tabi kazı çok yapmışız degişik killi toprak elenmiş toprak gibi şeyler çok çıkmıştır fakat 35 sene önce 12 yaşlarımdayken köyümüzün içinde kepçe üst mahalleye yol yaparken bembeyaz bir topraktan tıpkı toprak rengi bembeyaz bizans paraları çıktı kapan kapana tabi bizans paraları olduğunu çok sonradan öyrendim aslında yazılacak çok şey var bu konuyla ilgili ama detay lar olduğu için bayağı uzun olur inşallah başka zamana sağlıcakla kalın

Sedegor

Engellendi
Alakası yok iş güç peşindeyim , benimkisi refleks diyelim, takıntı diyince deli derler :)
Bana deli diyorlar ne olacakki.
Dünyaya bak tarihe bak okul bile okumamış Delidir dedikleri bilim adamları sayesinde bu kadar ilerlemişiz )))
Bu gün Alimdir denen Bilmem kaç diplaması olan Akıllılar ne yaptı ))) Sadece ünvan sahibi bu günküler; Nedeni ne biliyormusun ? Okullarda ögretilenlerin hepsi yanlış, çünkü insanlık gercekleri ögrense, dünyayı yönetenlere bir şey kalmaz !!!
Delilik iyidir kimseye zararı olmayan kârı olan insanlardır.

Dünyanın bir gün düz oldugunu duyduklarında insanlar Nasa ' palavrasının ceddine okuyacaklar desem gercekten deli bu adam diyen dsha çogalır )))

Önce Türk Dil kurumuna, Sonra Egitimde bagımlılıga sonrada dünyada global cercevede bakarsanız olaya Yüksek okul okumuş Ahmaklaştırılmış Yani Yüksek Okullarla Yüksek salaklaştırılmış insanları görebilirsiniz ! Piskologunuz bile sizden Aptal ve daha delidir ))))

Gelelim dini ögretilere, digerleride aynı ama biz Kuran ve İslama bakalım.

Kaç tevsirci kaç mealci var ? Kuran ın ilk tercumelerine bakın ve sonra yeni tercumelerine !!!
Ateisti daha ateist yapar, gercekten anlayanı da dinden eder !!!!

Sonra dönün bakın bu tesvirleri , tercumeleri kimler fonlamış ? Ufacık bir araştırmada fon sahinin dayandıgı yüzde 80 Yahudi cıkacaktır.

Arkasında İslam kılıgına bürünmüş sakallı şeyh ve tarikatlarıda bulacaksınız !!!

Adam çıkıp diyorki madem bizdekiler hatalı ceviri yapıyor ya Araplarda mı diye soruyor, Evet Araplarda kendi dilinde kendi tercumesini düzgün yapamıyor !!!

Halbuki Kuran hazinrlerin en büyügü oldugu halde, Anahtarı ögretilmiyor insanlıga. Saklanıyor !! Bu gün bilen İslam diye bir dinin olmadıgını sadece bir örf adet töre gibi unutulmayan çok az kısmıyla yaşandıgını bilir !

Her şey çarpık her şey yalan ve sahte bu dünyada artık !!!

Yani yeni bir dönemin başlangıç gereksinimi belkide. Belki Yarın !!!!

Sayın Erdoganın bu güne kadar tek bir sözüne dogrudur dedim oda " İslam Güncellenmelidir artık " sözüdür !

Son düzenleme:

Sahinler

Aktif Üye
Hayırlı geceler ustalar güzel konu olmuş
Toprak
Çakıllı kum
Elenmiş kum
Cam macunu gibi toprak
Ve sonrasında yine Çakıllı kum
Bunların hepsini 3.20 cm me kadar gördüm ve sonrasında bıraktım
Aradığım bir yapı yani tuneldi ve Allah nasip etmedi öylece kaldı
Ve aklım bu işlere ermedi gitti

Sedegor

Engellendi
Hayırlı geceler ustalar güzel konu olmuş
Toprak
Çakıllı kum
Elenmiş kum
Cam macunu gibi toprak
Ve sonrasında yine Çakıllı kum
Bunların hepsini 3.20 cm me kadar gördüm ve sonrasında bıraktım
Aradığım bir yapı yani tuneldi ve Allah nasip etmedi öylece kaldı
Ve aklım bu işlere ermedi gitti
git oraya devam et kardeşim. Biraz daha çalış orda gerisini görünce varsın aklın çalışmasın. Yani dogru yerdesin. Ama bıkkınlık ve vesvese insanı her şeyden eder !!!

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
1- Normal toprak ama 4 parmak altında sıkıştırılmaya başlanmış irili ufaklı kayalar.
2- 200 kg üstü yüzeyin hemen altına yerleştirilmiş büyük bir kaya. Bu kaya yumruk ve daha büyüklükte kayalar ile hınca hınç sıkıştırılmış. Ve kiremit ve testi parçaları..
3- Altinda merdiven gibi ama aynı hizada küçükten büyüğe sıralanmış ve birbirine kilitlenmiş kayalar. Küçükten büyüğe sıralama giriş diye tahmin ettigim yere doğru.
4- Kahverengi toprak ve irili ufaklı kayalar ile sıkıştırılmış toprak. Kazmayı vurmaya yer yok doğru düzgün. Sürekli manivela lazım. Yumruktan küçükler de var, az büyüklerde.. Uçları sivri hep kayaların. Sanki sivri yerleri toprağa çekiçle çakılmış. Büyük sanıyorsun küçücük bisi çıkıyor.
5- bunlar 1.30 m ye kadardı. Devam ediyor. Bakacağız..3,5 m ye kadar devam inşallah..

Son düzenleme: