Tek paracılık nedir?nasıl ve nerelerde yapılır?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Forumda sık sık adını görüyorum tek paracılığın.peki tek paracılığın normal definecilikten avantaj ve dezavantajları nedir?bu iş için neden farklı cihazlar kullanılıyor?tek paracılık daha mı şans işi? ne tür alanlar bu iş için uygun?

MendereS

Bilgili Üye
tektekçi dediğimiz vlf dedektörlerdir. ortalama 1.500 - 2.000 tl ye bulabilirsin. en fazla 20-30 cm derine iner metal ayrımında en başarılı olanlardır. genelde tek para bulmaya yaradığı için adı tek tekçi kaldı. en çok kullanıldığı alanlar eski yıkık dökük yaşam alanları. buralarda tek para ve küçük küpe vs. bulmaya yarar. biraz genç işidir adama iyi spor yaptırır.

türker

Member
mesela bugun ben yaptım o sporu degrsız para ıle ok ucu buldum ama yılmak yok arastırmaya devam:)

HİTİTLİ

Bilgili Üye
İlk başlayanlara işi ögrenmek ve haz duymak icin iyi bir fırsattır.
Bi 2 bin senelik amisos bile bulsanız degrsiz oldugunu bilsenizde verdigi haz başkadır.

ÖRen yerleri,höyükler dışında tümülsülerin nekropollerin güney-güneybatı ve güneydoguya bakan kısımlarında da dolaşılması tavsiyemdir.
Türkiyede nasıl türbelere para atılıyorsa antik dönemde de bu alışkanlık vardı kaldıki o dönemden gelen bir alışkanlık bugünki uygulamada.

Hiç ummadıgınız sikkeleri bulabiliyorsunuz bu şekilde.
Hele ipek yolu güzergahıda yakınsa hoş anlar yaşayabilirsiniz.

Ege,akdeniz gibi antik yunan ve romanın merkezlerinde dolaşırsanız memur maaşı kadar rahat toplayabilirsiniz aylık.

Kısacası güzel temiz ve kolay iştir riski azdır diger işlere göre.

S

sercan33

Misafir
İlk başlayanlara işi ögrenmek ve haz duymak icin iyi bir fırsattır.
Bi 2 bin senelik amisos bile bulsanız degrsiz oldugunu bilsenizde verdigi haz başkadır.

ÖRen yerleri,höyükler dışında tümülsülerin nekropollerin güney-güneybatı ve güneydoguya bakan kısımlarında da dolaşılması tavsiyemdir.
Türkiyede nasıl türbelere para atılıyorsa antik dönemde de bu alışkanlık vardı kaldıki o dönemden gelen bir alışkanlık bugünki uygulamada.

Hiç ummadıgınız sikkeleri bulabiliyorsunuz bu şekilde.
Hele ipek yolu güzergahıda yakınsa hoş anlar yaşayabilirsiniz.

Ege,akdeniz gibi antik yunan ve romanın merkezlerinde dolaşırsanız memur maaşı kadar rahat toplayabilirsiniz aylık.

Kısacası güzel temiz ve kolay iştir riski azdır diger işlere göre.
Memur maasi ne kadar baskan :)

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
tektekçi dediğimiz vlf dedektörlerdir. ortalama 1.500 - 2.000 tl ye bulabilirsin. en fazla 20-30 cm derine iner metal ayrımında en başarılı olanlardır. genelde tek para bulmaya yaradığı için adı tek tekçi kaldı. en çok kullanıldığı alanlar eski yıkık dökük yaşam alanları. buralarda tek para ve küçük küpe vs. bulmaya yarar. biraz genç işidir adama iyi spor yaptırır.
Hocam benim jeton bazen geç düşüyor kusura bakmayın :) Şunu tam anlayamadım;VLF değilde normal dedektörü olan biri tektekçilik yapamaz mı?VLF nin tektekçilikte tercih edilmesinin sebebi metal ayrımı başarısı yüzünden mi?

MendereS

Bilgili Üye
Hocam benim jeton bazen geç düşüyor kusura bakmayın :) Şunu tam anlayamadım;VLF değilde normal dedektörü olan biri tektekçilik yapamaz mı?VLF nin tektekçilikte tercih edilmesinin sebebi metal ayrımı başarısı yüzünden mi?

aynen öyle pulselerde çift bobin falan oluyo derine sinyal gönderdiğinden ayrımda çok iyi değiller en iyi ayrımı vlf ler yapar gel gelelim derine inemezler.

türker

Member
sercan arkadaşım guzel dıyorsunda çok talan olmuş bir yer dedıgım yer o yuzden kalan degersiz parçalar sadece o ok uçları 50 seneden berı kazılan yer o yuzden boşa gezmekten başka bişey degil:)