toprak direnci ile ölçüm hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar

tncysmn

Aktif Üye
özellikle kaan5557 ustam bu4kazıklı toprak meğeri hakkında düşüncelerin nelerdir.1er metre arayla ölçümler yapıldıgında sonuclar nasıl olur veya bu makina ile yapılan ölçümler ne kadar sağlıklıdır.
konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarım varsa onların da yorumlarını almak isterim

ragıp

Uzman
Bir nevi öyle evet
resivite ile gömü aram niyetindesiniz öylemi ?
söz konusu sistem elektrik öz dinençtir. ohm ile değerlendirilir
belki büyük kütle, temel, bina kalıntısı
mezar tesbiti vb için olabilir ama
daha küçük gömüler için işe yarayacağını sanmıyorum

bahsettiğiniz model
günümüzde, yer altına görünemeyen maden, taş ocağı rezerv miktarlarını ölçmek için
termal ve normal su kaynakların tebiti
MTA kurumu, yeraltı katmanlarının tesbiti için kulandığı bir yöntemdir

ana çalışma prensibi aynı
yani;
bunda toprağa elektrik akımı uyguluyorsun
yansımaya göre gelen değerleri
pc ortamında değerndiriyorsun

rast gele

tncysmn

Aktif Üye
resivite ile gömü aram niyetindesiniz öylemi ?
söz konusu sistem elektrik öz dinençtir. ohm ile değerlendirilir
belki büyük kütle, temel, bina kalıntısı
mezar tesbiti vb için olabilir ama
daha küçük gömüler için işe yarayacağını sanmıyorum

bahsettiğiniz model
günümüzde, yer altına görünemeyen maden, taş ocağı rezerv miktarlarını ölçmek için
termal ve normal su kaynakların tebiti
MTA kurumu, yeraltı katmanlarının tesbiti için kulandığı bir yöntemdir

ana çalışma prensibi aynı
yani;
bunda toprağa elektrik akımı uyguluyorsun
yansımaya göre gelen değerleri
pc ortamında değerndiriyorsun

rast gele

Gömü metal altın gibi şeyler değil sadece boşluk yani mezar aramak için.

pc de değerlendirmeye de gerek yok aslında. 3 boyuta girince işler karışıyo.

bana cihazın ölçüp verdiği rakamlar yeterli değişimleri sayısal olarak takip etmek daha mantıklı kanımca.

öğrenmek istediğim bir mezar boyutunu görme ihtimali nedir yani yakalar mı yakalaması için ne yapmalı

ragıp

Uzman
Gömü metal altın gibi şeyler değil sadece boşluk yani mezar aramak için.

pc de değerlendirmeye de gerek yok aslında. 3 boyuta girince işler karışıyo.

bana cihazın ölçüp verdiği rakamlar yeterli değişimleri sayısal olarak takip etmek daha mantıklı kanımca.

ğrenmek istediğim bir mezar boyutunu görme ihtimali nedir yani yakalar mı yakalaması için ne yapmalı

elektrik verdiğin o demirleri ne kadar sık başlarsan
yakalama şansın o oranda artar. açılım 50cm açılım olması mantıklı olacaktır

çökmüş mezarı bulmaz
sadece içerisinde hala hava boşluğu bulunan lahit tipi
mezarları bulabilirsin

tncysmn

Aktif Üye
elektrik verdiğin o demirleri ne kadar sık başlarsan
yakalama şansın o oranda artar. açılım 50cm açılım olması mantıklı olacaktır

çökmüş mezarı bulmaz
sadece içerisinde hala hava boşluğu bulunan lahit tipi
mezarları bulabilirsin
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Kısacası bu da bir nevi rezistivite gibi iş görür diye düşünüyorum

kaan5557

Engellendi
Ragıp arkadas gayet guzel yazmış rezistiviteyi..lakin sizin bahsettiğiniz toprak meğeri ..bu cihaz ile çok kişi sonuç alamadı..sanırsam arazide biraz hafif kalıyor..ben şahsım araştırmalarim neticesinde bu fikre kapıldim ve hiç denemedim..sizin deneyiminiz olursa ve müsbet sonuç alırsanız bizide haberdar ediniz ..saygılar arkadaşım...

tncysmn

Aktif Üye
Ragıp arkadas gayet guzel yazmış rezistiviteyi..lakin sizin bahsettiğiniz toprak meğeri ..bu cihaz ile çok kişi sonuç alamadı..sanırsam arazide biraz hafif kalıyor..ben şahsım araştırmalarim neticesinde bu fikre kapıldim ve hiç denemedim..sizin deneyiminiz olursa ve müsbet sonuç alırsanız bizide haberdar ediniz ..saygılar arkadaşım...
Arazide hafif kalmaması için kalite bakımından cihazın daha iyilerini almak sonucu değiştirir mi

Birde sonuç alma kısmında diziliş şekillerine ve kazık aralıklarına dikkat edildiği takdirde ve değerleri takip etmek olumlu sonuç oranı artar mı.

kayalık alanlarda falan bakmaya pek niyetim yok. Ancak tarlalarda ham toprakta iş yapma oranı daha verimli olmazmı

kaan5557

Engellendi
Arazide hafif kalmaması için kalite bakımından cihazın daha iyilerini almak sonucu değiştirir mi

Birde sonuç alma kısmında diziliş şekillerine ve kazık aralıklarına dikkat edildiği takdirde ve değerleri takip etmek olumlu sonuç oranı artar mı.

kayalık alanlarda falan bakmaya pek niyetim yok. Ancak tarlalarda ham toprakta iş yapma oranı daha verimli olmazmı
Bahsettiğiniz şartlar mutlaka sonucu etkileyecektir ama size ümit verip masrafa sokmak istemem vebali vardır..toprak megeri ile ölçüm yapmış arkadaşlarin fikrini almanızı tavsiye ederim...

Turko

Uzman
Fiyat performans açısından sağlıklı cihaz değil. 250 bin TL'ye satılıyor alanlarda var bir seneye kalmaz satışa çıkarıyor 150-180 bin TL'ye kdar iniyor. Emfad lara bak aynı mantık ile calisiyor. Emfad ug modelleri.

tncysmn

Aktif Üye
Bahsettiğiniz şartlar mutlaka sonucu etkileyecektir ama size ümit verip masrafa sokmak istemem vebali vardır..toprak megeri ile ölçüm yapmış arkadaşlarin fikrini almanızı tavsiye ederim...
teşekkür ederim kaan usta. Biraz daha araştırmayı düşünüyorum. Olur verip kullanırsak sonuclarını paylaşacağım