Toprak

16tolga16

Aktif Üye
Merhabalar Ustalarim bir konu hakkinda fikirlerinizi almak istiyorum.Toprak yapisi dogal degilse o alanda illaki birkaç katman mi olmasi gerekir veyahut tek katman da olabilir mi ?Mesela 1.5 metre dogal degil ama tek katman var icinde de irili ufakli taşlar mevcut.Bu sekilde olabilir mi? Saygilar..

jeolog

Co Admin
Co Admin
16tolga16
zeminin 1.5 metre alti icin su kadar katman olur veya tek katman olur diyemeyiz. Katmanlar jeolojik zaman olgusuna gore olusurlar. Jeolojik zaman ise milyon yillar uzerine kuruludur. Bazen 1 metreye sıkısmis 3 farkli katman gorebiliriz bazen 30km sıkışmış tek katman da gorebiliriz. Ama yuzeyden itibaren 1.5 metrelik toprak icin ise toprak ve icindeki karisanlardan soz edebiliriz ki bu da o zeminin son (abartarak soyleyeyim) 1 milyon yil icerisinde gordugu dogal degisimlere gore olusmasidir. Nedir bu dogal degisimler dersen, bolge sular altinda kalmistir ve bundan dolayi kum ya da kirec tasi taneleri cokelmistir, nehir havzasi olmustur orta taneli taslar birikmistir, heyelan gecirmistir ve baska bir yapi buraya cokelmistir, asiri sicaklar ve soguklar hatta buzul cagi kayalari asindirmistir ve taneleri cokeltmistir, bitki ortusu degismistir ve organik olarak cokelmistir, tektonizmaya ugramistir ve alttaki katman yuzeyle yer degistirmistir, tektonizmaya ugramistir ve ortaya cikan basinc etkisiyle kimyasal yapisini degistirip baska bir yapiya donusmustur, ruzgarla sebebiyle farkli taneler birikmistir, insanoglu tarim icin kullanmistir tasima malzeme getirmistir degismistir... ve bunun gibi bir cok etkenden dolayi toprak icin kesin bir sey soylemek bakilan 10m2 bir alan icin cok zordur. Umarim soruna cevap yeterlidir.

16tolga16

Aktif Üye
jeolog Ustam cevabi fazlasiyla aldim.Teşekkür ederimEkli dosyayı görüntüle 179732 soruma sebep olan yer tam cizdigim gibi,üçgen şekli olan taşin çevresinde değerli sarikiz ve bakir tespiti yaptim olumlu.Taş 40cm karegenisligi ve derinliği yuvarlak bir tasti.Emin olmak icin tasi cikarip tekrar test yaptim ayni sonucu aldim.Altin yaniltiyor çubukta fakat bakirda net ,daha onceki deneyimlerimden biliyorum.Kursun testi de yaptim ve kirmizi olan ebatlar cikti ortaya.Üst zemini biraz aldim 50cm kadar irili ufakli taslar cikti.20.10.5.30cm kare ebatlarinda.5 on dakika bekledim tekrar cubukla test ettim derinliğin bosluk ve degerlide 50cm kadar azaldigini gordum.Rahatsizim biraz devam etmedim.Bu tespitler uzerine boyle bir soru sormak istedim size.Toprak yapisi ayni ebatlar,boşluk ve degerli testi ve 50cm den sonra cikan taslar BulursamKader25 ragıp ustalarim ve sizen bu doğrultuda yaptigim testlerle alakali yanilma payim olabilir mi bunun cevabini almak isterim saygilar..

ragıp

Uzman
@16tolga16
ustam, seni tebrik ederim.
Arazide mümkün olduğunca sarıkız bakma, yanıltır.
kurşun demişsiniz, normal bir mezarda kurşuna çok çok az rastlanır,
gerek dış ölçüler, gerek iç ölçüler gerekse, mezarın kıyılarında kurşun olması
burasını kuşkusuz güzel bir bayana ait lahit der. yakınında eşi de olmalı
hayırlı uğurlu olsun
tez zamanda görselleri beklieriz

rast gele

16tolga16

Aktif Üye
ragıp Ustam sağolasin.Kurşun testi yaptigimda sadece koşelerden tespit olmadı.Kirmizi cizgi ile belirttiğim alanin tamaminda kurşun tespiti yaptim.Bu mümkün müdür?

ragıp

Uzman
üst kapak, kurşun ile alt mezara yapıştırılmış
bu güzel bir şey. içerisine hiç bir taş, toprak, kum, su girmemiştir.
bu diğer taraftan, içinde yatan metanın değerini gsterir.
büyük ikramiye diyelim:4:
bazen erkek dişi yaparlar, bir birine geçer ve yine içine bir şey girmez.

16tolga16

Aktif Üye
ragıp hayirlisi olsun ustam.Nasipte varsa olmaz denilen olur,yoksa eger gozunun onunde kaybolur..