Üçgenler

baykan

Bilgili Üye
kardesim nasil cubuk kullaniyorsun.ben tam verim alamadim.aluminyum ve pirincle bosluk
Sayın ustam ben sağda neodyum mıknatıslı gümüş ve 8 mm alüminyum çubuk kullanıyorum. Her ikisiylede boşlugu buluyorum ama alüminyum teyit ediyorum. Degerliye gelince alüminyumda sagda çelik yüzük kullanıyorum ve elime hiçbirşey almıyorum. 3 çeşit malzeme varsa her birisi için nedir diye numune almıyorum. Bende çubuk hepsinin işaretini veriyor. Önce birinin işaretini veriyor sonra açılıyor diger malzemenin işaretini veriyor. Daha net oluyor böyle. Elime numune alınca bende karışıyor durumlar. Örnegin elimde gümüş var numune kurşunun üstüne gelince kurşunada gümüş diyor. Ama numunesiz bakınca ne varsa onun işaretini yapıyor. Bir kere arazide arge yapıyordum elimde gümüş çubuk ve bende gümüş yüzük vardı. Gitti gitti beni bir yere götürdü 5 mt falan gümüş işareti verdi kazdım 20 cm derinde paslı inşaat çivisi çıktı. Sonra parmagımdan gümüş yüzügü çıkardım arazide 30 dakika gezdim alanı metal diskle taradım bir tane yerde gümüş sinyalı aldım biraz çslışmanın sonunda 35 cm de bir adet gümüş sikke denk geldi. Bunlar çubugun bende ki çalışma şekli başkasında böyle çalışır mı bilemem. Ben bu yöntemle küçükte olsa birtanede olsa sonuca ulaştım. Benim için sonuç getiren yöntem en dogru yöntemdir. Hatta bunu kendi arazimde kendim yaptıgım odaya gümüş bronz ve kurşun koyup kapattım ve 1 ay sonra test yaptıgımda fark ettim ve arazide uyguladum ve küçükte sonuç aldım. Şuan bildiklerim bu kadar ustam saygılar.

baykan

Bilgili Üye
kardesim nasil cubuk kullaniyorsun.ben tam verim alamadim.aluminyum ve pirincle bosluk
Ustam aslında çubuk boşlugu buluyorda biz buldugunun boşluk mu yeraltındaki kaya blogumu kil mi yada mineral mı oldugunu çözemiyoruz. Aslında ufak tefek ayrıntılarla buda çözülür mesela odanın simetrik bir ölçüsü var,
4 adet duvarı var,
Bu dört adet duvardan enleride boyları da eşit olmalı.
Sonra gelelim derinlige;
4 bir taraftan alınan derinlik ölçüleride aynı olmalı fark olmamalıdır.
Ve ayrıca bu odaysa bu odanın duvar kalınlıkları standardın üstünde olmamalı.
En önemli nokta bu odanın bir girişi kapısı olmalı.
Eger ki bu odaysa duvarı üzerinde gezerken çubuk girişin oldugu yerde boşluk pozisyonu veya ona yakın hareket yapar.
Bir diger husus diyelim bir oda boşlugu buldun giriş nerde diye bakarken çubuk açılp kapanıyorsa bu odaya merdivenle giriliyor veya merdivenle iniliyor benim şuana kadar ki argelerde ögrendiklerim uyguladıklarım ve hiç yanılmadıgım (hatasız kul olmaz ) bunlar. @BulursamKader25 ustama saygılar.

sandalci14

Operatör
kardesim ayrintili aciklaman icin emegine saglik.bulursamkaderustanin ayrintili aciklamalari cok guzeldi.ben fazla test imkani bulamadigimdan tam beceremedim cubuk isini.calismaya devam insallah.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
@baykan Sevgili kardeşim merhaba.
Bu güzel yılan kabartmalırını görünce bir şeyler yazmak geldi içimden.
Bir kere herşeyden önce şunu iyi bilmeliyizki Yılan işaretleri usataları için yani bu konuda deneyimli kişiler için çok kolay ? ((kolay der iken tabiki onlarda sonuca ulaşana kadar ne etaplar atladılar kim bilir)) Yılan hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kardeşlerimiz içn çok zor bir işarettir.
Şimdi bu konuya gelir ise bu işaretlerin yelpazesi belki buraya çok yakın belkide çok geniş bir alanı ifade ediyor.
Buradaki yapılacak iş sizin gözlemlerinize kalıyor.
Dedikya ya çok geniş bir yelpaze yada küçük bir alan.
Bizi burada yönlendirecek olan şeyler tabiki bulgulardır.
Yılan motifleri bölümlere ayrılırlar
1. Kabartma yılan
2.Oyma yılan
3.Büyük yılan
4.küçük yılan.
olmak üzere bunların yapıldıkları yerde sayıları değişebiliyorlar.
Kabartma yılanlar daha çok gizlenmiş paraları Ve çok değerli din adamlarının Yani üst düzey kişilerin mezarlarını verir iken oyma yılanlar daha basit olanlar için resmedilmişlerdir. Lakin oyma yılanlar içindede değerli olanları vardiır.
Büyük kabartma yılanlar bir krallığın yada kileselerin kotlamasıdır.
Tabiki oyma yılanlarda burada unutulmamalıdır . Onların işaret dilide diğerlerinden farklı değildir.
Sadece gizlenen şeyin büyüklüğünü ve küçüklüğünü ve zorluk derecesini böyle az çok çıkara biliriz.Büyük şeyler tabiki büykleri anlatır
Bunu yanında illaki her yılan sembolü illaki define için yapılmıştır diye bir şey yok.
Diyelimki bizim bulduğumuz yılan değerli bir şeyler saklamak için yapılmış
Yada sizin şu iki yılanı baz alalım . Şimdi yılanların duruş şeklini görüyoruz.
Klasikleşmiş olan .((( buna benzer yol buna benzer dere patika Bunlar ilk bakılacak şey tabiki)) Yılanların kıvrımlarındaki her hangi bir iz yada bir muş izi küçük bir oyma(((( bu dediklerim kıvrımların içindede olabilir dışındada. )) Baktığı yer kuyruk tarafı bunlar her zaman araştılır. . Sevgili kardeşim burada gerçekten bir arge yapacaksan daha doğrusu buna imkanın var ise burada daha bakacağın çok şeyler var. Burada hepsini yazmaya kalksam yılan konusu kitap olur. Bildiğiniz Yılan yer altından yer yüzüne açılan deliklerden çıkmaktadır. Ve yaşadığı alanlarıda az çok bilirsiniz ve yaşam koşullarınıda.
Sizde bu işareti yapan gibi düşünüp öyle hareket etmelsiniz bu geniş bir alanı kaplıyabilir . Etraftaki sergen kayaları orlardaki küçük inleri delikleri. Taş yığmaları Çeşmeleri Ve değimeni yılanalr değirmenler ve kiliseler ile illaki bağlantılıdır.Neden bağlantılıdır ((((Bunuda bir yana not et herkese söylemem sırdır HEHEHE)))) Yılan biliyorrsunuz en çok ne ile beslenir tabiki fare ile farelerde en çok nerede olur un olan yerde değilmi ..un nerde olur elbetteki değirmende. Kiliseler ile bağlantısını Resmi yükleye bilir isem resimden anlarsın. Ve gelelim yılanda bakılacak diğer şeyler ve önemli şeyler olan yönlere. Herşeyden önce bu işaretlerin her tarafa hakim bir yerde olması lazım. Arazideki düşük olan Batı tarafındaki ve kıble tarafındaki yüksek tepeye K.doğu tarafına kiliseler bakacaksın. Diğer şeyleri şema yaptım orada göreceksin yeşil olanlar küçük derelerin çatallı derelerin mavi olanlar büyük akarsuyun olduğu yönlerdir Bunlar var ise yılanın Bu yılanların mezarları odaları diğer sklı şeyleri başka alanda olur. Keşke bu konu resimli bölüme taşınsa idi
undefined

deli firat

DOĞACI
Mekan iyi bir araştırmayı hak ediyor iyi bir çubuk ustası mezarıda kuyuyu da değerliyi de tespit eder diye düşünüyorum yaşanmışlık varsa saydıklarımda vardır

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yılan yılanlığını yapar
Tabiri caizse medeniyetler arası bir semboldur :)

Çok iyi sunum yapılırsa bir çıkar yol buluruz inş lakin mezara vurgu yapanıda var diğer olasılıklar için olanıda ...
Yunancada teth yılan demektir, mezar vurgusunda genelde bu bayandır.
Sayısı 9 dur.
Hımmm demek sayılara vakıfsın mübarek paylaşım güzel sağolasın
Kanaatimce yılan bir çok uygarlıkkada değişik versiyonlarda kullanılmışrır

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Hımmm demek sayılara vakıfsın mübarek paylaşım güzel sağolasın
Kanaatimce yılan bir çok uygarlıkkada değişik versiyonlarda kullanılmışrır
Halk arasında bazı deyimlerdede kullanılır "koynumda yılan beslemişim" koynundaki kim ola ...
Papaz içinde kullanışmıştır.
Kilisedeki yılan papazla ilişkilidir "evi"

Aslı yılan olup yılan gibi çizilmeyen sembollerde vardır
Antik yunanda " pe " derler "ağız" anlamındadır.
Bazı yılanların ağzı bu yüzden açıktır vs.

Yılan konusu bir hayli uzundur.

Tabi birde ima veya vurgu olarak kullanılan yönü vardır, kuyu gibi mağara gibi oda gibi,bunlar malzemeli olup kişiler tarafından şifreli olarak kullanılmıştır ritüel olarak kimse bilemiyeceği için sayıları ve yönleri arka planda saklı kalmış oluyor.

Geçmişi uzun olan semboller arasındadır.

Son düzenleme:

R00T

Profesyonel
Co Admin
1. Yılan bir adet mezar bir adet kayalık noktada gömüsü olmalıdır derim.2 vurgu ön plandadır.Tümsek alanda bir kaç farklı kaya bulmak mümkündür belki.Bu kayalarda yaslı olanlar ufak bir tilki yuvasını andıran var ise.Bu kısım daha önemlidir.Yön olarak Batının bitim tarafı olsa gerek.Tam aksi istikamette ise mezar bakılmalı.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
1. Yılan bir adet mezar bir adet kayalık noktada gömüsü olmalıdır derim.2 vurgu ön plandadır.Tümsek alanda bir kaç farklı kaya bulmak mümkündür belki.Bu kayalarda yaslı olanlar ufak bir tilki yuvasını andıran var ise.Bu kısım daha önemlidir.Yön olarak Batının bitim tarafı olsa gerek.Tam aksi istikamette ise mezar bakılmalı.
Abisi ne ara gelıp yorum yaptın müteakip kayboldun :)
Yüksek rakım çalışmalarında başarılar temenni ediyorum.
Güzel renkler seçesin ;)