ülkemizdeki kiliseler

SelçuK

DogacıyıZ
Emeğine sağlık kardeşim

saftilki

Moderatör
Moderatör
paylaşım için teşekkürler, gökçeağac'ın kilisesi yok listede, bunun gibi belki yüzlercesi,

acemi 55

Bilgili Üye
paylaşım için teşekkürler, gökçeağac'ın kilisesi yok listede, bunun gibi belki yüzlercesi,
zaten ben kastamonudakileri aramıştım ama yeterli degil eksikte olsa biraz birşeyler yazıyor bazı arkadaşlarımızın işine yarayabilir sende araştır gökçeagaç dedigine göre sende kastamonulusun galiba

saftilki

Moderatör
Moderatör
evet hanönü, uzunca bir araştırma yaptım, hankervansaray dan alıyor hanönü adını, eski tarihlerden bir alkialog profesör o han'ın 3 hücreli bir kilise olarak yapıldığını yazmış, bir kadın tarafından, osmanın fethinden sonra hankervansaray olarak kullanılmış,
ancak bir önceki bld başkanı R zekalı kepçe ile bir tarafa dayanıyor güya restore ediyor, altından 2. kat üç hücreli bir kilise daha çıkıyor,
ve oradanda tünel bulunuyor,

han'ın yeni restore edilmiş halini bi görsen tam bir samanlık yada ahırı andırıyor,
han'ın hemen arka tarafındaki kur an kursunun olduğu yeri kazan bir şahıs 3 adet mermer stun bulur birinin içinden sikkeler çıkar ancak yakalanır :)

han'ın hikayesini anlatmak bir yana örnek bir bilgi amaçlı kısaca özetledim, yani neymiş kiliselerin ters dubleks olma ihtimali çok yüksekmiş,
yani stunları stun (kolon direk) deyip geçmeyecekmişiz, ama kırmak parçalamamak kaydı ile