ustalar bakarmısınız bu nedir

Amisos

Bilgili Üye
Testi derler genelde küp daha büyük olur içinde de belli ki yılların tozu var....

Yalınız

Aktif Üye
Testi derler genelde küp daha büyük olur içinde de belli ki yılların tozu var....
içinde kum gibi toz vardı ustam bunun çıktığı yerden bol küp parçası çıkıyo bu da kırılmış bi küpün içinden çıktı hangi dönem yada ne için kullanılmış ustam bi bilgi verseniz

alaçamlı

Bilgili Üye
şimdi tozun bazısı altın tozu oluyor.zaten sapsarıdır.toprakdan ayırt edersin kolaylıkla.kimisinde de buğday,bakliyat olur .çürüdümü kül rengini alır.testinin dibine yapışır.tozu parlak çelik bir kaba koyup su ile çalkalasaydın ne olduğu belli olurdu.altın tozu ise kabın dibine cökerdi.bide altın tozunu başka kimyasallarla karıştırıp kül rengi bir yapı olabiliyor.bu tozu kuyumcular tekrar kimyasal işlemle altına çeviriyorlar.ben hiç karşılaşmadım.ancak böyle yapıldığı eskiden beri bilinen bir yontemdir.tozu bi inceletebilirdin.

alaçamlı

Bilgili Üye
yani araştırmadan zarar gelmez.varsa başka küpler.içlerindeki tozu bi kuyumcuda test edebilirsin.

alaçamlı

Bilgili Üye
asitle test yapılıyor.5 dakikanı almaz.ama evde deneme.zehirli gaz çıkıyor işlem sırasında.

alaçamlı

Bilgili Üye
altını başka maddelerle karıştırarak,siyah,kahverengi,yeşil,mavi....her renk toza dönüştürebilirsin.sonra nitrik asitte eritilerek tekrar altın tozuna dönüşür.fakat bu işi kimyevi işlerle uğraşanlar yapmalıdır.zira bu asit eti kemiği eritir.çok tehlikelidir.bazı maddelerle karıştırıldığında patlar.yakar kül eder adamı.

Yalınız

Aktif Üye
altını başka maddelerle karıştırarak,siyah,kahverengi,yeşil,mavi....her renk toza dönüştürebilirsin.sonra nitrik asitte eritilerek tekrar altın tozuna dönüşür.fakat bu işi kimyevi işlerle uğraşanlar yapmalıdır.zira bu asit eti kemiği eritir.çok tehlikelidir.bazı maddelerle karıştırıldığında patlar.yakar kül eder adamı.
ustam bunun çıktığı yerde bi tanede mühür gibi bi şey bulundu ben ona geçen hafta konu açarak sordum burda ustalar büyük ihtimal mühür dediler bunlar toprağın bi metre altta çıkıyo çoğu kırılmış koca koca küpler kırık yada içi normal toprak çıkıyo toprak sanki yanmış gibi renk almış ama çok siysh değil arada da bi kömüre benzer bi şey çıkıyo ama o çok az bu küpler neden paramparça çıkıyor bi anlam veremedik bu resimdekide mesela öyle özel falan konulmamış ağzı açık bi şekilde toprağa karışmış haldeçıktı