ustalar bakarmısınız bu nedir

alaçamlı

Bilgili Üye
ne diyeyim daha önce mühüre benziyor demiştik.belkide bir tüccarın deposuydu.yangında ve ya doğal afette yandı.bu da o tüccarın mührüydü.o çömleklerin altına bak ,mühür varmı.belkide çömlek mührüydü.yüzeydeki şekiller boya mı kabartma mı.belkide çömlek atölyesidir orası.yüzlerce ihtimal var.ama kullanım amaçlı olduğu belli.ya hiç olmassa çamura bas ne şekil çıkıyor.dönemi dersen bayağı eskidir tahminim.bu çanak çömlek işleri on bin sene geriye gider.sen bölgenin geniş fotosunu yolla.höyükse çök şey çıkacaktır.dedektörle dolaş bi.ne var ne yok............o çömlek bir su matarası.genellikle mezarlara konur o kulpsuz olanlar.antik roma-yunan dönemi.ö çömlekleri sağlam çıkarırsan baya para edenleri vardır.özellikle üzerinde süsleme olanlar.şimdi orayı alkeolok bulsaydı o çömlek parçalarını toplayıp tek tek yapıştırırdı.toprağı eleklerle eler en ufak şeyi bile tarihi buluntu diye tek tek dosyalardı.uğraşmayacaksan müzeye bildir.adamlara meşkale çıkar.

Yalınız

Aktif Üye
ustam çok sağolasın güzel yorumladın yazdıkların kafama yattı. bu parçaların bi ederi değeri varmıdır yani çalışmanıza değermi acep.?? bu yerde daha yeni başladım çalışmaya hala bi yazı yada çizim gbi bi şeye rastlamadım inşallah nasibimizde varsa güzel şeyler bulmayı umuyorum buldukçada sizlerle paylaşıp bilgi alırım inşallah hem burdaki arkadsşlarada bi örnek yada bi bilgi olur

alaçamlı

Bilgili Üye
valla o çömlekleri alan antikacılar var.ama ne eder ne kadar bilemem.genellikle para edenler daha çok süs eşyası olanlarıdır.fakat böyle hiç damga bile olmayanları aldıklarını biliyorum.bi araştır netten. belki müşteri bulursun.sadece böyle çömlek toplayan adamlar var.inanki fiyat konusunu bilmiyorum.bide el altından yapılıyor.sana bağlantı lazım.müzede felan bu işlerle uğraşan birilerine sorabilirsin.valla burada antik alıp satmak yasak olduğu için müşteri bulmak sıkıntı.bu işi yapanlarda baskın yemekten bıkıp bırakıyor bu işleri.dışarıda servet ediyor bi saç tokası.bu ülkede piyasa oluşmasına yasaklarla engel olunduğu için adam bulduğunu sallıyor taşa parçalıyor.

alaçamlı

Bilgili Üye
yasak kalkarsa koleksiyonerlik resmileşirse mesela.yurt dışına çıkarmak yerine adam yurt içinde satar.güzel bir piyasa olur.üç beş kuruş girer vatandaşın cebine.tarih bilinci artar.insanlar medenileşir biraz.hırtlıktan yamyamlıktan sıyrılır.insanlığı öğrenir.ufku genişler biraz.cehalletten sıyrılır da düzgün bir nesil yetişir o zaman.

Yalınız

Aktif Üye
anladım ustam sağolasın ilgilendiğin için teşekkür ederim. hakkımızda hayırlısı olsun biz ya nasip deyip nasibimizi aramaya devam edelim. “mevla görelim neyler neylerse güzel eyler”

Yalınız

Aktif Üye
yasak kalkarsa koleksiyonerlik resmileşirse mesela.yurt dışına çıkarmak yerine adam yurt içinde satar.güzel bir piyasa olur.üç beş kuruş girer vatandaşın cebine.tarih bilinci artar.insanlar medenileşir biraz.hırtlıktan yamyamlıktan sıyrılır.insanlığı öğrenir.ufku genişler biraz.cehalletten sıyrılır da düzgün bir nesil yetişir o zaman.
haklısın ustam dediğin gbi olursa gelecek nesiller çok medeni ve çok ilerici ufku açık insanlarla gençlerle dolu olur.

alaçamlı

Bilgili Üye
ama bence yabancılar türkiyede çok tarihi eser çıktığı için yasağın kalkmasını istemiyorlar.bir yerde okumuştum.afrikada çıkan elmasın yüzde 5 i piyasaya sürülmüş.kalanı kasalarda saklanıyor.elmas çıkarmak yasak.sadece bir kaç şirkete ruhsat verilmiş.bu yüzden afrikada savaşlar çıkıyormuş.hatta bu konuyla ilgili /KANLI ELMAS/diye bir film bile çekilmiş.şimdi elin conisi on sene arıyor bir kaç cömlek felan buluyor.bizde afedersin tuvalet çukuru kazsan tarih fışkırıyor.adam diyorki buradan serbest gelirse bu türkiye dolar milyarderi olur.o yüzden yasaklıyor.ucuza alıp avrupada yüz katına pazarlıyor.ancak bu ülkede bu işi kanunu aşabilenler yapabilir.

grasviti

Member
Roma donemine ayit bir yerleske yerindesin o rada tek teke cik ayrica onlarin icinden cikan topraga bir suya koy foto cek yukle buraya onada bakalim ama 5 dk gectikten sonra fotola yer cok guzel 300.400 metre alanda mezarliginda var etrafini ve i yeri keske fotolasaydin

Yalınız

Aktif Üye
ustam herhangi bi demir yada ona benzer bi şeye rastlamadım tek teke çıksak makina bulurmu yada bu dönemde varmıdır tek tek malzemesi

grasviti

Member
Cik ustam cik vardir civari iyi dolas bulindugu yeri felan