Ustalardan acemiye yardım

psilosibin

Yeni Üye
2. parayı buldum 3. trakya kralı lysimachus basmış. Arkasıdna athane nike'ı elinde tutuyor. Fakat internette hep gümüş versiyonları var. Athena'nın olduğu taraf düz değil çukur para.

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
ıYı üstad sana yardımcı olacaktır.

psilosibin

Yeni Üye
Eyvallah hocam müsait olduğunda bakar muhtemelen.
4. parayı da buldum sayılır fakat çok çeşit çeşitmiş bu numismatik bilimi çok çeşit çeşitmiş yav engin bir deniz gibi.
4. sikke trojan ae dupondius'a ait sanırım. ön yüzde: IMP CAES NERVAE TRAIANO AVG GER DAC PM TR P COS V P P yazıyor. Arkada da S P Q R OPTIMO PRINCIPI S C.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
murattırosso ustama saygılar.
herkeze selamlar.sikkeler ne yazıkki replika.(resimlerden görüldüğü kadarıyla kesin demek yanlış olur)antik kentlerin yanında hediyelik eşya satan yerlerdeki replikalardan.
bergamon (bergama) sikkeleri.çesitli dönemlerde (eski yunan ve roma)
bence kolleksiyoncular bunları alabilir.(replika olduğu için)çünkü güzeller.

psilosibin

Yeni Üye
değerli yorumunuz için teşekkürler hocam. dediğiniz gibi replika olabilir, çünkü kendim çıkarmadım dayımdan kaldı. ona da zamanında sorduğumda yok denızden buldum, yok arkadaşım verdi diye geçiştirmişti. başka da sikke görmediğimden çok gerçek gözüktü :D o zaman dandiklerden 1 tanesini müzeye götürüp replika oolup olmadığını teyit ettireyim. replikaysa kolye, yüzük objesi yaparım. ıYı fakat 3. yılanlı gibi olanın kime ait olduğunu tahmin edebilir misiniz?

psilosibin

Yeni Üye
ellerinize sağlık ıYı hocam çok çok benziyor. Buradan yolumu bulurum, çok teşekkürler.

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
ıYı üstad sitemizin sikke konusunda nadide bilirkişi lerdendir. Kendisini tebrik ederim verdiği emeklerinden dolayı. Rastgele

jeolog

Co Admin
Co Admin
terima kasih untug posting = Post(mesaj) için teşekkürler. (Endonezya Dili)

psilosibin

Yeni Üye
hocam dediğiniz gibi çıktı. müzeye götürdüm, definecileri kandırmak için basılan paralardan dedi. okke dedim gittim bende.