Ustalarım tekrardan merhaba

Bornovalı

Member
selamın aleyküm ustalar
Karabük ve civarı köyleri ( Eflani ilcesi ) Köyleri yaşayan medeneyietrler nedir bilen varmı ustalarım

Ben az arastirdim Doğu Roma Ermeni ve Rum yaziyor öğrenmek istediğim asıl şey daha önce paylaşmıştım fotoğraflı olarak yorumlar yönlendirmeler sağolsun gelmişti ustalardan
şüphelerim için medeniyet sordum tskler

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hiç kimse cevap vermicekmi
Karabük ve çevresi, Hititlerin; M.Ö 1200 tarihinde yıkılmasından sonra sırasıyla Firik’lerin Kimmer’lerin, Lidyalıların ve Pers’lerin egemenliği altına girmiştir. M.Ö 64 yılında Pontus Kralı Mithridates Evpator’un yenilmesi üzerine Paflagonya bölgesi Romalıların eline geçmiştir. Roma Dönemi’nde Eskipazar İlçesinde Hadrianapolis ve Kimistene antik kentleri önemli birer yerleşim merkezi olmuştur. M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Karabük ve çevresinde bu defa uzun sürecek bir Bizans Dönemi başlamıştır. Bizans döneminde Eskipazar ve Safranbolu birer piskoposluk merkezi olarak yörede etkin dinsel yerleşim alanları durumuna gelmistir sonrasi osmanli egemenliği

ermeni lerin yaşadıği doğrudur osmanli dönemindde eemenilwr o bölgede ikamet etmişlerdir kurbanım