Ustalarıma Soruyorum

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Osmanlı mezarında mesela bir roma mezarından çıkan mezar hediyeleri gibi değerli eşyalar çıkma olasalığı imkansıza yakındır.İslamiyet öncesi türklerde aynı şekilde kurgan mezarlar çıkıyor gün yüzüne atları ile gömülmüşler.Osmanlının mezarında statüsüne göre kılıcı , kını , miğferi bu tür savaş malzemeleri buluntuları sıkça olmasada rastlanan örneklerdendir. Tabi bu mezarlarda türbe tarzı yapılarda karşılaşırız .Ve çoğu günümüzde müze adı altında sergilenmektedir.
Rastladığım örneklerden sizin bahsettiğiniz gibi müslüman mezar görünümü verilen tip olarak sadece tümülüsün tepesinde yatır , türbe tarzı yapılar oldugudur .Bunuda araştırdıgım vakit osmanlının çöküşünden itibaren başlayan sahiplenme davasıdır .Daha sonrasında kurtuluş savaşı dönemlerine denk gelen bu devşirme mezarlar soygun amaçlı yapılmıştır .Yani tabi açıp görmeden incelemeden bunlar sadece bilgi amaçlı örnek verme açısından kabul görür .
Dağlar taşlar Bu güzel Ülkemiz o kadar medeniyetlere ev sahipliği yapmışki hristiyanlıgın kabulunden önce buda bizans dönemi öncesine denk gelir değerli eşyaları ile gömülen mezar tipleri bunlardır .Bu mezarlarda hemen hemen her dağın taşın içinde olma olasılığı çok çok yüksektir . Araştırmaya devam diyorum .
Sevgiler.
Sn. Abim saygılar, hurmetler, alakana tesekkır ediyorum. Soruma muhattap olan yer yurt dışında, Balkanlarda bulunmakta. Bahsi gecen yerde toplam 4 adet, kavuklu mezar var. Bunlardan en büyüğünü birisi alıyor ve de ihya oluyor. Diğer üçü dışında alanda mezar yok. Bu da beni kuşkulandırıyor elbette. Bundan ötürü sorma gereği duydum, alaka gösterdin Allah razı olsun.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şundan emin olabilirsin; kimse mezar taşındaki kavuğa servetini saklamaz veya mezar taşına işaret bırakıp mezarın içine birşey saklamaz çünkü bunlar zaman içinde çok kolay yerinden edilebilecek nesnelerdir. Herkes örneklerine rastlamıştır talan edilmiş mezar taşları veya tarlaya, arsaya çevrilmiş mezar alanlarına. Şansını seyyar olmayan yy lar boyu sabit kalacak yerlerde dene derim.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müslüman mezarlarına çok nadiren eşya bırakılır, nedenini yazmaya kalkarsam 3-4 sayfa sürer. Ermeni ve Rum lar müslüman mezarı, yatır, gibi lanse ederek para gömdükleri olmuştur. İmkanın olursa şüphelendigin mezarın fotosunu yükle nedir söyleyelim.