***Uydudan yer bakma (duyum)***

edirne22

Editör
geçen haftalarda bir kişiden acayip şeyler duydum...

Aselsan mühendisinin birisi, acayip bir alet geliştirmiş.
bond çanta büyüklüğünde bir aletmiş.
ücreti mukabilinde istenen yerin uydu görüntüsünü hemen veriyormuş.
maden araştırmaları gibi yer altı görüntüsünü hem de...
öyle yüzey renklendirmesi değil, yer altı görüntüleme...

sadece bunu duydum, ayrıntısını bilmiyorum.
Araştırma - Geliştirme bölümünde bulunsun, nolur nolmaz...

Asil

Aktif Üye
Uydu görüntülerinin kullanıldığı sistemde, öncelikle doğal kaynaklar haritalanıyor, daha sonra jeolojik modellere uygunlukları araştırılıyor.

Böylece doğal kaynakların tespiti, daha ucuza ve kısa sürede kolaylıkla gidilemeyen dağlık ya da geniş alanlarda, ülkeler arasındaki sınırlar olmadan yapılabiliyor.

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nurettin Kaymakcı, Doç. Dr. M. Lütfi Süzen ile birlikte üzerinde çalıştıkları "Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri"ni anlattı.

"Uzaktan algılama sistemlerini laboratuvarda kullandığınız deney aletlerini yaklaşık 800 kilometre yüksekliğe çıkarıp, önüne bir teleskop yerleştirip uzaydan analiz yapmak şeklinde düşünebilirsiniz" diyen Kaymakcı, bu sistemlerin dünyada hızla geliştiğini vurguladı.

Kaymakcı, şunları kaydetti:

"Biz, klasik laboratuvar teknikleri ile 10 yıl sürecek bir çalışmayı uydudan bir kaç saat ile bir kaç gün arasında yapabiliyoruz. Böylece hangi mineralin nerede yoğunlaştığını tespit edip, hedef küçültmeyi sağlıyoruz. Fakat bu 'uydudan maden buluyoruz' demek değil.

Biz belli mineralleri haritalayarak belli jeolojik modele uyan alanları belirleyip, maden arama uzmanlarına veri sağlıyoruz. Uydu sistemleri, en azından şimdilik, sadece yüzeyde geniş alan kaplayan kömür, kil, jips, boraks gibi endüstriyel minerallerin haritalanmasında ve dolaylı olarak da altın gibi yüzeyde belli bir yayılım göstermeyen metalik minerallerin yüksek olasılıkla bulunabileceği alanların belirlenmesinde kullanılıyor."cnnturk alıntı

camuka

Engellendi
bir değişik sistem ile bakıyoruz iddiaya girilir :)

camuka

Engellendi
Uyduculara carpilmissin demekki :) hayırdır yaranmi varda gocunuyosun :) ve buraya dün üye olmak 20 yıllık tecrubemden bişey eksiltme di :) işte sen gibi haddini bilmezler in eline asla böyle bir teknoloji geçmemeli sen derdine yannn :)