Uzun Kanallarla Yapılan Sunular

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Kıymetli ustam çok kritik ve ilk defa duyduğumuz bilgiler. Anlaşılan bu pagan inancının âyin ve adetleri bizi şaşırtmaya devam edecek @kaynak ustamızda sizde buranın âyin yeri, anıt tarlası, tapınak kürsüsü vb.. İfadeler kullandınız.konu ile alakalı müsaadenizle hemen bi kaç soru geldi aklıma;
Bu âyin yerleri bu kadar birbirine yakın 100-200 mt de olurmu?o zaman gerçek mezar işaretleri bu işin neresinde..
Diğer bir husus bu işaretler illaki mezardır diyorsak,bu mezarların nitelik ve mimarisi hakkında bir ipucu veriyormu. Basit mezar da dahil hangisi sizin görüşünüz nedir.aksi halde yüzeysel mezarların kaybolmuş olma ihtimali çok yüksek. Teşekkürler ustam
Bilgi donanım çerçevesinde kişisel bazı yorumlar oluşur " bayram usta bölgede yapa geldiği ar-ge neticesinde herhangi bir metal tespiti bulunmadığını ilaveten herhangi bir boşluk analizine rastlayamadığını ifade etti." bu anlamda " hadi piknik yapalım ve alanda her aile alanda öbek öbek olurcasına görüntü vericektir " soruya cevap niteliği taşısın...Bunlar kınayı ayrı yerde? dügünü ayrı yerdemi yaptılar? aranan cevap budur,bayram ustanın argesini gündeme alıcak olursak durum bunu gösteriyor diğer tarafdan evet ortada bir yön şeması var fakat bu sanalda değil bilakis yerinde icraen çözülür netice itibari ile tek hareket işi bitirir :).İşaretler baba işaret mezarlarda baba olsun bekleriz lakin bize bir ışık lazım :)

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ayin alanları genelde bölgenin yüksek yerlerinde olur. Mezarlar ise çoğu zaman bu yükseltide olabileceği gibi bazende ayın alanının önündeki düzlük arazide olabilir. Bu yerlerin bir kısmı tarım arazisinin içinde kalmıştır. Tarlalardan mezar ve mezar hediyelerinin çıkma sebebi budur. işlenen arazide gözle tespit yapmak zor olduğu için genelde cihaz yada cubuklada tarama yapılmaz. Bizlerin gözden kaçırdığı, tembellik ettiği, büyük bir hatadır aslında.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Sedegor ustam,
Actigin SUNAKLAR konusunu okuyunca, bu konuya geri donup baktim. Muhtemelen konuyu gormediniz.

Musait oldugunuzda sizin yorumunuzu da dort gozle bekliyorum insallah.

Ruyama girdi yarisini cozdum.( Ruyam salih bir ruyaysa...Tekrar gittigimde anlayacagim insallah.)
Sadece kanallar kaldi, kanallari cozemedim maalesef..

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@Sedegor ustam,
Actigin SUNAKLAR konusunu okuyunca, bu konuya geri donup baktim. Muhtemelen konuyu gormediniz.

Ruyama girdi yarisini cozdum.( Ruyam salih bir ruyaysa...Tekrar gittigimde anlayacagim insallah.)
s.a.
35. ve 45. mesajlar Sedegor kayınçoma ait ve altına da imzamı atarım
:322:
ustam bu oyma ve kanallar pagan döneme aittirler hem süsleme hem ritüel amaçlı
özel bir ölçü ya da yön vermezler,
o toplumun dini inanışını ve inancını yansıtan figürler gözüyle bakın bence

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Sedegor ustam,

Gardaşım o konuda bahsi gecen uzun kanal gibi oymalar senin konudaki gibi degil.
Senin ki Romadan ecik önce!
Oynanın altı yamaç
Yamaç tarafı degilde oymanın üstüne gelince sag kolun üzerinde yukarda sırtta ne Var ?
Sen yukarda sırrta ugraş Gurban, oymadaki kanalları boş ver.
Bak bir şarap ve kan sunu canakları vardır yani kurban için, sonrasındada Kurban gitmiş yerini diger besin ve yine şarap konulan sunular devam etmiştir.
Kanal olması yön degil, Kanlı kurban sunulan Külte ait oldugunu gösterir.

Arkadaşta yazmış Pagan kültürü diye !

Sedegor

Engellendi
s.a.
Aynen enişte
kanlı kuyu bunlar canlı kurban kesilen sunular
Pagan gibi inanışların göstergesi
yön için degil kanallar.
Kanın kuyuda toplanması için.
inanışa göre kan ruhu temizler

Son düzenleme:

BulursamKader25

Gardaşım o konuda bahsi gecen uzun kanal gibi oymalar senin konudaki gibi degil.
Senin ki Romadan ecik önce!
Oynanın altı yamaç
Yamaç tarafı degilde oymanın üstüne gelince sag kolun üzerinde yukarda sırtta ne Var ?
Sen yukarda sırrta ugraş Gurban, oymadaki kanalları boş ver.
Bak bir şarap ve kan sunu canakları vardır yani kurban için, sonrasındada Kurban gitmiş yerini diger besin ve yine şarap konulan sunular devam etmiştir.
Kanal olması yön degil, Kanlı kurban sunulan Külte ait oldugunu gösterir.

Arkadaşta yazmış Pagan kültürü diye !
Cok tesekkur ederim ederim.
Allah cc razi olsun.
Senin bu aciklamanla ruyamin salih bir ruya oldugu da anlasilmis oldu insallah...

Evet romadan biraz once.
Sunaklarin alti yamac.
Maalesef bizde genelde hep bu yamac ve yamac bitimi duzluklerde cok oyalandik.

Ruyamda bir ses bana isaret ters cevir dedi. Bende ters cevirmek nasil olacak anlayadim deyince isaretlerin ters cevrilisini gordum. Ters cevrildiginde senin de degin gibi sag ve arka tarafi gosteriyordu. Sonra dedim ki kanallar ne ise yariyor? Cevap geliyorken Hatun uyandirdi: Kalk mesaiye gecikeceksin...
:)))

Herhalde bu gidisimizde cozmek nasip olur insallah.

Sedegor

Engellendi
Cok tesekkur ederim ederim.
Allah cc razi olsun.
Senin bu aciklamanla ruyamin salih bir ruya oldugu da anlasilmis oldu insallah...

Evet romadan biraz once.
Sunaklarin alti yamac.
Maalesef bizde genelde hep bu yamac ve yamac bitimi duzluklerde cok oyalandik.

Ruyamda bir ses bana isaret ters cevir dedi. Bende ters cevirmek nasil olacak anlayadim deyince isaretlerin ters cevrilisini gordum. Ters cevrildiginde senin de degin gibi sag ve arka tarafi gosteriyordu. Sonra dedim ki kanallar ne ise yariyor? Cevap geliyorken Hatun uyandirdi: Kalk mesaiye gecikeceksin...
:)))

Herhalde bu gidisimizde cozmek nasip olur insallah.
Allah kolaylık versin Gardaşım. Kanlı kuyuların oymaların mezarında azdaha dikkatli ol. O arka yukarıyı anladın sen. Tılısım degil tuzaga dikkat et.

O konuda son yazdıklarımı oku konun devamı diye yazdım
daha devam edecek

Son düzenleme:

BulursamKader25

s.a.
Kiymetli Ustam,
Konulara hizlica baktim sedegor kardasimin 35 ve 45 nci yorumlarini gormedim. Bu nedenle kendisine konudan seslendim. Sagolsun hemen cevap yazdi.

İyi ki gormemisim. :))
Cunku son yorumu NOKTA ATİSİ oldu elhamdulillah. Kafamda cozum olustu elhamdulillah. İsin gercegi umudum %20 civarindayken simdi %90 lara ulasti. Bakacaguz ve gayret edecegiz. Belki Rabbimiz azze ve celle burayi nasip edecek tarla sahibine.

Bir isi yarim birakmayi sevmem.
Aklimdan cikmaz.
Girisi gordugum andan itibarende hic umursamam, ister dolu olsun ister boş olsun. Neticede hedefe ulasilmistir. Gerisi rizik meselesidir. Verirse verir vermezse vermez.