Vezir Tepenin Coğrafyası.

MendereS

Bilgili Üye
Eşkiya Belgeleri, Vezir Tepenin Coğrafyası.

Doğu Taraf: Kuru dere, Tarihi bent, Kuru duvar, Top Koru , büyük yığma , zehirli kuyu bunlar tamamen doğudadır.

Batı tarafında ise Kara ali değirmeni, karanlık dere kuru dere, Kara tepe, Kel Tepe, Kirazlı Yayla, Pamukçu yokuşu, Sarı kaya, sarı meşecik ve Kudret kale vardır. Sarı meşeliğin tam ortasında 2 öküz kıç kıça yatar vaziyette yaptık. Öküzlerden birinin boynunda 7 lokmalı zincir, Diğerinde bir çan vardır.

Kuzey doğusunda küçük sakar balkan, kara dere kara göl, kara gözler mahallesi ve cehennem deresi vardır.

kuzey ve kuzey batı tarafında mağara, dikili taş, hakiki yapılmış değirmen, mavi gök, kesik taş, 7 delikli taş, hayvan bağlama yerleri vardır.

Vezir tepeden güneye dönersek bir köy bir de vezir köprüsü vede mandıra yerleri görünür. horasan kaya ve kuru dere yine güney tarafındadır, Vezir tepenin poyrazında bir iki dönüm kadar büyüklüğünde bir sazlı göl vardır.

Vezir tepede tam zirvede etrafı kaldırım taşı döşeli 22 adım boyunda bir vezir mezarı vardır. Bu tepede 4 köşe bir taşta çıplak sol ayak resmi vardır. Burada kayada yay ok resmi vardır. Tepede bir taşın üzerinde tabanca resmi vardır.

Vezir Tepe Haritası.

Ekli dosyayı görüntüle 257990

Moderatör tarafında düzenlendi:

SAHBAZ

Bilgili Üye
Iki donum buyuklugunde sazli gol biliyorum bu dagda lakin fazla insan ayagi degmemis dogu marmara daglari bu daglarda kaleler kirazli yaylalar sira boyu uzanir taki kayarcaya kadar

Aykanad

Aktif Üye
MendereS üstadım emeğine eline sağlık son derece faydalı bilgiler, patlaşım teşekkürler, üstad vezir tepe coğrafya olarak bölge olarak nerde olduğu kesin mi yoksa belirsiz bir yer mi ?

Cemal76

Yeni Üye
Merhabalar dediklerinizin cogunun yer oldugu bir kale var fazla gezmedim isimlerini cok bilmiyorum ama dediklerinizin cogu mevcut orda benimle irtibata gecerseniz daha ayrintili konusuruz

Cemal76

Yeni Üye
Elimde fotolarida var vezir kale kudret kaya kara tepe hepsi karsi karsiya srytan harami deresi emin aga degirmeni hepsini biliyorum hepsi ayni bolgededir

pusula17

Engellendi
Ben dahs bu işten bisey elde edeni gormedim boş isler yani eskiya isi.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Merhabalar dediklerinizin cogunun yer oldugu bir kale var fazla gezmedim isimlerini cok bilmiyorum ama dediklerinizin cogu mevcut orda benimle irtibata gecerseniz daha ayrintili konusuruz
Bildiklerinizi ve görselleri konu açıp ekleseniz size daha faydalı olur ayrıntılara gerek kalmaz irtibat kurup 1-2 kişiye bağlı kalmak ilginç kimse bildiğini esirgemez burda paylaşır .

Paşa11

Yeni Üye
Cemal kardes meraba. Yazdıkların hangi bolgede ? Bende buldum diy karsılamak istiyorum... tesekurler

Aslanbey10

Yeni Üye
Benzetmeleri uyan bi yer biliyorum tamamen betimleme ler var yazida bolge marmara degil ve girisi dik ucurumun ortasinda cepheciyim benim inmeye cesaretim olmaz asagidan cikman imkansiz ve kapali guney yonunde 2 magara var acik biri hala kapali dogusu göl batisinda eski degirmen var guneyinde sert vadi var daha ilersi zaten bikinen bi yer tepede gol dedigi sari cicwklerden olusmus kanyonun ustu bi yer dogusunda golün ilersinde yigma vardi bos cikmis ama o kalde dedigi ucuruma girmenin imkani yok her yeri goren bi yer eski kervan yolu zorki ne zor

Kerkenez

Yeni Üye
Eşkiya Belgeleri, Vezir Tepenin Coğrafyası.

Doğu Taraf: Kuru dere, Tarihi bent, Kuru duvar, Top Koru , büyük yığma , zehirli kuyu bunlar tamamen doğudadır.

Batı tarafında ise Kara ali değirmeni, karanlık dere kuru dere, Kara tepe, Kel Tepe, Kirazlı Yayla, Pamukçu yokuşu, Sarı kaya, sarı meşecik ve Kudret kale vardır. Sarı meşeliğin tam ortasında 2 öküz kıç kıça yatar vaziyette yaptık. Öküzlerden birinin boynunda 7 lokmalı zincir, Diğerinde bir çan vardır.

Kuzey doğusunda küçük sakar balkan, kara dere kara göl, kara gözler mahallesi ve cehennem deresi vardır.

kuzey ve kuzey batı tarafında mağara, dikili taş, hakiki yapılmış değirmen, mavi gök, kesik taş, 7 delikli taş, hayvan bağlama yerleri vardır.

Vezir tepeden güneye dönersek bir köy bir de vezir köprüsü vede mandıra yerleri görünür. horasan kaya ve kuru dere yine güney tarafındadır, Vezir tepenin poyrazında bir iki dönüm kadar büyüklüğünde bir sazlı göl vardır.

Vezir tepede tam zirvede etrafı kaldırım taşı döşeli 22 adım boyunda bir vezir mezarı vardır. Bu tepede 4 köşe bir taşta çıplak sol ayak resmi vardır. Burada kayada yay ok resmi vardır. Tepede bir taşın üzerinde tabanca resmi vardır.

Vezir Tepe Haritası.

Ekli dosyayı görüntüle 257990
Merhaba,musadenizle ustteki yaziyla ilgili bir sorum olacak-Vezir tepe civarindaki yerleri aciklayan bu yazinin birkac cumlesine takildi kafam,su cumleler:
"Vezir tepeden güneye dönersek bir köy bir de vezir köprüsü vede mandıra yerleri görünür. horasan kaya ve kuru dere yine güney tarafındadır , Vezir tepenin poyrazında bir iki dönüm kadar büyüklüğünde bir sazlı göl vardır." ..........
Bildigim kadariyla bu kesit bilindik "Ortaanadolu Kucukasya" belgesinden alinti.Ama icindeki su cumle-''horasan kaya ve kuru dere yine güney tarafındadır" bu soz konusu belgeye ayit degil,bu cumle baska bir yerden alinip ilave edilmis. Bu konuda bir aciklama yaparmisiniz ,bu cumleyi nereden alip ilave ettiniz.
Tesekkurler.