Visualizer 3D Analiz ve Yorumlama

caylakdefineci

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba , forumda aradım taradım yalnız bu program ile ilgili detaylı teknik bilgi bulamadım. Biliyoruz ki Visualizer 3D Yer Altı görüntüleme cihazları ile yapılan taramaların bilgisayar ortamına aktarılması ve 3 boyutlu olarak görselleştirilmesini sağlayan bir yazılım. Forum haricinde seneler önce blog yazmış bir iki kişi var. Malesef yurtdışı sitelerinde bile bu program ile ilgili detaylı yorumlama bilgisi yok. OKM nin cihazları ile çekilen görüntüleri yorumlamak için kullanılıyor. Belki başka cihazlarla da uyumludur bilmiyorum. Programın internet sitesinden ve OKM nin internet sitesinden programın nasıl kullanılacağı ile ilgili , kılavuzları indirdim. Türkçesi yok malesef. Google translate ile türkçeye çevirim. Translate belli bir kelime sayısı kabul ettiği için uğraştım biraz sayfa sayfa. Eğer isteyen varsa gönderebilirim. You tube danordan burdan araştırarak programın nasıl kullanılacağını öğrendim. Hangi tuş ne işe yarar nereye tıklarsan ne olur vesaire hepsi tamam. Anladım evet. Ama iş programı kullanmayı öğrenmekle bitmiyor malesef. Aslında HANİ siteye sponsor olan dedektör firmaları varya bu firmalar aradığımızda eğitim için yüzlerce euro istemek yerine burada bir başlık
açıp bunun eğitimi verebilir soruları cevaplayabilirler. Bakın programı ücretsiz versin demiyorum. Sadece eğitimi ile ilgili Türkçe notlar. YANİ maliyeti 0 olan birşey. Çok şık bir hareket olur. Hem bilgilenen insan sayısı artarsa onlarında satış sayısı artar bence eğitim ücretinden çok daha fazlasını kazanırlar bir tüyo vereyim......

ASIL KONU PROGRAMI KULLANARAK ELDE ETTİĞİMİZ GRAFİĞİN BİZE NE ANLATTIĞINI ÇÖZMEK.

İşte bunu sorarsanız malesef henuz çözemedim. Çünkü bunu çözebilmenin inanın TEK AMA TEK YOLU , toprağı kendimiz kazıp , içine istediğimiz maden ya da eşyaları koyup, bazen üstünde boşluk bırakarak kapatmak ve cihazla çekim almak. Yani altında ne olduğunu bilerek çekim yaptıktan sonra programı yorumlamayı öğrenebiliriz. Ve o gödüğünüz şey in de üzerinden zaman geçmesi gerekiyor bugün koydum yarın bakayım olmuyor. Bu konuda detaylı bilgi içeren bahsettiğim forumlara google layarak ulaşabilirsiniz. Burada isim vermeyeyim çünkü kimsenin haberi olmadan adını kullanmak istemem. Ama artık ne analiz ne yorum güncel olarak bu işle ilgilenmiyorlar paylaşılan içerikler de oldukça eski tarihli.

Neyse gel gelelim konumuza :) Diyorumki bu programı kullanan başka arkadaşlar varsa define işaretlerimizi paylaşıp yorum yaptığımız gibi neden Visualizer görüntülerimizi de paylaşıp yorumlamıyoruz ? Dediğim gibi benim bilgim yorum konusunda kısıtlı. Bana kalsa baktığım her yer metal her yer boşluk bi türlü emin olamıyorum. :) O kadar yazı okumama rağmen bu arada.... Ben video izlemeye ve araştırmaya devam ediyorum ara ara ama artık gerçekten sıkıldım. Çünkü cihazı almak görüntü çekmek sorun değil ki. Önemli olan o görüntüyü yorumlayıp yanlış alanda yoktan yere kazı yapmamak.

Program için istedikleri eğitim ve lisans ücretlerine gerek kalmadı bu arada arkadaşlar ben programı ÜCRETSİZ buldum.Burada konu hakkında yardım istedim fakat KARŞILIK BULAMADIM . Özelden sadece mesaj atıldı şu paraya verelim gibi........ Ben baska bir sitede (define kaynaklı olmayan bir site ) programı temin edeceğim bir kişi buldum. Ama kendisinden zorla alabildim çünkü programı bedavaya verdiği insanlar programı ücretli olarak satarak kar elde ediyormuş o yuzden artık kimseye vermiyor. Ben çok çok rica ettim Allah razı olsun verdi. Benim elimde programın tam sürümünü kurmak için link var ama ne kadar geçerliliği sürer bilmiyorum. Sadece link yetmiyor bu arada programa bir serial de gerekiyor. SAKIN AMA SAKIN bu programı türk ya da yabancı sitelerden indirmeye kalmayın hepsi leş gibi virüs içeriyor. Güvenli şekilde demosunu kendi sitesinden indirebilirsiniz. Ben 1 ay aradım ama bu programı öyle girip indireyim diye tıkladığınız her şey VİRÜS . VİSUALİZER 3D FULL KEY GEN + CRACK şeklinde linklere tıklamayın boşuna virüs yemeyin bu da benden tavsiye. Bu arada programın serial ini de çok istesem bulurum ama benden ücretsiz alıp da satılma olasılığından dolayı tanımadığım kimse için de uğraşmam.

:confused::confused::confused:Şimdi kendimce özet bilgiler yazayım sizlere ama önden peşin olarak söyleyeyim paylaştığım bilgiler kendi yorum ve deneyimlerime dayanıyor yani kesin bu şekildedir böyle olmalı demiyorum. Eğer sizde daha doğru bilgiler var ise lütfen paylaşalım. Zaten konuyu açma sebebim buydu.:confused::confused::confused:

Alan taraması 3x3 ya da 5x5 şeklinde yapılması iyi oluyor. Mavi : Boşluk Yeşil : Toprak Sarı : Mineral Kırmızı : Metal renge yorumlanıyor. Program hem yapıyı gösterip hem de boşluk ya da metal olduğunu söyleyebilmek için (örneğin kutu diyelim) kutunun görüntüsünün yansıması nı da gösteriyor. Bu yansımada orada boşluk mu metal mi olduğunun ipucunu veriyor. Eğer grafikte tabana değen (ya da dışarı çıkan ) mavi eğri varsa ; boşluk - kırmızı eğri varsa metal e yorumlanıyor. Benim sorunum gördüklerimin yerin tam olarak kesin kez yerini belirleyememek. Bu konuda eğer bilgili arkadaş varsa buraya yorum yaparsa çok katkısı olur. Kutuyu mavi de mi sarı da mı kırmızı da mı arayacağız ? Derinliği ölçerken hangisinden ölçeceğiz ??? Benim problemim bu sorular ile ilgili. Yoksa izin için gitsek bize sorsalar peki nereyi kazacaksınız onu söyleyemeyiz :))) Neyin iznini alacağız. Ama bu program bence kazı izni alırken de işimize yarar çünkü doğru tahlil ve analizle kanıt niteliği taşıyabilir.

Kullanacağınız kısa yollar : F7 - Kırmızı renk tonlarını yoğunlaştır F8 - Kırmızı renk tonlarını Azalt ( Yani F7 ve F8 ile görüntünün kırmızı tonlarını ileri geri yapar gibi değiştirebilirsiniz. Aynı fonksiyon için Mavi tonlarında F6 yoğunlaştırmada F5 ise azaltmada kullanılıyor.

Görüntülerde altıgen şekli önemli altıgen görürseniz oraya yoğunlaşabilirsiniz. Ya da köşeli kare dörtgen belirgin şekilde varsa aynı şekilde yoğunlaşabilirsiniz. Programın içinde örnek görüntüler var.

Arama yaptığınız alan taramasında eğer tahmininiz boşluklar (tünel , mahzen , mezar ) olduğu üzerine ise görüntüyü işlemeye enterpolasyon yaparak başlıyorsunuz. Ama metal arıyorsanız Kayan sinyalleri otomatik olarak düzelt i seçip 7 - 4 standart oranlar ile kullanıyorsunuz. Bu arada kayan sinyalleri otomatik olarak düzeltmek bazen yeterli olmuyor . Manuel olarak da sadece tespit çizgisinin altındakileri düzelt diyebiliyorsunuz. Tespit çizgisi dediğimiz şey ise klavyenizin ok işaretli tuşlarını kullanarak ilerletebileceğiniz yatay ve dikey çizgilerdir. Sizin tarama yaparkenki hatlarınızın kaç adet olduğuna göre programın alt köşesinde görüntünün neresine bakıyor olduğunuzu gösterir. Taramaya başladığınız yer : Arama hattı 1 olarak alt kısımda gösterilir. bunun yatay olarak karşılığı ise noktalama ile tarama yapıyor iseniz Darbe dir. Bir koordinat sistemi gibi düşünebilirsiniz.

Bir önemli nokta eğer görüntünüzde altı dümdüzzz bir şey varsa bu elle yapılmış DOLU boşluk demektir.

F4 tuşu ise ana ekranda ham görüntüye bakarken eğer F4 yaptığınızda yok olan bir boşluk var ise oraya yoğunlaşın anlamını taşıyor. Ham görüntü demek ise programa yüklediğiniz ilk görüntüdür. Ben bu arada çekim yapmayı bilmiyorum. Sadece eğer hazır yapılmış ve bilgisayar atılmış olarak önüme gelirse uğraşıp bakabiliyorum :))) İlerde öğrenirim inşallah.

Program aslında öyle karışık değil arkadaşlar üzerinde saatlerce çalışmanız gerekmiyor renk tonları ile oynayıp bir kaç kez kayan sinyal ve enterpolasyon ayarı ile eğer ortaya bir şey çıkmıyorsa çok da şey yapmamak lazım :) ama işte aahh ah belki de var da biz göremiyoruz anlamıyoruz.

Mesela aşağıda bir görüntü paylaşıyorum. Yorumu olan var mıııııııııııııııııııııııııııııııııııı ?

:) Ama buraya asıl fayda sağlayabilecek insanlar paylaştığım görüntü şudur arkadaşlar ve bu görüntü de şu demektir. DİYEBİLMELİ. Bekliyoruz.

Fakat Bir de bu programın içinde örnek olarak konmuş bazı ham görüntüler var bunlardan da paylaşacağım en son kendi örneğimi paylaşacağım.
Görüşmek üzere.

bereket

Yeni Üye
download edebileceğim linki atarsanız indirip calisirim

denizci17

Member
Merhaba güzel konu elinize sağlık.
görüntü alabilmeniz için cihaza ya da dedektöre gerek duyuluyor.Yanlış mıyım?

caylakdefineci

Yeni Üye
Evet aynen öyle :) aslında bir çok yer altı radarı için aynı tip fakat farklı isimde programlar mevcut ve bu programı çözemezseniz cihazı almanın ve çalışma yapmanın hiçbir önemi kalmıyor renkli hayaller kurabiliyorsunuz sadece

caylakdefineci

Yeni Üye
Sadece link yeterli olmuyor benzersiz bir serial no üreten ufak bir program daha lazım ama o şuanda elimde yok

denizci17

Member
Evet aynen öyle :) aslında bir çok yer altı radarı için aynı tip fakat farklı isimde programlar mevcut ve bu programı çözemezseniz cihazı almanın ve çalışma yapmanın hiçbir önemi kalmıyor renkli hayaller kurabiliyorsunuz sadece
Öyleyse her cihaz işe yaramıycak.Boşluk ve derinlik mesafesi için 25metre algılama yapması gerekiyor.75cm x 25m yaklaşık 18 metre anten gerekli o cihaz için.Şuan GPR cihazlarının en kalitelilerinde var bu anten.Normal dedektörler program için yetersiz kalır gibime geliyor.

caylakdefineci

Yeni Üye
Bu program okm nin cihazlarına uyumlu ama baska hangi cihazlarda çalışır bilemiyorum programın internet sitesi var oradan bakabilirsiniz

bereket

Yeni Üye
serial no yu da ben bulurum. çalışma mantığını kavramak ve bilgi aktarmak lazim.bu yüzden programa önce hakim olmak lazım ki saha için yeterli altyapı oluşsun