Y isareti

Ozay28

Yeni Üye
Küçük dere diye tabir ettiğimiz az su akan bir dere ve 10 cm 20 cm Y işareti var.el tabanı içine giriyor. Ne anlama geliyor bu işaret. Yol ayrımı kesinlikle yok.Su ayrımı da yok.Y içine gizlenmiş V olabilirmi.Nelere dikkat etmeyelim bu işaretle.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Kardeş y işareti nin üst kısmı v gibidir ancak Y işareti kendine özgüdür. Lakin V nin kısa yada uzun ucu yön verebilir.

Y işareti Çatak yapan yol yada akarsu kenarlarında olur. Bu gün olmayan yol veya akar dere atıyorum beşyüz yıl önce olabilir. Sen yol olmadığını vurgulasanda o günkü yollar dar ve kır bayırdan aşan bu gün belli olmayan yollardır. Yol kısmını geçelim.

Eskiden suyu çok olan derelerde bu gün ya suyu azalmış yada tamamen yok olmuş kuru deredir.

Yapman yereken isaretin bulunduğu yerden yukarı dereyi takip edip kademeli yükselen yerleri inceleyerek gidip derenin v yapan kavşagını incelemen olacaktır. V yapan yerde araman gereken tam V kavşağının içinde hafif Tümsek yapan yerde mezarlık alan araman olacaktır. Bu gibi yerlerde Teslis olma ihmali yüksektir. 3 ağaç üç göze pınar gibi. Özellikle Kavasagın ortasında sağında solunda şu gözesi varsa bu önem arz eder.

İkincil işaret yoksa Toplu fakir mezarıdır. Y işaretinin kuzeyde kalan yüksek tepenin Y işaretine bakan yönünde zirvede Statüsü yüksek olanların mezarı olma ihtimali yüksektir.

Kısaca Y kavsaktır 3 e ayrılanın orta yeridir veya burdan gözükendir.

Ozay28

Yeni Üye
Master aslında resim var ama Yok işaretinin resmi yok.üstu diken çalı,cirpi dolmuş. Aslında resimli bölüme konuyu açsam daha gusel olurdu.Yeni resmi olmadığı için açmak istemedim.

Sır

Member
Y.isaretine sirtini ver ilerle ileride meşhur namli bir pınar var . Pinari bulursan eskidir bölgedeki insanlara sor bu Y dogrudur.

Esteban74

Editör
S.A.
Y gibi dur ve kollarını Y gibi aç , dere veya yol çatalı yoksa ağaç veya taş çatalı vardır. Bulursan 7 veya 70 adımda aradığın vardır diye düşünüyorum. 77 adımda olabilir. ( kollarımı v şeklinde açtığımda ben olsam önce sağ kol hizama bakardım.

Esteban74

Editör
Yada...
Kuzeydoğu 13 adım ,13metre, 40 adım , 40 metre gibi noktaları kontrol edin. Bir kaya veya taş olmalı...

Murat000

Yeni Üye
Küçük dere diye tabir ettiğimiz az su akan bir dere ve 10 cm 20 cm Y işareti var.el tabanı içine giriyor. Ne anlama geliyor bu işaret. Yol ayrımı kesinlikle yok.Su ayrımı da yok.Y içine gizlenmiş V olabilirmi.Nelere dikkat etmeyelim bu işaretle.

kaplumbaga

Member
Y varsa derede göze çok yakınında demektir ve sende o derenin batı sırtındasin
Y işaretinin diğerinden ince azcık daha uzun dur y nin solu daha kalındır çünkü ermeni bölgesindesin aklimdayken Y nin ağzı Güneydir