Yanis Alevci Çatalca Soygunu 1878 ALINTIDIR

İndiana jones

Editör
Yanis alievci adındaki devşirmenin İstanbul civarında 1878 yılında geçen bir yunan çetesinin açıkça yapmış olduğu olaylar anlatılır..
çete başı yanis alevcidir..1878 yılının 4.cü ayında Osmanlı saraylarının padişahlara yakınlığı olması ile tanınan yanisalevci aslında kavalalıdır..o dönemin hükümetinin içinde bulunan Müslüman gibi görünen birkaç Hristiyan sadrazam veznedar mimarlık gibi mesleklerde çalıştılar..
yanisalevci o dönemde defteran nazırı olarak padişahın yanında çalışmaktaydı..osmanlı adı ise Kavalalı mustafa paşa zadedir..(alemdar) Bu zat Osmanlı sarayının tüm gelir ve giderlerinin defterini tutmaktadır..bu süre zarfında akıl almaz sahtekarlıklar yaparak Osmanlı hazinelerini eşkıyalar ile iş birliği yaparak İstanbul dışına kaçırıyorlardı..
daha sonra bu olaylar sultan Mehmet reşat ve abdulaziz tarafından açığa çıkarılır..fakat yanis alevci (Kavalalı mustafa paşazade) bir Cuma günü akşam gizlice saraydan kaçarak İstanbul dışında istanbula yakın hadımköy civarında leftoris deli aleksiyon vasilis statis kokara efe (uzun ali ağa) vasilis georgias kel todor gibi eşkıyaların arasına katılıp bu çeteler ile köy köy kasaba kasaba dolaşarak büyük ve kanlı soygunlar yaparlar..
bu soygunlardan ilki büyük çatalca soygunudur..büyük çatalca soygununu şu şekilde olmuştur..osmanlı imparatorluğu tarafından almanya ve avusturalyada bastırdığı 19.500 adet Osmanlı lirasını getirmekte olan katar gökçeler köyü yakınlarında rayları sökerek treni devirdiler..yüklü vagonları boşaltarak 160 çift katıra yükleyerek 628 kişi ile inceğiz ve kadıköyü geçerek fenerköyü yakınlarındaki alnında kılıç ve Osmanlı yazısı olan hünkar mağarasına getirerek buraya naklederiz..
bu mağaranın etrafı ve içi kaldırım taşlarla döşelidir..üçü büyük diğerleri küçük 7 odası bulunur..tavanı bir kubbeye benzer..tam sol karşı kısmında bir adet oyma uçar vaziyette kartal heykeli vardır..bu kartalın karşısında özel olarak Bizanslar tarafından yapılma horasanlı bir oda wardır..duwarın kapısında (paletta) diye yazı wardır..
içerisi doludur..kartalın boyu 135 cm’dir..ve Bizans eseridir..oradan ayrıldıktan sonra taş kaldırım yoldan dewam ederek 2 saat sonra bir derin çatağa geldik..bu çatak zindan gibi karanlık ve uçurumdur..
tek bir yoldan gidiliyordu..dar bir kayanın arasında devam eden taş kaldırım yolu takip ederek daha önceden yapılma etrafı özel taşla inşa edilmiş temiz bir at bağlama yerine rastladık.bu yere ancak yan yana 7-8 at bağlanabiliyordu..bu yerin ön tarafı açık bir yerdir..bu yerde 3 değişik taş vardır..ikisinin üzerinde put mevcuttur.
Atların arkası doğuya bakan kısım uçurum olup pislikleri bu çatağa dökülür.kuzey kısmı kayalardan örme bir duvardır.sağ yandan 3 buçuk basamakla üst üste çıkılır..burada küçük bir odacık birde ocaklık yeri vardır..yatak yerinde ve yastık taşında bir ufak put yedi sekiz kadar mal ve heybe resmi yaptık..tavanda büyük bir delik vardır..katırların tavanda ise büyük bir nal ortasında put vardır..yemlikler taşlara oymadır..
Halkalar taştan oyduk..bir saksı içi horasan ile kapalı etrafında çiçek resmi wardır..bu çiçekler bir gül bir laledir..her yemlikte bir put ve bir heybe vardır..en köşedeki atın bağlama halkası bir demir kazıktandır..üst kısmında 4 mezar vardır.mezarlara yakın büyük bir horasan kapak..ucunda bir kabak kadar büyük halka yaptık.halka demirdendir..bu yerin altı mahzendir..içeridekilerin hesabı bilinmez 6 gün sonra orayı terkedip kömürcü köyüne geldik bu köyden erzak alıp eski şarapçı yoluna yakın bir yerde konakladık bu yere port horomis ismini koyduk anlamı ise eğlence meydanıdır..bu yer düz bir alandı.etrafı Bizanslılardan kalma harabelik oralarda taş sütun bir direk vardır.birde kutsal sayılar papaz kayası vardır..bu taşta ziko konstantin ozito papa gerolim atos diye yazılıdır..
İki gün sonra buradan ayrıldık ayangilos köyü yakınlarında bir çete ile çatışmaya girdik..burada 30 arkadaşımızı kaybetik..çete imha edildikten sonra çetemiz tüm yükünü ayangilos köyüne yakın muratağa isimli bir türkün değirmenine götürdük.
Değirmen çalışır vaziyetteydi..ivan isimli eşkıyam benden habersiz değirmenci murat ağayı öldürmüş bende o sinir ile ivanı alnından vurdum..daha sonra ikisininde değirmenin civarında bulunan kızılcık mevkine gömdüm..bu yer değirmenin yanında idi..çetemin yükünüde değirmenin su arkına boşaltıp üstünü büyük taşlarla kapattırıp bir tüfek bir süngü işareti resmi yaptırdım..birde içi putlu nal resmi yaptırdım.
Bir hafta sonra oradan Sarayköy nahiyesine geldik..gece gizlice basarak ahalide ne war ise topladık..yiyecek aldık..hemen o gece orasını terk ettik..güngörmez karanlık köyü yakınlarında mola verdik..burada Bizanslılardan kalma birçok mağara ve kale kalıntıları vardı.papagamivas (ganias) kilisesine yükümüzü bırakarak yolumuza devam ettik..
(altı temmuz 1879 da vize civarını bastık..27 katır erzaklar ile değerli eşyaları yükledik ..perçam kaleye geldik..bu kale kayalık bir yerde 3 çatağın birleştiği yerdedir..bu yere yakın aypetros(arpetros) ve pazarcı köyleri vardır..bu tepeden açık havada deniz ve bu iki köy gözükür..kalenin taşlarında wwt… işaretleri vardır..bu işaretler varalis antonyus volçana aittir..
Buraya gemici mevkii (bataklıkta) denir kiraz bahçeleri bulunur..evrencik köyü yakınlarında büyük çataklıkta semerya nvirgikifas gemye adlı Bizans köy harabelikleri bulunmaktadır..(köy isimlerinde harf hatası olabilir)..bu köylerin arasında bir kayada nişan olarak kepeli çoban 18 koyun resmi gün doğusunda yontma taştan bir kurt çobana bakar vaziyette..ayrıyeten bir sarı birde beyaz alaca öküz yatar vaziyette yaptırdım.buraya basilin köyü çok yakındır.ipek yolu hemen yakınından geçer.bulgar peterinhan,ağıl yeri ve çiftliği binaları buradadır.17 gün sonra samakofa(demirköy) geldik. Atal sakal hristosun çetesi ile birlikte yeni adaya gittik..yol üzerinde drabliyosan gellozera köylerine baskınlar düzenledik..(köy isimleri benzerlik gösterebilir) buradaki halktan aldığımız erzak ve eşyaları yeni adaya yakın rum aya irina kilisesinin mahzenine işaret olarak 6 resim yaparak bıraktık..burası aynı zamanda rahibe okuludur..burada 126 rahibe vardı..daha sonra buradan panayırcı köye gittik..köy ağası yorgoyu ve hanımı wargisa kızı konstasiyanı ve oğlu aleksiyi yanımıza alarak onların konağına gittik..4 gün bu konakta konakladıktan sonra kanlı dere sazlı gölün orada bulunan arkadaşlarımıza katıldık..değirmende sol üst kayalıkta büyük bir put 7 adet kiriş deliği sağ üst köşesinde bir çerçeve içinde volçan kaptanın karısı angelika’nın resmi vardı..değirmenin ön kısmında duvar örülmüş yer wardır..birkaç nöbetçi yeri 2 at binektaşı vardı..daha aşağıda kaynak,kaynağın yanında bir kadın mezarı vardı..bu yer kanlıdere ile karanlık derenin birleştiği yerin 200 adım ilerisindedir..buraya tiryaki hasan paşa mevkii’dedenir..diğer bir adıda karanlık mevki..biz daha sonra bu dereyi takip ederek velinko köyüne vardır..burada 2 saat konakladıktan sonra varçenko köyü karagöz köyü tahtacı köyü çukur cambaz köylerine baskın düzenleyip bu köydekileri öldürdük..eşyalarını alıp yenice köyüne geldik..burada bizimle iş birliği yapan bulgarivan ile bulanık ve sulu dereyi geçerek patimağara köyü ile tekeş köyü arasında minare kaya mevkiiinde kayalık bir yerde kamp kurduk..bu yere halk dilinde Aktepe ile Karatepe denilmektedir..tüm eşyalarımızı bu kayalığın altındaki 15 kişi barınabilecek tavanında bir kadın resmi olan Bizans mağarasına gömdük ve 1 gün sonra ordanayrıldık..arkadaşlarımız ile vizis yolunu takip ederek kokar kaynak mevkiinde bulunan glavata manastırı rahip okulu kuru dere avrimos köylerine baskınlar düzenledik..bu baskınlardaki eşyaları stanantomins kalesinin mahsenine sakladık..hazinemin olduğu yere bir el resmi 2 kadın resmi birde köpek resmi yaptık..köpeğin sağ tarafındaki duwara bir kılıç bide anahtar resmi yaptık..daha sonra üsküp ve kızılcık köyüne gece yarısı baskın düzenledik..buradan topladığımız yane köyü yakınlarındaki volvodima değirmenine gömdük..bu değirmenin yanında döşeme kaldırım değirmen büyük bir kayaya yapılmıştır..suyunu bir şelaladen alır..bu şelale 12 arşın yüksekliktedir..değirmene bir köpek izi sağ duvarda köşede putlu bir papaz resmi wardır..bu değirmene 3 basamakla çıkılır..7 basamakla inilir..3 basamakla çıktıktan sonra bir sofrakaya kayanın üstünde ortada bir yarım kesilmiş balık bir ekmek dilimi halinde 6 çatal kaşık tabak su bardağı vede Arnavut çakısı vardır..7 baklalı zincir en son baklası yarım toprağa sarkık vaziyettedir..bu yer hazineyi bıraktığı yeri belirtir..daha sonraki boyacı köyü- şimdiki ismi hediye köyü lazara paspala geren köyü pia köylerini soyduk..kudret kale ile balkaya arasında boş bir mağaraya eşya bıraktık.tharaminin mezarı 19 basamakla çıkılan kudret kalenin yanındadır..balkaya ise bir kanara kayada bir küçük bir büyük mağara bu yerin üst kısmında bir küçük ekmek teknesini andıran tekne vardır..büyük mağaranın balkonunda aşağıdaki yere arıların yapmış olduğu ballar akmaktadır..balkonda bir yarım bal peteği ile petekte çalışan bir arı resmi wardır..teknede ise bir arı kovanı resmi vardır..eşyalarımızı bıraktığımız mağara ise at nallama mağarasıdır..çemen kale – geneviz kale-sarı kale buraya çok yakındır.at nallama mağarasına bir çekiç bir nal bir mıh bir toy kesme bıçağı bir kerpeten 1 attoynak(tırnak)resmi kabartma olarak yaptık birde içeride küçük bir körük resmi ile ocaklıkta çalışan adam resmi yaptık..eşyalarımız ocaklık resminin hemen önünde gömülüdür..bu yerlerin bulunduğu mevkimizden dere karanlık köyü civarındadır. 18 ağustos 1881 yılı yazında çağlayan-karaabalı –kirişova-belenko-terziköy-ahmaklar-ahlatlı-malkoçköy soygunlarını gerçekleştirdik..3.cü büyük soygunumuzu bu köylerde yaptık..çok büyük ganimetlerle erikli köy kirazlı yayla yolunu takip ederek krişovaya geri gittik yükün bir kısmını ahlatlı mevkiiindegürsulu etrafı kavaklık olan bir mağaraya gömdük..kanara kayada bir bakraçlıtürkmen kızı resmi çizdik..arka bakırdan 3 damla su damlar vaziyette aynı mağaranın içinde aynı resmi yaptık..yakınlarda kümbetli ufak bir mağara vardır..mağaranın içinde sol duwarda aynı kız resmi vardır..erzak ve emareler bu resmin olduğu yerde saklıdır..15 gün sonra buradan ayrıldık ve edirneye doğru gittik ve burdaki Osmanlı taya kadın hasköy İskender köy ve Lalapaşa soygunlarının emarelerini edirne karaağaçta bir rum okulunun giriş kapısının 8 adım mesafede olan gün batımına gömdük..bir gece sonra Osmanlı zaptiyeleri ile çatışmaya girdik 610 arkadaşımla birlikte büyük bir çatışma oldu ve 53 arkadaşımla birlikte yakalanarak konstantinopoliye yedi kule zindanlarına getirildik..bu bilgileri yakınım olan bir dostuma ziyarete geldiği zaman verdim (sene 1901)

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Hadi bakalım eşkıyacılar. Nedir durum ? :))

İndiana jones

Editör
Yakında elime güzel eşkiya belgeleri geçcek özellikle kandıra civarı kayıtları burdan belki paylaşırım

Kamhi Leonard

PiSaGoR
yıllardır Formlarda eşkıya belgeleri fink atar
ve hakikaten destanlar niteliğinde yazılıp çizilmesine rağmen...
tek bir bulgu veyahutta obje ibareye rastlayan varmi ?
doğru oturup
doğru konuşalım 🤔

sandalci14

Operatör
eşkiya bi küpe için anasını satar.bir oda dolusu malzemeyi bırakıp gidermi. kırk haramiler filmini izleyin fakat alibaba olmayın)

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Abi bilende söylemez İnsanlar bencil
Bilipte soylemeyenin yanına karmi kalacak?

bundan 4 sene önce
1 ay arayla kendi tespit ettiğim noktaları
illere göre dağıttım
vermiş olduğum yerlerde
noktası virgulune kadar yerini soyledim
o bölgede olanlar gidip baktılar
evet abi dediklerinin hepsi aynen söylediğin şekilde harfi harfine yerinde ...

emin olmak icin bunlardan sadede
resim istedim
dedim o yere gittiğinizde
soyledigim işaretler üzerine
kendinle benim isimimin yazdığı bir kağıt koyup resim çekip atın bileyim gerçekten ordamisiniz degilmisiniz..

yaptilarda...
Bende uzerime düşeni yaptim ...
defalarca gidip gezip etüt etmiş olduğum noktayı noktasına varana kadar soyledim
Malzemeyi çıkardılar...

Şimdi bu yazıyı okuyanlar
la git işine kim kime yer verir
madem öyle kendin çıkarsaydın diyenleri duyar gibiyim ...

bu formda belki benim kadar Ar-ge yapan cok az insan vardır belkide yoktur ...
çalışma yaptığım yerlerin haddi hesabı belli deyil ...

başından geçenlerin sayısı ve yine aynı şekilde...

ama benim kendime gore prensiplerim var
bunlardan biride

örnek olarak; kendi memleketimde olsa
avucumun içide olsa ...
dünyanın serveti çıkacağını bilsem dahi
deyil kazma vurmak
önünden geçmeyeceğim yerler var
bunu cok az insan bilir ...

ama gider gezer managlimi keyfimi cayimi içer temiz havamı alırım 😉

o kadar geziyorsun yer tespiti yapıyorsun neden çalışma yapmıyorsun?

gezmek ayrı Ar-ge yapmak ayrı
bu yerleri bende yıllardır var
ben bir yolunu bulup
acamadiktan sonra ..!!!

O yerler benle birlikte Sır olması kime ne faydası Var..?

Bakin Dostlar...
Ya olur elinizde bir yer
sizin belki gücünüz yetmez belki
imkanınız olmaz belki başka bir mazeret olur bir müddet beklersiniz eyvallah ...
ama onu kendinizle birlikte Sır ETMEYİN..
bölgeye hakim birini tespit edin
bildikeleriniz ona aktarın

*Toprak altında kalmasindansa Biri Faydalansın...!*

Karabulut

Operatör
Bilipte soylemeyenin yanına karmi kalacak?

bundan 4 sene önce
1 ay arayla kendi tespit ettiğim noktaları
illere göre dağıttım
vermiş olduğum yerlerde
noktası virgulune kadar yerini soyledim
o bölgede olanlar gidip baktılar
evet abi dediklerinin hepsi aynen söylediğin şekilde harfi harfine yerinde ...

emin olmak icin bunlardan sadede
resim istedim
dedim o yere gittiğinizde
soyledigim işaretler üzerine
kendinle benim isimimin yazdığı bir kağıt koyup resim çekip atın bileyim gerçekten ordamisiniz degilmisiniz..

yaptilarda...
Bende uzerime düşeni yaptim ...
defalarca gidip gezip etüt etmiş olduğum noktayı noktasına varana kadar soyledim
Malzemeyi çıkardılar...

Şimdi bu yazıyı okuyanlar
la git işine kim kime yer verir
madem öyle kendin çıkarsaydın diyenleri duyar gibiyim ...

bu formda belki benim kadar Ar-ge yapan cok az insan vardır belkide yoktur ...
çalışma yaptığım yerlerin haddi hesabı belli deyil ...

başından geçenlerin sayısı ve yine aynı şekilde...

ama benim kendime gore prensiplerim var
bunlardan biride

örnek olarak; kendi memleketimde olsa
avucumun içide olsa ...
dünyanın serveti çıkacağını bilsem dahi
deyil kazma vurmak
önünden geçmeyeceğim yerler var
bunu cok az insan bilir ...

ama gider gezer managlimi keyfimi cayimi içer temiz havamı alırım 😉

o kadar geziyorsun yer tespiti yapıyorsun neden çalışma yapmıyorsun?

gezmek ayrı Ar-ge yapmak ayrı
bu yerleri bende yıllardır var
ben bir yolunu bulup
acamadiktan sonra ..!!!

O yerler benle birlikte Sır olması kime ne faydası Var..?

Bakin Dostlar...
Ya olur elinizde bir yer
sizin belki gücünüz yetmez belki
imkanınız olmaz belki başka bir mazeret olur bir müddet beklersiniz eyvallah ...
ama onu kendinizle birlikte Sır ETMEYİN..
bölgeye hakim birini tespit edin
bildikeleriniz ona aktarın

*Toprak altında kalmasindansa Biri Faydalansın...!*
Helal olsun ustam düşünceniz çok güzel kesinlikle katılıyorum inşallah Allah gönlüne göre verir 🤲🤗