Yanlis Ölculerden Doğrular Çikmaz...!

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum,

Biraz once bir arkadasim aradi.
15 dakika kadar sohbet ettik.
Sohbetin özeti şu:

Belgeli bir yer var dediler.
Yer, belge olan sahsin kendi mulku.
Baska bir yerden gecerken oraya da bakmami rica ettiler, olur bakalim dedim.

Arazinin sinirlari belli.
Dedi burada 3 oda var, tespit edebilir misin? Varsa biiznillah tespit ederim dedim. Caprazlama tum araziyi taradim, atladigim yer kalmasin diye. Tespit bitince tek yerde bosluk sinyali aldim, lakin burasi oda degil diye o noktayi gosterdim. İsterseniz detayli bakayim amma oda degil deyince; orasini biz acip kapattik dedi. Beni arayan arkadasima ben gittikten sonra odalari bulamadi bu isten anlamiyor herhalde demis.

Bu sozleri duyunca bir kez daha anladim ki, ben ustayim deyen bizde biraz da kibir var. Kabullenemedim bu sozleri.

Halbuki hicde onemli degildi o sozler. Zira ben kendimi biliyorumda o kisinin bilmemesi gayet dogal. Hani derler ya "zoruma gitti".
Evet canim sıkıldı biraz.

Ben burada bu tespiti yaparken para mi aldim? Hayir? Sonradan gelip burada islem yapma imkanim var mi? Yok. Zira 24 saat gozetim altinda. 4 cephede komsulari var. Geriye tek sey kaliyor:
Kabiliyetsizligim veya bu isi bilmemem.

Bunu anlamanin tek yolu var:
Var denilen odalarin bulunmasi.
Sayet benim dolastigim yerde oda varsa
bulundugunda benim bu isten anlamadigim hukmu verilebilinir. Oda bulunmadan bu hukmu kabul etmemize kibrimiz engeldir.

Kaldi ki bu yere benden haric 3-5 cubukcu
gelmis ve 8-10 ayri cihazla bakilmis, hepside burada oda var demis.
Bu kadar teyitten sonra baska bir cubukcu veya cihaz getirtilip tekrar tekrar baktirilmasinin mantigi ne olabilir..?
Yer belgeli mi? Evet.
Cubukcular oda var demis mi? Evet.
Bir duzine cihazla bakilmis mi, cihazlarin hepsi oda var demis mi? Evet.
Sadece; ben oda yok demisim.
Allah cc şahit oda olsaydi en cok sevinenlerden birisi de ben olurdum.

Bu nedenle konu basligini ozenle sectim. Dilimizi cok cevirmemekte fayda var, zira sonra mahcup olma ihtimali her zaman %1 olsa da vardir.

Bende arkadasima sunu dedim:
Eger orada oda varsa, bu isi birakirim.
Elime bir daha cubuk almam.
Niye bu kadar emin konusuyorum:

Oda diye tespit edilen yerde oda cikmamasinin onlarca sebebi var.
Benum de burada oda var dedigum yerde oda cikmama ihtimali cok azda olsa var.
Sebeplerine girmeyecegim zira diger cubuk konularinda cogundan bahsettik.

Asil demek istedigim şudur:
Olcumuz dogru olmali.
Yanlis olcuyle hukum veren yanilir,
Hukum de yanlis olur...
Hakka tecavuze kadar gider.
Simdi burasi bir sekilde acilip odalar bulunmaya calisilacak. Odalar yoksa ne olacak? Bana veya bir baskisina soylenen bu sozler iftira olmayacak mi? Sonradan bu adam hakiki ustaymis dense ne kiymeti olur? Kim kabul eder bu sozu?
Basta ben kabul etmem. Baska bir tespit icin cagirsa hatta iban ver hesabina 10 bin atacagim dese gider miyim? Gitmem. Gidersem bunu şerefsizlik sayarim, o nedenle gitmem.
Ben boyleysem, yillardir benim gibi bu isi yapan ustalar hakkinda da. acele hukum vermemek lazim, uzuluyoruz. Yaslandikca alinganligimiz artiyor. Baktiniz cagirdiniz birisini tespiti yanlis yaptigindan emin oldugunuz andan itibaren bir daha cagirmazsiniz olur biter. Bu isi para ile yapiyorsa, isabet ettiremedigi halde parayida hala talep ediyorsa bu kisiyi ifsa edebilirsiniz. Biz baktirdik lakin dediklerinin hicbiriside cikmadi diyebilir, cevrenizi bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Lutfen her konuda bir olcumuz olsun.
Bu olcu de ahirette basumiza bela olmayacak bir olcu olmali. Herkesin kendi aklina uyan bir olcu olcu olamaz. Olcunun bir kaynaga ihtiyaci vardir. Bir referansimiz olmali. O cercevede degerlendirmek onemlidir.

Basa doneyim:
Burada odalar olmadigi gibi bir civi bile yok. Nereden biliyorum? Metal tespiti de yaptim burada minerale bile yakalanmadim.
Belgesinin olmasi benim isim degil.
Beni ilgilendirmiyor.
Ben yok dedim.
Varsa da yoksa da acildiginda anlasilacak. Ve benim bundan haberim olur insallah. Sizlerlede paylasacagim..

The Thing

C*
Süper Moderatör
Madem bu kadar emin oda var diye başlasın o zaman bomlamaya.
Yazık günah değilmi o kadar emek verdin sen orada illa burada odamı var demen gerekliydi.
Boş ver abi stres yapma takma kafanı, sen yapacağını yapmışsın gerisi ona kalır artık.
Milletin ağzı naylon değil ki büzüştürüveresin.

Ak Sakallı

Member
Saygıdeğer BulursamKader25 ustam inan bu ve benzeri hadiseler bizlerinde başına sık sık geliyor. Duymak istenileni söylemediğiniz zaman bilgisiz tecrübesiz addediliyorsunuz. Biraz tecrübe ve yeteneği olan hiç bir çubukcu odayı iskalamaz diye düşünüyorum ki siz bu evsafın üzerinde bir tecrübeye sahipsiniz tanıdığım kadarıyla.
Acemi birisi geliyor burada tünel var diyor, ardından sen gidiyor kardeşim bu tünel değil yar diyorsun inanmıyorlar. Şartlanmışlar bi defa. Sonrasında bi ton masraf ve beleş amelelik yapınca kafa dank diyor.
Üzülmeye değmez bence.
Sayı ve hürmetlerimle....

adem44

Bilgili Üye
Ben de buna yere gittim tuzaklı yerler vardı biri beni goturdu orda bişeler vardı cok kısı ora goturmustu cogu yok dedi bi ben birde işi bilen bikişi var demişti bence tesbitin doğru cogunluk var diyorsa orda bişey yoktur ustam .