Yapilan ufak bir çalişma için üstadlardan yardim.

Acemdefineci

Yeni Üye
Alan tarama ile çubuk arasında ki farkı nedir ?
Anladigim kadarıyla toprak mineral bakımından zengin .
8.5 metre ciddi bir derinlik . Ne bir yapı nede bir işçilik izi yok.
Bahsettiğiniz katmanlar maalesef yok .
Hocam fotoğraflarda bu katmanlar gözükmemiş olabilir. Ama bu bahsettiğim katmanlarla tek tek karşılaştım. Kazdığım yerin tümülüs olduğundan şüphe duyuyorum. Ama hangi döneme ait onu kestiremiyorum. Bu bahsettiğim buluntular hangi dönemin tümülüsüne ait olabilir. Bilgisi olan var mıdır.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam çalıştığımız yer bahçenin içi toprak üzerinde herhangi bir iz veya emare yok. 100 yıl önce tepe olan bir yere ev yapmışlar. Zamanla bu tepenin üstünü yani bahçenin içini traktörle sürmüşler. Bahçe düzlenmiş. Sürerken bir mezar kitabesine denk gelmişler. Bu taşı eski zamanın insanı alıp evin temelinde kullanmışlar. Bir de aslan kafası çıkmış bu yerden. Ayrıca bahçenin içerisinde muhtelif yerlerden değişik ebatlarda içi dolu ve boş küpler çıkmış. Kimisi insan boyunda küpler çıkmış. Küçük içi altin sikke dolu küplerde bulmuşlar. Eski zamanın insanı bunu alıp satmışlar. Satanlar hayatta değil şu an. 200 metre ötesinde dere geçiyor bahcenin. Bahcenin bir kaç yerinde yaptığımız kazı çalışmalarında küp kırıkları ve kemik parçaları bulduk. Yan komşumuzun bahçesindende 30 sene evvel evlerine su tesisatı çektiklerinde üstü açık lahit mezar bulmuşlar.
o zaman sana soylenecek tek şey makıne destegı olmadan burda işin zor eskıler burayı tamamen kazmışda olabılırler

Smokin

Moderatör
Moderatör
Hocam fotoğraflarda bu katmanlar gözükmemiş olabilir. Ama bu bahsettiğim katmanlarla tek tek karşılaştım. Kazdığım yerin tümülüs olduğundan şüphe duyuyorum. Ama hangi döneme ait onu kestiremiyorum. Bu bahsettiğim buluntular hangi dönemin tümülüsüne ait olabilir. Bilgisi olan var mıdır.
Tümülüs olma olasılığı yok denilcek kadar az.
Burda sağlam cihaz yoksa işin surdurulmesi mantıklı olmaz