Yardim edebilir misiniz?

mehmetce

Member
Feda usta çok güzel yorumun için teşekkürler inşallah nasipte vardır.

hades40

Bilgili Üye
mehmetce Dediğim gibi kayaların altı mezar başka yerde arama içinden ne çıkar bahtına öyle büyük hayallerin olmasın mezardan çıkacaklar illaki değerli olacak diye birşey yok..

hades40

Bilgili Üye
@mehmetce Bulunduğun yer trakya bölgesi ise mezarın muhtemelen 3 bölümden oluşmaktadır. Kuzey-güney yönünde en arkada hücre şeklinde ana oda, bundan biraz küçük bir ön oda ile geçit ya da giriş kısmı bulunur.
Her üç bölüm yapı olarak birbirine benzer. Boyutları 2-3 metreye kadar olan tonlarca ağırlıktaki iri taş blokların, bağlayıcı harç kullanılmadan üst üste bindirilmesiyle yapılmıştır. Bunlar, odanın dört yanına dik olarak yerleştirildikten sonra üzerlerine yine iri taş bir blokun kapak gibi oturtulmasıyla yapılmış, hücre şeklindeki odalardan oluşmuştur. Plan özellikleri bakımından Trakya Dolmenleri tek odalı ve iki odalı olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Her iki grubun da önünde dromos şeklinde bir giriş bölümü bulunmaktadır.

mehmetce

Member
hades40 ustam bulunduğu bölge iç anadolunun tam ortası aksaray kapodakya girişi sayılan bölgedir.

A-R-E-S

Member
Ustam bnde mezarin altinda oldugu fikrindeyim lakin, ustte duran kaya sirtini verdiginde sagindaki kayanin uzerinden alinip yan yatirilmis gibi bir insan kafasi var .mezardaki her kmse onemli bir insan .cunku tanri die taptiklari yapi onu koruyor .anlatabildmmi.bir kafayla korumaya almislar yani. Tastaki kesim izlerine bak

mehmetce

Member
A-R-E-S usta ben pek benzetemedim bir şeye ama bakmak var bakmak var. Siz gördünüz bize yol gösterdiniz eyvallah.

mehmetce

Member
A-R-E-S ustam detaylı baktığımda gördüm sureti yön falan belirtmiyor direk altı değil mi?

A-R-E-S

Member
Devirmisler mezarin ustune .gordugune sevndim kardesim .bndemi bi hata var diyecektim

mehmetce

Member
A-R-E-S ustam valla iyi gördünüz benimde şimdi bütün dikkatim ona :) başın en üst kısmı şapka saç gibi aceba orası hediye için uygun olabilir mi diye düşünmeye başladım. Horasan olabilir mi sanki sonradan eklenmiş gibi geldi bana. Tabi siz ustalar daha iyi bilirsiniz.

A-R-E-S

Member
Aynen aynen. Sapka yada sac gibi sonradan yapistirmasida var kafasinda .wallaha gordugune cok sewindim:)
Yanndaki kayadada kesim izleri mevcut ya hani yuzunun yanndada ele benzer bir cikinti var .bir büst tarzi birsey tasvirlemeye calsmislar.ama neden yan yatmis artk orasini topraktan girip sen ogreneceksin.kafasinda birsey oldgnu sanmiyorm