yardım eder misiniz?

mhmt0614

Member
Ekli dosyayı görüntüle 107097

üstadlar kusura bakmayın bunu daha önceki konularda görmüştüm ama 1 saattir arıyorum bulamadım işareti?

2mx1m ölçülerinde bir kapak taşının üzerinde bulunuyor?

akşam gitcem incelemeye ama nasıl bir araştırma yapmalıyım?

bide daha önceki konuları da atarsanız bu işaretle ilgili sevinirim teşekkürler...

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bunu neyıne yorum yapalım kapak tası dıyosun zaten kaldırıp bakacan

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
olsa orda olurdu zaten muhtemelen dönem soygunu yemiş

Kristof34

DogacıyıZ
Çatallı Bizans haçı. Kayada duruşunu görelim önce. Açılmış dediğin yer kilit taşı olabilir. İskelet vs.varmı? Yoksa bunun olduğu kaya üzerindeki ince kanalı takip et toprak ile buluştuğu nokta girişin aşağı yukarı 4-5 mt.

mhmt0614

Member
Çatallı Bizans haçı. Kayada duruşunu görelim önce. Açılmış dediğin yer kilit taşı olabilir. İskelet vs.varmı? Yoksa bunun olduğu kaya üzerindeki ince kanalı takip et toprak ile buluştuğu nokta girişin aşağı yukarı 4-5 mt.
iskelet var oturur şekilde

yuans

Aktif Üye
Selamun Aleyküm Cümleten..
Kristof34 hocam bu işaret tanıdık geldi mi sana? :)
mhmt0614 kardeşim. Bu Kristof34 hocamızın dediği gibi çatallı bizans haçı, mezar temsili doğrudur. Ne olursa olsun uçlardan birisi diğerlerinden azıcık uzundur. Kayada duruş şekline göre bilgi verirsen uzun kolun yönünü açıklamasını yapabiliriz..

Ayrıca Not: Bu işaretin güneybatı kısımında 1 km alan içerisinde oradan görebileceğin büyük bir yığma olması gereklidir.

Selametle..

mhmt0614

Member
Ekli dosyayı görüntüle 107217

Ekli dosyayı görüntüle 107218

ustalar işaret bu geri kafalılar taşı yerinden alıp başka bir yere getirmişler
ama yerini tam biliyorlar problem yok o konuda

uçlardan biri kısa diğerleri aynı ebatta kısa olan taşı yerine koyduğun zaman doğuya bakıyor

mezar buranın 10 m altında 2 tane çıkmış iskeletler anne karnında bebekler nasıl şekilde duruyorsa aynı öyle duruyorlarmış mezar da bir şey de çıkmamış

sizce uğraşmaya değermi?

mhmt0614

Member
Selamun Aleyküm Cümleten..
@Kristof34 hocam bu işaret tanıdık geldi mi sana? :)
@mhmt0614 kardeşim. Bu Kristof34 hocamızın dediği gibi çatallı bizans haçı, mezar temsili doğrudur. Ne olursa olsun uçlardan birisi diğerlerinden azıcık uzundur. Kayada duruş şekline göre bilgi verirsen uzun kolun yönünü açıklamasını yapabiliriz..

Ayrıca Not: Bu işaretin güneybatı kısımında 1 km alan içerisinde oradan görebileceğin büyük bir yığma olması gereklidir.

Selametle..
uzun uç yok biri kısa yukarda da özetledim biraz ne dersiniz uğraşmaya değermi varmıdır bir şeyler