Yer altı kilisesi hakkında genel görüşler

myalbatros

Aktif Üye
Ustalar herbirinize ayrı ayrı selamlar hürmetler

Konuya şöyle bir girizgah eyliyeyim

İçiniZde mutlaka yer altı kilisesine denk gelmiş hasbel kader incelemiş mesai ile iştigal etmiş üstatlar vardır
Bazı sorularım olacak ...
1- Bu kiliseler doğal olaylar toprak kayması vb durumlar neticesinde mi üstü kapanıp toprak altında kalıyor ?

2- Eğer bilinçli bir şekilde saklı gizli yapılıyor ise bu gizem korku nedenleri nelerdir

3-ülkemizde toprak altında İnşa edilmiş günümüzde gün yüzüne çıkmış bilinen eserlere kim örnek verebilir

4- toprak altı kiliseler hangi medeniyet dönemimde daha çok inşa edilmiş ve kullanılmıştır

Bu sorular ile biraz genel kültür edelim sonra inşallah daha güzel faydalı noktalara varalım
Herbirinize ayrı ayrı hürmetler üstatlar...

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Çok güzel bir konu ve de gerçekten anlamlı sorular..

Yer altı kiliseleri çoğu kişinin düşündüğü gibi zamanla üzeri örtülmüş ibadet yerleri değildir. Hristiyanlığın doğuşu ile birlikte her dinde, her köklü değişiklikte olduğu gibi karşı çıkanlar, kabul etmeyenler olduğu için ilk inanan kitle tarafından ana kayaya oyulmuş üzere yer altına yapılmıştır. İlk zamanlarında ayinleri, kutdamaları, vaftizleri evlerinde yapan Hristiyan cemaat üyeleri zamanla daha kapsamlı mekanların arayışına girişmişlerdir. Roma tapınaklarında, Yunan tanrıça heykelleri arasında bu ibadetleri yapmayı uygun görmemiş, Hristiyanlığın da yasak olması, bu yapıların yer altında yapılmasını zorunlu kılmıştır. İS 313 den itibaren kiliseler serbest bırakılmıştır.
Günümüzde ki en ciddi örnekleri;
Azize Thecla ( Silifke),
Tatlarin ( Nevşehir) ,
Aziz Marcuries ( Aksaray) benim gördüklerim içinde en ciddiler olarak sıralanabilir.

🤝Böyle kültürel bir konu açıldığı için konu sahibine teşekkür ediyorum. Umarım bir nebze de olsa cevaplayabilmişizdir aklınızda ki soruları.

myalbatros

Aktif Üye
Eser34 ustam selamlar

Evet benimde yaptıgım araştırmalar sonucu hiristiyanlığın yasak oldugu dönemlerde can Güvenliğini koruma adına bu topraklarda bir çok bölgede yer altı kilisesi yapılmış bunların bazıları resmi olarak tescil edilmiş turizme kazandırılmış ama benim gördüğüm halen bizim topraklarımızda gün yüzüne çıkmamış bir çok yeraltı kiliseleri mevcut

çünkü tesadüfen bulunan ve henUz resmiyet kazanmayan bazı kilislerde yaptığım araştırmalara bakarsak bu yapılar çok iyi kamufle olmuş yer üstünden her hangi bir işaret iz imge bırakmamış kolay kolay bulunabilecek kalıntılar değil

Ben özellikle bir tanesini yakınen incelediğimde ( Resmi kurumlara gerekli bilgiler verildi yakın zamanda turizme kazandırılacak ) toprak üstü coğrafi yapısı toprak yapısı yer altında kullanılan malzeme yapısı ile toprak altında kullanılan malzeme ile hiçbir tutar yan bulamıyorum
Örnek verecek olursak şuan bulunan bir yapıda oldukça Fazla mermer işçiliği kullanılmış fakat bu yapının bulunduğu yerin 200 km civarında hiç mermer çıkma şansı yok bu enteresan bir durum

Kıssadan hisse topraklarımızda daha çok keşfe açık yeraltı mabedleri var

Bu konuya dikkat çekmek istedim
Bu konuda bilgi fikri sahibi olan dostları paylaşıma davet ediyorum

sanal defineci

Bilgili Üye
ben bir kaç yerde yeraltı kiliselerine raslamıştım...mesela istanbuldaki yarımburgaz mağarası...bir zamanlar gizli ibadet etmek amacıyla kilise olarak kullanılmıştır..istanbulda yedikule yakınlarında bir kaç tane yeraltı kilisesi var.ancak çok harap vaziyetteler.yeraltı kiliseleri roma hıristiyanlığı kabul ettikten sonra ihtiyaç duyulmadığı için atıl kalmış yerlerdir.sonraları anbar ve ya depo olarak kullanılmıştır...bu kiliselerde günümüz kiliselerindeki gibi sanatsal tablolar,freskler,pahalı süslemeler falan bulunazdı.duvara kabaca bir kaç haç senbolü,isanın sözleri falan kazınırdı.duvarda bir kaç mumluk,bir tane de mihrap olurdu en fazla...son derece ilkel şartlarda yapılan gizli bir ibadet şekliydi.zaten o dönemdeki hıristiyanlar köle ve ya işçi,köylü sınıfından fakir kişilerdi...anadoluda erzurum,bayburt,gümüşhane,hatay,malatya,diyarbakır,urfa,antalya,manisa ,izmir,muğla .....gibi şehirlerde genellikle evlerin bodrum katından geçilen küçük bazilika tarzı kiliselere sıkça raslanır.anca...dediğim gibi hıristiyanlığın yasak olduğu dönemde daha çok doğal mağaralar ve ya evlerin atında bulunan gizli odalar ibadet amacıyla kullanılan kiliselere dönüştürülmüştür...

myalbatros

Aktif Üye
Sanal defineci üstadım

Doğru bilgiler gerçekçi tesbitler için teşekkürler
Yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız

Acaba diyorum bazı yeraltı kiliseleri roma medeniyeti hıristiyanlığı kabul edince kişisel çıkarlar nedeniyle değerli malzemeleri ile birlikte üzerleri bilinçli bir şekilde kapatılmış olabilir mi
O dönemim kilisedeki din görevlilerinin kendi aralarında Ciddi çıkar çatışmları olduğu çoğu kaynakta bahse konu olmuştur ...

Ama ben yinede gün yüzüne çıkmamış istisnai özel değerli gizemli bazı yer altı kiliselerinin var olduğunu düşünüyorum

balkaya34

Bilgili Üye
Ustalar herbirinize ayrı ayrı selamlar hürmetler

Konuya şöyle bir girizgah eyliyeyim

İçiniZde mutlaka yer altı kilisesine denk gelmiş hasbel kader incelemiş mesai ile iştigal etmiş üstatlar vardır
Bazı sorularım olacak ...
1- Bu kiliseler doğal olaylar toprak kayması vb durumlar neticesinde mi üstü kapanıp toprak altında kalıyor ?

2- Eğer bilinçli bir şekilde saklı gizli yapılıyor ise bu gizem korku nedenleri nelerdir

3-ülkemizde toprak altında İnşa edilmiş günümüzde gün yüzüne çıkmış bilinen eserlere kim örnek verebilir

4- toprak altı kiliseler hangi medeniyet dönemimde daha çok inşa edilmiş ve kullanılmıştır

Bu sorular ile biraz genel kültür edelim sonra inşallah daha güzel faydalı noktalara varalım
Herbirinize ayrı ayrı hürmetler üstatlar...

Yozgatda yeraltı kilisesinde kazı yaparlarken yaklandılar, Bu kilise Çok güzel resimlerle bezenmiş Mozaikli bir kiliseidi , Öylece kapatıldı,

myalbatros

Aktif Üye
Balkaya34 ustam selamlar

Sizde doğru bir tesbit yapmışsınız
Aynen dediğiniz gibi değişik tarihlerde değişik yörelerde izinsiz kaçak kazılar ile bir çok böyle yeraltı kiliseleri maalesef tahrip edildi tabiki bunda devletin kabahati de var yasal mevzuat bu tür tarihi yapılarda izinli kazı yapmak ve kazı sonucu ortaya çıkan değerden pay almak sıkıntılı oluyor bu yüzden vatandaş bu konuda kaçak kazıya yöneliyor

İşin esas boyutu bu tür yapılar zaten zor bulunan vede zor çalışma yapılan bölgelerde oluyor
Zemin altı kilise tarzı yerler çalışması tesbiti hayli zaman alan zor olaylar olduğu için vatandaş böyle yerleri tesbit ettiğinde detaylı bir araştırma yapamadan vur beline kazmayı diyor ve önüne çıkan her şeyi parçalamak zorunda kalıyor bu parçaları birleştirince yerin bir kilise olduğunu anlıyor ama zaman zarfında çıktan bazı değerler heba olmuş oluyor daha sonra bu işin çok fazla emek güç ve para gerektirdiğini anlayınca çaresizce üzerini kapatıp geçiyor
Peki sonuç nedir
Heba olan bir tarihi değer
Heba olan emek
Heba olan hayaller
Kim kazandı hiç kimse
Bu durumun artık bir sisteme dönüşmesi ve azda olsa kazananı olması lazım ....

balkaya34

Bilgili Üye
Malesef öyle, Görüntüleri bana gelmişdi, CD ye yükledim, ZEUGMA gibi resim vardı ,Adam başı yapmışlardı, Sonra burda kazı yapanlar yakalandı Ama Burda aslinda Müze kazı yapıp Burayı ziyarete açacaktı, Harika olurdu, Buraya yukardan Salyangoz gibi dönerek iniliyordu resimlerde öyle idi ,,,üstünü kapattılar öylece kaldı,,

myalbatros

Aktif Üye
Balkaya34 ustam

Aynen dediğin gibi bir çok yerde böyle değerli eserler maalesef heba oldu gitti
En başta anlattığım gibi aslında bizim topraklarımızda bilinenden sanılandan çok çok daha fazla yeraltı kilisesi mevcut ama teknik yetersizlik vede yasal mevzuatlar gereği çoğu ülkenize kazandıralamıyor
İnşallah gelecek dönemlerde bunlara ait teknik imkanlar ve yasal mevzuatlar değişir ve ülkeniz kazanır
🙏🏻🙏🏻