Yuvarlak oyma ... Detayli fotoğraf

Balasagun

Yeni Üye

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Öncelikle hoşgeldin, resimleme güzel lakin resimlere oyma ve çevresi değil de doğusu batısı güneyi kuzeyi diye belirtirsen daha net yorumlar alırsın kurban. Oyma yanında bir murç izi var gibi o yönde 10 metre içerisinde boşluk tespiti bakılabilir.

Balasagun

Yeni Üye
hoşbulduk ustam. Yön hakkında soyle yardımcı olayım. Fotografa göre dağların bulunduğu kısım kuzeye düşüyor. Bundan sonraki fotograflarda dikkat ederim önerin için teşekkür ederim. murç izinin olduğu yeride fotoladım geniş açı ile ama pek göze batan bi yer bulamadım.

NURUM52

Moderatör
Moderatör
Burası bir mezarlık oymaları geçen bir ustamız anlatmıştı zaten ama etrafta çok fazla mıcır var birde o kayada sanki başka şeylerde var telden çizim yspamıyorum ama iyi bir gözlem şart oraya bence kolay gelsin

Balasagun

Yeni Üye
aynen nurum52 ustam karşıdakı o büyük kayadaki oyuk benı cok suphelendiriyor çıkamıyorum işin içinden , bekleyelim değerli ustalarımızı onlar ne der nasıl bı yol gösterir bekleyelim.

toyalp

Süper Moderatör
Şöyle düşünüyorum bazı dönemlerde mezarlık alanda hele ki bir kaya üstünde mezarlık alan olduğunu gösteren kare oyma var ise;
1-Bu tür mezarlıklarda genelde hepsinin gömüsü tek noktaya gömülür, bu oda olabilir, kuyu olabilir, kaya olabilir ve ben o oymanın kuyu olduğunu düşünüyorum.
2-Tabii gören sen olduğun için dibi ne kadar derindir bizi bilgilendirsen net bir şey çıkar.
3-Eğer derinlik az ise o kayada gömü odası olduğu kanaatindeyim.
4-Numaralandırdığım kayalarda boşluk testi yapmanı ve tuz ruhu döküp horasan olup olmadıklarını test etmen gerektiğini düşünüyorum.
5-3 numara ile işaretlediğim kasaya benziyor önce ondan başlayabilirsin.
Rabbim bol rızıklar nasip etsin inşaEllah. Selametle

Ekli dosyayı görüntüle 132255

Balasagun

Yeni Üye
toyalp ustam kızmaz isen fıkrımı sunacagım , kare oyma olarak bahsettıgın yerde kare oyma yok dıye hatırlıyorum sayet var desek sabıt kaya degıl gıbı sanki usta ?? ve 3 numara olarak ısaretledıgın yer suan benımde dıkkatımı cektı nasıl bı uygulama yapabılırım

toyalp

Süper Moderatör
Benden kolay kolay kaçmaz çok şükür ben orada kare oyma var diyorum :) üstadlar da baksın netleşir inşaEllah. 3 numaraya gelince Tahta bir tokmakla tıkla boşluk sesi alırsan işlem yap.

Balasagun

Yeni Üye
Sen var diyorsan O zaman bizede teşekkür etmek düşer toyalp ustam :) .. Değerli yorumların için teşekkür ederim ALLAH razı olsun. Evet birde diğer ustaları bekleyelim

Balasagun

Yeni Üye
yorumlarınızı beklemekteyim ustalar. Saygılar

Son düzenleme:

Smokin

Moderatör
Moderatör
Şöyle düşünüyorum bazı dönemlerde mezarlık alanda hele ki bir kaya üstünde mezarlık alan olduğunu gösteren kare oyma var ise;
1-Bu tür mezarlıklarda genelde hepsinin gömüsü tek noktaya gömülür, bu oda olabilir, kuyu olabilir, kaya olabilir ve ben o oymanın kuyu olduğunu düşünüyorum.
2-Tabii gören sen olduğun için dibi ne kadar derindir bizi bilgilendirsen net bir şey çıkar.
3-Eğer derinlik az ise o kayada gömü odası olduğu kanaatindeyim.
4-Numaralandırdığım kayalarda boşluk testi yapmanı ve tuz ruhu döküp horasan olup olmadıklarını test etmen gerektiğini düşünüyorum.
5-3 numara ile işaretlediğim kasaya benziyor önce ondan başlayabilirsin.
Rabbim bol rızıklar nasip etsin inşaEllah. Selametle

Ekli dosyayı görüntüle 132255
Üstad bir çok ayrintıyı maşallah bulmuşsun :)
3,4, ve 5. Resimler de Kayanin rengi farklı. sağ kahverengi ve sol beyazı andırıyor.
Sol sivanmis olabilir mi ?
4 numaralı yerde kasa olabilir.
5 numaralı alanda ki taş yığınları da boş bir yığınti olmadığı kanatindeyim
Selamalr