Çubuk Eğitimi 1nci Kur @YaralıYüz @BulursamKader25

emirimmuzo

Member
ÇUBUK EĞİTİMİ 2NCİ DERS:
ÇUBUK EĞİTİM ALANI OLUŞTURMAK-BU ALANDA YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR:

Hocam emeğine yüreğine sağlık,
Ben nacizane fikrimi iletmek istiyorum oda bulma konusunda,
Köy yerlerinde bilirsiniz eskiden WC kuyuları vardır ben oda bulma konusunu onların üzerinde test edip deneyim kazanıyorum sanırım doğru bir test alanı ama yinede fikirlerinizi bilmek istedim zira 4 tarafı duvar ve üstü kapalı saygılar.

Kardaşlarım,

Çubuk ustası olmak istiyorsanız muhakkak çubuk eğitim alanınız olacak, olmalı.
Bahçeniz varsa veya bahçeli bir evde oturuyorsanız çok nasiplisiniz. Allah'a cc hamd edin.

Bu çalışmalar için olması gerekli eğitim alanı 2 adet olmalı:
1- Düzlük alan.
2- Yokuş -rampalı- alan. (Sonraki aşamada detay verilecek)

Düzlük alan için size en az 25 metrekare ( 5X5 ) bir alan lazım.
Yer uygunsa, arazi yeterliyse; 100 metrekare ( 10 X 10 ) bir alan, yeni başlayan için daha uygundur.
Tam ortasına 70 cm. uzunluğunda sağlam ve kalın bir deynek/sopa çakın.
Kuzey-Güney-Doğu-Batıyı tam tespit edin, buralara da 1 adet kaya, bordür taşı vb. gömün.
Bunların önüne ve ara yönlere; 125 lik pvc borudan 40 cm.lik parçalar keserek, toprak hizasında gömün.
Dış çeperlerini toprakla iyice sıkıştırın. Yağışlı havalarda içine fazla su almasın diye yanlarına yassı taşlar bırakın.

Eğitim alanımız hazır.
Şekli aşağıdaki gibidir.
Resmim iyi değil idare edin. Bu haliyle de olsa görsel yazıdan iyidir:

Ekli dosyayı görüntüle 192302

Eğitim Alanımız oluşturduk. Şimdi bize eğitim malzemelerimiz lazım. 8 adet pvc borudan oluşturduğumuz çukurumuz var. Bunların içine çalışma esnasında koyacağımız malzemelerimiz:

1- Altın
2- Gümüş
3- Bakır
4- Pirinç
5- Bronz
6- Kurşun
7- Kiremit Parçaları ( Eski yerleşim yerlerinden alınan)
8- Kemik parçaları (Hayvan kemikleri olabilir)
9- Değersiz, metalden mamül antik objeler.
10- Mineraller -Madenler (arazide bulduklarınız )
11- Şekerli Su ( Kolonya şişesi vb. içine konmuş vaziyette -ağızı açık. iple sarkıtırsınız )
12- Maden Suyu ( Kolonya şişesi vb. içine konmuş vaziyette -ağızı açık. iple sarkıtırsınız )...

Antrıman ve çalışmaları bunlarla yapacaksınız.
Tutuğunuz çubuğun "neye - nasıl tepki verdiğini" öğrenmek için bu çalışmalar çok gereklidir.
Bu çalışmaları neticelendirmediyseniz yani çubuğunuz hangi malzemeye nasıl tepki veriyor bilmiyorsanız,
sitelerde okuduğunuz 3-5 genel bilgi ile bu işi yapıyorsanız, başarılı olmanızın imkanı yoktur.
Boşa kürek sallarsınız. Minerale altın diye koşa koşa yorulursunuz.
Gittiğiniz yerlerde de mahçup olursunuz.
Bende çok mahcubiyetler yaşadım, amma bırakmadım. Sizde gayret edin.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.

emirimmuzo

Tek yere bagimli kalmayin.
Bircok yerde deneyin.
Misal akaryakit istasyonlarinin yakit tanklarini bulun.
Su ve kanalizasyon ana hatlarini bulun.
İnsaatin kat tablalarinda alttaki temel yada evdeki odalari bulun, kiris kalinliklarini tespit edin. Yeraltindan gecen sulama kanallarini vs.vs.
Cesitlendirmekte yarar var...
Hepsi ayri bir tecrube olur.
Cubuk kullanirken etraftan cekinmeyin.
Ne yapiyorsun diyene "su kaynaklarini tespit etmekle ugrasiyorum, su var mi diye bakiyorum" deyin ve calistiginiz alanda su var mi bakin. Su varsa ve debi yuksekse cubugunuza etki edeceguni de bilin insallah.

Ak Sakallı

Member
Selamun Aleyküm
Fi8 bakır çubuk hakkındaki düşünceniz nedir aceba merak ettim üstad

balkaya34

Bilgili Üye
Selam arkadaşlar: Bu sitede alıntı yapmıyorum resim yükleyemiyorum ,Resim yüklemek için konu açmak gerekiyor herhalde yoksa benmi beceremiyorum anlayamadim

BulursamKader25

Selam arkadaşlar: Bu sitede alıntı yapmıyorum resim yükleyemiyorum ,Resim yüklemek için konu açmak gerekiyor herhalde yoksa benmi beceremiyorum anlayamadim
Cevapla tusuna basiniz.
Gelismis tusuna basiniz.
Resim Yukle ikonuna basiniz.
Resmi secin.
Eklentiyi Yukle kutucuna basin.
Cevapla butununa basin.
Resim yuklenmis olur.

balkaya34

Bilgili Üye
Selam ,Bulursam kader ustam bunu yapamiyorum olmuyo ancak böyle yazıyorum.Cok güzel bir konu çok önemli bir konu ama bir buraya alıntı yapmak, Resim yüklemek benim yapacağım.is değil, Yazarak tarif etmiş siniz olmuyor denedim.Saygilar

Ak Sakallı

Member
Aleykum Selam
Bu cins bakiri yeni duydum.
Bir tecrubem yok maalesef.
Şöyle anlatayım; görmüşsünüzdür minarelerde paratoner bakırı var yere kadar inen. O bakır fi8 ve ben yaklaşık 30 senedir çubuk kullanırım, bunun takriven 20. 25 senesi fi 8 kullandım. Oda tünel, mezar konularında epey bulduklarım oldu . Derinlik de bununla ölçtüm ve isabetli oldu genelde.
Ne var ki değerli birşey bulamadım hiç. Bi yerlerde yanlış yapıyorum ama ne? Şimdi Aliömer kardeşimin önerdiğini hazırlıyorum. Sizden de epey yararlandım bilgi bazında.
Bu arada yakınız, yolunuz düşerse beklerim Aksaray a

balkaya34

Bilgili Üye
Selam Aksakal : Anladimki meslekdasiz, 8 lik topraklamadir ,Ama bunu ilk sizden duydum, Işte mesela bir noktaya kadar gelmişsiniz, Bence sizin bu çubuğa bir ICERIK yapmanız gerekiyor gibi, O takdirde daha iyi sonuç alırsınız belkide

BulursamKader25

Selam ,Bulursam kader ustam bunu yapamiyorum olmuyo ancak böyle yazıyorum.Cok güzel bir konu çok önemli bir konu ama bir buraya alıntı yapmak, Resim yüklemek benim yapacağım.is değil, Yazarak tarif etmiş siniz olmuyor denedim.Saygilar
Asagidaki islemleri takip ediniz:
1-
Ekli dosyayı görüntüle 254297

2-
Ekli dosyayı görüntüle 254298

3-
Ekli dosyayı görüntüle 254299

4-
Ekli dosyayı görüntüle 254300

4a-
Ekli dosyayı görüntüle 254301

Devami alt sayfada. 5 adetten fazla yukletmedi.